Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Deniz YAHCI
Deniz YAHCI Tüm Haberleri
Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri
Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri
Haber albümü için resme tıklayın

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla yeniden önem kazandı. Bugün yazımda hem bu konuya hem de çocuklarda sık görülen basış problemleri konusuna değineceğim. Daha önce de köşemde yenidoğanlarda ayak ve tırnak problemleri konusunu ele almıştım. Şimdi sıra okul çocuklarında.

Önce çocuklarda sık görülen basış problemleri

Çocuklarda en sık görülen basış problemleri şöyle:

 • İçe basma,
 • Dışa basma,
 • Düz tabanlıktır.

Tedavi edilmediğinde ortaya çıkan sorunlar:

 • Ayakkabı giymede zorlanma,
 • Ayak, ayak bileği, diz, kalça hatta omuriliklerde ağrı,
 • Ayrıca çocuğun gelişiminde de negatif etkiler

Özellikle okul çağında basış problemleri ile karşılaşıldığında hareket kısıtlığına ve konsantrasyon bozukluğuna, dikkatin dağılmasına neden olur. Bu yüzden ebeveynlerden istediğimiz çocuğu gözlemlemeleridir.

Bu problemler önce rahat koşup oynayamama ve dikkatin ağrıya ya da hissiyata yönelmesine neden olur. Sonrasında öğrenme eksikliği oluşur. Bu da çocuklarda psikolojik sorunlara, içe dönüklüğe dahi neden olur. İşte bu yüzden çocuklarda ayakkabı seçimi çok önemlidir.

İçe ya da dışa basarak yürüme

Ayaklarının diz veya gövdeye göre içeri ya da dışarı dönüş olarak basıyor olmasıdır. Basma ve ayak deformasyonları aslında başka sorunların işaretidir. Kız çocuklarda sıklıkla neden kalça eklemi iken, erkek çocuklarda kaval kemiği veya ayaktaki eğriliklerdir. İçe basarak yürüme kız çocuklarında daha çok görülmektedir. 3 yaşında başlayıp 5 yaşına kadar dikkat çekecek bir artışla devam eder. Ve 10 yaşında kendiliğinden kaybolması beklenir. 10 yaşında kaybolmayan patolojilerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

En önemli tanılama sistemi ise klinik muayene sonrası yürüme analizidir. Ayaktaki yük artışını eşitleyecek ve açıyı düzeltecek (örneğin içe basmada iç arkı destekleyerek açının düzelmesini sağlayacak) tabanlıkların düzenli kullanımı ile problemlerde düzelmeler görülmektedir.

Dikkat edilmesi gereken 5 yaşından sonra çocuklardaki yürümenin iyi gözlemlenmesidir. Ve problem varsa düzenli yürüme analizi ve tabanlık kullanımı önemlidir.

Çocuklarda Düz Tabanlık

Düz tabanlık çocuğun ayak tabanının kavisinin kaybolması ve bunun sonucunda ayağın iç kısmı ile basması olarak tanımlanır. Çocuklarda 5 yaşına kadar içe basma normal olarak karşılanabilir. Nedeni ise; ayak tabanındaki yağ yastıkçığı gelişimi henüz tamamlamamıştır. Bağlar da halen esnektir. 5 yaşına kadar çocuklardaki görüntü düz taban görüntüsüdür. 8-10 yaş aralığında ayak şekli oturduğunda genellikle bu görünüm düzelmektedir.

Peki ne zaman problem olarak kabul edilir?

Normal şekilde ayak tabanı yere basıyorsa, ayakkabı giymede problem olmuyorsa, çocuğun ayağında ağrı yoksa ve ayağın işlevlerinde problem yoksa o zaman ayak normal olarak kabul edilir. Düz taban görünümü olup ayak ortasında, topuklarda veya bacak arkasında ağrı olduğu durumlarda ise tabanlık veya özel ayakkabılar önerilmektedir. Bunlar gelişen teknoloji ile ayak taban basınç dağılımına göre kişiye özel üretilmektedir. Özel tabanlık veya ayakkabı kullanımı özellikle sportif aktivitelerde çocuğun performansını artırmakta da etkili rol oynamaktadır. Tabanlık kullanımı içe ya da dışa basmada destek bir yöntem olsa da düz taban da etkisi kanıtlanmamıştır. Sadece ağrı azaltıcı ve hareketlerde destekleyici olarak tercih edilebilir .

Çocuklarda ayakkabı seçimi

Çocukların ayakları okul döneminde uzun saatler ayakkabıda olacaktır. Ayaklarını sıkmayan, yormayan ve rahat ayakkabılar seçmek gerekir. Diğer türlü ayaklarda ağrı, çabuk yorulma, hareket kısıtlılığı, hatta nasır problemleri ile karşılaşmak mümkün.

Çocuklarda ayakkabı seçimi sırasında dikkat etmemiz gereken noktalar;

 • Çocuğun fiziksel görünümü ve anatomisi. Örneğin; boyu, kilosu, sportif faaliyetleri, ayak problemleri…
 • Ayakkabılar, hava alabilen gözenekli kumaştan yapılmış, terlemeyi engelleyen, bakımı ve hijyeni kolay sağlanabilen yapıda olmalı.
 • Üst tabakada baskıya neden olacak dikişlerin olmaması, yumuşak deri ya da kumaştan olmalı,
 • Kilolu çocuklarda taban kalın ve kıvrılmayan özellikte olmalı.
 • Sportif aktiviteleri fazla olan çocuklarda ayağı ve ayak bileğini tam kavramalı. Topuk desteği olmalı.
 • Ayakkabılar ayağı sıkmamalı ve 1 numara büyük olmamalı. Tam ayağa göre olmalı.
Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

“Zaten çok hızlı büyüyorlar 1 numara büyük olsun en azından bir dönem rahat ederiz” düşüncesi yanlış.

Düşünün ki beden eğitimi dersinde ya da bir maç sırasında ayağından çıkarak bir kazaya, yaralanmaya neden olur. Sürtünmeye bağlı deride kalınlaşma ve nasırlar problemleri ile da karşı karşıya kalınacaktır. Ayrıca büyük ayakkabıyı ayağında tutmaya çalışırken parmak deformasyonları da görülür. Yine aynı şekilde dar ayakkabılar konfor açısından bizi çok mutsuz edeceği kesin. Baskıya bağlı tırnak batması, tırnak mantarı, parmak arası nasırlar da dar ayakkabının bize yaşatacağı problemlerin başında gelmektedir .

Okul ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Okul çağı çocukları hızlı büyüyen bir dönemdedirler. Bu yüzden çocuklarla birlikte ayakkabı numaraları da büyümektedir. Genellikle 6 ayda bir 1 numara artış gözlemlenmektedir. Bazen okul dönemi başlangıcı ile bitişi arasında 3 hatta 4 numara fark normaldir. Bu yüzden ayak büyüdüğünde mutlaka ayakkabı değiştirilmelidir.

Çocuklarda ayakkabı seçimi önemlidir diye tekrar hatırlatıyorum yazımın sonunda. Basış problemleri için de iyi bir gözlem şarttır.

#basışproblemleri #çocuklardaayakkabıseçimi #ayakkabıseçimi #düztabanlık #içebasma #dışabasma #podoloji #PodologDenizYahcı

19 Eyl 2022 - 11:30 - Çocuğum

Mahreç  Deniz Yahci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.