Öğrenci Beslenmesi Neden Önemli?

Öğrenci beslenmesi hakkında Diyetisyen Reyhan Berber ile nasıl olması gerektiğini ve önemini enine boyuna konuşuyoruz.

Deniz YAHCI
Deniz YAHCI Tüm Haberleri
Öğrenci Beslenmesi Neden Önemli?
Öğrenci Beslenmesi Neden Önemli?
Haber albümü için resme tıklayın

Öğrenci beslenmesi, okul çağındaki çocuklarımız için bir diğer önemli konu. Bir önceki yazımızda çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri konusuna değinmiştim. Okullar son sürat eğitimine devam ederken, konularımız da çocuklara doğru döndü.

Tahmini okuma süresi 5 dakika

Bugünkü yazımızda okul çağındaki çocukların beslenmesi ile ilgili izlenmesi gereken politikaları Diyetisyen Reyhan Berber ile enine boyuna konuştuk. Bu dönem çocuklarda sık görülen beslenme problemlerini de bir başka yazımıza bıraktık.

Öğrenci Beslenmesi

“Okul faaliyetleri sonrası eve hapsolmuş, fiziksel aktiviteleri azalmış, sağlıksız ve dengesiz beslenen, fast food beslenme alışkanlığına yönelen, obeziteye yakalanmış çocukların sayısı tatil dönemlerinde önemli derecede artmaktadır.”

Diyetisyen Reyhan Berber

diye başlıyor sohbete sevgili diyetisyen arkadaşım. Bunun yanı sıra popüler kültür etkisi, tv reklamları ve bireysel para harcama isteği ile okul çağı çocuklarında yeni nesil beslenme alışkanlıklarının ortaya çıktığını ekliyor.

Tedbir almak gerekir!

“Toplumun geleceği olan nesillerin sağlıklı birey olarak yetişmesini istiyorsak erken yaşlardan itibaren gerekli tedbirler alınmalıdır. Okul çağı çocuklarının sağlıklı birey olarak yetişmesi için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmak gerekir.”

Diyetisyen Reyhan Berber

Geleneksele dönüş

Bir diğer yolu da geleneksel beslenme alışkanlığı kazandırılmasıdır.

 • Daha az yağlı, şekerli ve tuzlu geleneksel ürünlere yönelmeli. Bu çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam etmesi için çok faydalı olacaktır.
 • Yoğurt, pekmez, bulgur, turşu gibi geleneksel gıdalara yer vermeli. Bunun yanı sıra işlenmemiş gıdalar önemli. Böylece daha sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanacaktır.
 • Geleneksel gıdalar okul kantinlerinde ve öğrenci yemekhanelerindeki menülerde daha çok yer almalı. Böylece öğrenciler daha sağlıklı beslenme alışkanlıklara yöneleceklerdir.
 • Daha farklı geleneksel gıdalar tanıtılarak ülke genelinde geleneksel gıdaların tüketilmesi yaygınlaştırılmalıdır.
Ne yapmalı?

“GELECEKTE SAĞLIKLI BİREYLERİN YETİŞTİRİLMESİ İÇİN OKULLARDA PROJE GELİŞTİRİLMELİ VE ACİLEN UYGULANMALIDIR.”

Diyetisyen Reyhan Berber

Ancak yapılacak bu çalışmalarda okul yönetimi, öğretmen ve veli etkileşimi çok önemli. Ve bu düzenlemeleri hayata geçirmek için her birine önemli görevler düşmektedir.

Bugün okul çağı çocuklarının tedavi edici sağlık gereksinimleri yerleşim biçimlerine göre farklı bir şekilde sağlanmaktadır. Anne babaların meslek gruplarına göre de farklı bir ödeme şekli vardır. Koruyucu sağlık hizmetleri ise farklı biçimlerde verilmektedir. Gruplar arasında sosyo-ekonomik farklılık, anne babanın okuma yazma bilme oranı, kardeş sayısı ve yiyeceklere erişim… Bu farklılıkları özellikle öğrenci beslenmesi açısından en aza indirmek için temel projeler olmalı.

Halk Sağlığı Kurumu’nun okul öncesi ve okul çağı çocuklarının beslenmesi hakkında öneriler ve örnek menüler içeren bir rehberi var. Ancak Diyetisyen Reyhan Berber ulusal bir beslenme programı gerekliliğini savunuyor. Sonrasında önerilerini şöyle sıralıyor.

Öğrenci beslenmesi için öneriler

 • Okul sağlığı olgusunun kurumlaştırılmasını sağlamak. Belli sayıda öğrencisi olan okullarda sağlık personeli, diğer okullarda ise yetenekli öğretmenlerin bir program dahilinde verilen uygulamalı bir kurstan sonra okul sağlığı hizmetlerini yürütmekle sorumlu kılmak.
 • Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında bu konu için iyi bir entegrasyon kurulmalıdır. Okul sağlığı işlevinin yönetmeliği geliştirilmelidir.
 • Okul sağlığı hizmetlerinin bilimsel değerlendirilmesinin yapılabilmesi için standart bir kayıt sisteminin geliştirilmesi gereklidir.
 • Belirli aralıklarla öğrencilerin sağlık taramaları yapılmalıdır. Bu taramalarda özellikle boy ağırlık, kan basıncı, görme, işitme ve basit laboratuvar incelemelerine ağırlık verilmelidir. Sonrasında gerekli ileri tetkikleri için ücretsiz sevk sistemi geliştirilmelidir.
 • Öğretmenlere ve öğrencilere olmak üzere sağlık eğitimi dersleri veya kursları açılmalıdır. Sağlık eğitimi kurslarında özellikle beslenme eğitimine önem verilmelidir.
 • Bir komisyon tarafından okullarda okutulan ders kitapları içinde sağlık ve beslenme konuları incelenmeli. Ve konular sorunlara cevap verecek şekilde olmalı. Basit, resimli ilgi çekici yardımcı sağlık el kitaplan geliştirilip öğrencilere dağıtılmalıdır.
 • Okullarda bulunan ve çocukların bazı besin gereksinmelerini sağlayan büfe ve kantinlerde sağlık ve hijyen kaidelerine uyulması sağlanmalıdır. Tamamen karbonhidratlara dayalı besin değeri az olan bazı yiyeceklerin bu yollarla satışı engellenmelidir.
 • Okul sağlığı sorumlusu ve sınıf öğretmenlerinin işbirliği ile sağlık ve beslenme sorunu olan çocukların anne babalarıyla işbirliğine girilerek gerekli yardımlann yapılması sağlanmalıdır.
 • Kitle iletişim araçlarıyla okul sağlığı ve okul çocuğunun beslenme durumunu etkileyecek programlar hazırlanmalı ve çocukların ilgisini çekecek bir biçimde verilmelidir.
 • İlgili dönemin sağlık sorunları okula başlandığı günden itibaren tespit edilmeli ve o dönemde çözümlenmelidir.
 • Okul sağlığı sorunları üzerine eğilerek sorunların çözümü aranmalı ve yaygın olduğunu bildiğimiz çeşitli beslenme ve sağlık sorunlarını çözümü imkansızmış gibi görmekten kaçınılmalıdır. Saklanma ve tüketilme farklılıkları olumsuz öğeler olarak sıralanabilir.

Sevgili uzmanımız Reyhan Berber’e teşekkür dileklerimizle…

#öğrencibeslenmesi #okulçağındabeslenme #DiyetisyenReyhanBerber

27 Kas 2022 - 12:30 - Çocuğum

Mahreç  Deniz Yahci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.