0.4 C
Kocaeli
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Mağaza

Ana SayfaSeviYorumÇocuğumYetiştirme Yurdu Küçüklerinden, Dilek Listem

Yetiştirme Yurdu Küçüklerinden, Dilek Listem

Dilek listem uygulamasını biliyor musunuz? Almanya’da Yetiştirme yurdunda kalan çocukların yeni yıl için ihtiyaçları ve gönüllü hediye hareketi.


4 dakika


Dilek Listesiyle Çocuk Sevindirmek.

Almanya’da yaşadığım şehirde, yıllardır süregelen, yerleşmiş bir sistem hakkında yazmak istiyorum. Konu dilek listesi. Dilek listesini oluşturan ise Kinderheim (Yetiştirme Yurdu) Çocukları.

24 Aralık Weihnachten

24 Aralık tarihi “Weihnachten (Noel)” , Hristiyan alemi için en duygusal bayram günü. Bayramı duygusal yapan özelliklerden bir tanesi de, Noel ağaçlarının altında toplanmış hediyelerin sahipleri ile buluşması. Ya yetiştirme yurdu çocukları?

Böylesi özel zamanlarda kimsesiz çocukların yüzünde az da olsa sevinç olabilmek ise çok kıymetli. Zaten önemli olan da! ne olursa olsun çocuk sevindirmek. Dini, ırkı, dili neymiş hiç önemli değil.

Noel Baba’nın Rüya Hareketi; Dilek Listem

Bu etkinlik Kasım ayı ortalarında başlıyor. Hediyelerin tamamlanması için dört hafta sürüyor. Büyük küçük fark etmeden, Kinderheim yani yetiştirme yurdunda kalan tüm çocuklar için geçerli bir hareket. Önce onların dilekleri ve arzu ettikleri not ediliyor. Sonrasında bu dilek listeleri belli noktalarda listelenerek yardım etmeye hazır olanlarla buluşturuluyor.

  • Her şeyden önce çocukların ihtiyaçları karşılanıyor.
  • Herkes birbiri ile hediyeleşirken Onlar da hediyesiz kalmıyor.
  • Mesela hediye alan, gönlü rahat bir şekilde bir çocuğun sevinci olmanın haklı gururunu yaşıyor.
Dilek Listem; genelde battaniye, mont gibi daha öncelikli ihtiyaçlardan oluşuyor. Oyuncak isteyen ise çok az
Çocuklar Hepimizin.

Yıllardır bende tanımadığım bu çocuklar için sevinç olmaya devam ediyorum. İstedikleri, ihtiyaçları bazen gözyaşı içinde ama huzurla temin etmeye çalışıyorum.

Genelde mont, çarşaf, ayakkabı, oyuncak gibi uzayıp gidiyor listeler. Elimden geldiği kadar, çok çocuğun sevincine ortak olmaya çalışıyorum. Ve her yıl içimde yaşadığım huzurun tarifsiz gururunu bir sonraki yılda devam etmek için güçleniyorum.

Onlar için özel olan o günde, Onlarında hediyesiz kalmayacağını bilmek. O masum yüreklerin sevinci mutluluğu olmak tarifsiz bir duygu.

Bir de, tabi ki ne kadar yayabilirsek, ne kadar eş dost arkadaşa ulaşabilirsek o kadar masum can seviniyor.

Çocukların dilek listesi yapmasına gerek kalmadan sevinçleri olabilsek keşke. Hem de hepimiz. Noel, bayram bahanesi kalmadan.

Yazımın başında da dediğim gibi; en azından böylesi özel zamanlarda kimsesiz çocukların yüzünde az da olsa sevinç olabilmek kıymetli olan. Önemli olan çocuk sevindirmek. Dini, ırkı, dili, hediye verme bahanesi neymiş, hiç önemli değil.


Çocukların dilek listesi yapmak zorunda olmadığı, tüm çocukların mutlu ve huzurlu hissettiği zamanları görebilmek dileğiyle.

Proje kahraman ve dostları: Caritas Oberhausen, Westfield Centro, 2020’den

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Jale Keskin
Ben Jale. 1994 yılından beri Almanya'da yaşıyorum. İki kızım var. Ara ara yurt dışında yaşayan Türkler ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşma fırsatı için teşekkür ederim. ❤

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2007 Hrant Dink (15)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Evlilik Hakkında

Evlilik hakkında her şey söylenmiştir şüphesiz. Doğru ve dürüst ise ne ala, yalanlar üstüne kuruluysa vay halimize.
Halil Cibran'dan Çehov'a, Ali Poyrazoğlu'ndan Ece Üner'e tadı damağında bir gezi.

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret
Jale Keskin
Ben Jale. 1994 yılından beri Almanya'da yaşıyorum. İki kızım var. Ara ara yurt dışında yaşayan Türkler ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşma fırsatı için teşekkür ederim. ❤

İlgili Yazılar

Nedenler Sonuçlardan Şişmandır

Nedenler sonuçlardan şişmandır! Derya Cesur; kabul etmek, suçlamak, zeka ve öğrenme üzerine toplumsal sorunlarımızın tespitlerini, muhteşem yorumuyla kaleme getiriyor.

Kendine İyi Bak, Beni Düşünme

Kendine iyi bak ! Pandemi ile birlikte belki vedalarımızın en içteni, en kıymetlisi. Kendine iyi bak, beni düşünme. ✋

Türk Kahvesi Günü

Türk Kahvesi Gününün Washington Belediye Başkanı tarafından ilan edildiğini ve bu başarının ardında Türk Kahvesi Ladyleri'nin olduğunu biliyor musunuz?

Ateşli Çocuğa Yaklaşım

Ateşli çocuğa yaklaşım. Çocuklarda ateş biz anne babaların en büyük korkularından. Çocuk Doktorumuz Sevgili Sevil Öztürk de bu konuyla merhaba diyor bizlere.