Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaSeviYorumÇocuğumYetiştirme Yurdu Küçüklerinden, Dilek Listem

Yetiştirme Yurdu Küçüklerinden, Dilek Listem

Dilek listem uygulamasını biliyor musunuz? Almanya’da Yetiştirme yurdunda kalan çocukların yeni yıl için ihtiyaçları ve gönüllü hediye hareketi.


3 dakika


Dilek Listesiyle Çocuk Sevindirmek.

Almanya’da yaşadığım şehirde, yıllardır süregelen, yerleşmiş bir sistem hakkında yazmak istiyorum. Konu dilek listesi. Dilek listesini oluşturan ise Kinderheim (Yetiştirme Yurdu) Çocukları.

24 Aralık Weihnachten

24 Aralık tarihi “Weihnachten (Noel)” , Hristiyan alemi için en duygusal bayram günü. Bayramı duygusal yapan özelliklerden bir tanesi de, Noel ağaçlarının altında toplanmış hediyelerin sahipleri ile buluşması. Ya yetiştirme yurdu çocukları?

Böylesi özel zamanlarda kimsesiz çocukların yüzünde az da olsa sevinç olabilmek ise çok kıymetli. Zaten önemli olan da! ne olursa olsun çocuk sevindirmek. Dini, ırkı, dili neymiş hiç önemli değil.

Noel Baba’nın Rüya Hareketi; Dilek Listem

Bu etkinlik Kasım ayı ortalarında başlıyor. Hediyelerin tamamlanması için dört hafta sürüyor. Büyük küçük fark etmeden, Kinderheim yani yetiştirme yurdunda kalan tüm çocuklar için geçerli bir hareket. Önce onların dilekleri ve arzu ettikleri not ediliyor. Sonrasında bu dilek listeleri belli noktalarda listelenerek yardım etmeye hazır olanlarla buluşturuluyor.

  • Her şeyden önce çocukların ihtiyaçları karşılanıyor.
  • Herkes birbiri ile hediyeleşirken Onlar da hediyesiz kalmıyor.
  • Mesela hediye alan, gönlü rahat bir şekilde bir çocuğun sevinci olmanın haklı gururunu yaşıyor.
Dilek Listem; genelde battaniye, mont gibi daha öncelikli ihtiyaçlardan oluşuyor. Oyuncak isteyen ise çok az
Çocuklar Hepimizin.

Yıllardır bende tanımadığım bu çocuklar için sevinç olmaya devam ediyorum. İstedikleri, ihtiyaçları bazen gözyaşı içinde ama huzurla temin etmeye çalışıyorum.

Genelde mont, çarşaf, ayakkabı, oyuncak gibi uzayıp gidiyor listeler. Elimden geldiği kadar, çok çocuğun sevincine ortak olmaya çalışıyorum. Ve her yıl içimde yaşadığım huzurun tarifsiz gururunu bir sonraki yılda devam etmek için güçleniyorum.

Onlar için özel olan o günde, Onlarında hediyesiz kalmayacağını bilmek. O masum yüreklerin sevinci mutluluğu olmak tarifsiz bir duygu.

Bir de, tabi ki ne kadar yayabilirsek, ne kadar eş dost arkadaşa ulaşabilirsek o kadar masum can seviniyor.

Çocukların dilek listesi yapmasına gerek kalmadan sevinçleri olabilsek keşke. Hem de hepimiz. Noel, bayram bahanesi kalmadan.

Yazımın başında da dediğim gibi; en azından böylesi özel zamanlarda kimsesiz çocukların yüzünde az da olsa sevinç olabilmek kıymetli olan. Önemli olan çocuk sevindirmek. Dini, ırkı, dili, hediye verme bahanesi neymiş, hiç önemli değil.


Çocukların dilek listesi yapmak zorunda olmadığı, tüm çocukların mutlu ve huzurlu hissettiği zamanları görebilmek dileğiyle.

Proje kahraman ve dostları: Caritas Oberhausen, Westfield Centro, 2020’den

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Jale Keskin
Jale Keskin
Ben Jale. 1994 yılından beri Almanya'da yaşıyorum. İki kızım var. Ara ara yurt dışında yaşayan Türkler ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşma fırsatı için teşekkür ederim. ❤

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Jale Keskin
Jale Keskin
Ben Jale. 1994 yılından beri Almanya'da yaşıyorum. İki kızım var. Ara ara yurt dışında yaşayan Türkler ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Paylaşma fırsatı için teşekkür ederim. ❤

İlgili Yazılar

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Hasat Zamanı

Hasat zamanı. Gece gündüz, günler belki de aylar ya da mevsimlerce verilen emeklerin mahsule dönüşmesinin zamanı. Tohumdan hasada bir büyüme yolculuğu

Tenezzül ne demek?

Tenezzül ne demek? Etmek mi, etmemek mi marifet. Bir de lütuf gibi tenezzülde bulunmak var ki, hangi ucundan tutsan, elinde kalan boş değnek..

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?