Fotoğraf | Cristian Newman

 

Evet bu gün

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü.

 

Sağlık Bakanlığımız der ki; “Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.”

Fotoğraf | Mali Maeder

Yaşlı sağlığı hakkında ki farkındalık çalışmaları Sağlık Bakanlığımıza ait olsun. Sonuna kadar destekleyelim. 

Hazır o ihtiyar delikanlılar, o kocamaaaaan kocaman olmuş çocuk ruhlu ve de hatta aksi büyükler ile ilgili bir gün varken, bu  yazımız da Onların ellerinden öpmek için olsun..

Huysuz ve Tatlı Sağlık Hakları

Benim yaşlılarım huysuz değil ama inatçıdır. “İ ç m e m”  dediği anda mesela, o ilacı içmeye ikna etmek en az 1 saat sürer.

İzah etmeye çalışırsın “İstemem İlknur içmem” derler, sesini yükseltirsin “zorlama yahu içmem işte” derler. Tatlı dille anlatırsın, duygusal şantaj yaparsın, sesini yükseltirsin ve de hatta ufacık tarafından korkutursun. “Doktor içmezse bakmam dedi” Olmaz.  Ama sen ne zaman vazgeçersin, işte o zaman sanki az önce bu konuda hiç mücadele edilmemiş gibi, sessiz sessiz gidip o ilacı içerler. Ve de hatta “bak gördün mü ilacı unutuyordum az daha” demezler mi embarassed Yok yok demans değil, sadece inat. Su katılmamış safi inat hem de 🙂 Olsun. Yeter ki içsinler..

 Her derde deva kremler, başın mı ağrıyor, elin mi yandı, yara mı çıktı yoksa sinek mi ısırdı. Her derde deva o krem her zaman ulaşılabilen yerdedir. 

Ya da “kesinlikle yasak” olup, civarından kaldırılan ve çöpe atılmak için saklanan hapların, kenarda köşede kalanlarının içilip, “ziyan mı olsun şimdi. Yazık para verdik” diye içilmesi ve bozulan kalp ritimleri..

 

Fotoğraf | Johannes Plenio

Onlar Çınar

Onlar, gölgesinde huzur bulduğumuz, geçmişimiz, bizi geleceğe bağlayan çınar. 

Onlar tecrübe, Onlar bize dua, bereket, emanet

 

Duymayan kulakları, duymadığını belli etmeyen halleri, anlamadıklarında sevimli sevimli gülümsemeleri, 40 derece sıcakta bile “üşümeyin, üşüyenin üstüne kar yağar” diye üzerimizi örtme çabalarıyla çok tatlılar.

Onlar ki “tükenmekte” ama umut işte, “varsa alacak nefesin” kimseye minnet etmeden, hala evlatlarını düşünen, dilinden nasihati eksik olmayan ne güzel insanlar

“her zaman derim, yine diyorum bak, sen önce kendine bakacaksın, önce kendine bak, sonra başka şey” “sen iyi olmazsan kimse de iyi olmaz, sen iyi ol ki her şeyin hakkından gelesin”

Yokluk görmüş, çile görmüş, susmuş, katlanmış ama eğilmemiş insanlar.

1 Ekim Dünya Yaşlılar günü

Onlar için kutlanan özel gün olsa ne olur, olmasa ne? Yeter ki sağlıkları ve huzurları yerinde olsun. Başımızdan eksik olmasın ne elleri, ne dilleri, ne gönülleri.. 

Herkes farkında olsun. 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kutlu olsun.

Facebook Yorumları