Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaFavoriler1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

İhtiyar delikanlılar, o kocamaaaan kocaman olmuş çocuk ruhlu ve de hatta aksi büyükler ile ilgili bir günün haberi bu


4 dakika


Görsel| Cristian Newman

Evet bu gün

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü.

Sağlık Bakanlığımız der ki; “Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.”

Görsel | Mali Maeder

Yaşlı sağlığı hakkında ki farkındalık çalışmaları Sağlık Bakanlığımıza ait olsun. Sonuna kadar destekleyelim. 

Hazır o ihtiyar delikanlılar, o kocamaaaaan kocaman olmuş çocuk ruhlu ve de hatta aksi büyükler ile ilgili bir gün varken, bu  yazımız da Onların ellerinden öpmek için olsun..

Huysuz ve Tatlı Sağlık Hakları

Benim yaşlılarım huysuz değil ama inatçıdır. “İ ç m e m”  dediği anda mesela, o ilacı içmeye ikna etmek en az 1 saat sürer.

İzah etmeye çalışırsın “İstemem İlknur içmem” derler,

  • sesini yükseltirsin “zorlama yahu içmem işte” derler.
  • Tatlı dille anlatırsın,
  • duygusal şantaj yaparsın,
  • boynunu bükersin
  • ve de hatta ufacık tarafından korkutursun. “Doktor içmezse bakmam dedi” .

Olmaz!. 

Ama sen ne zaman vazgeçersin, işte o zaman sanki az önce bu konuda hiç mücadele edilmemiş gibi, sessiz sessiz gidip o ilacı içerler.

Ve de hatta “bak gördün mü ilacı unutuyordum az daha” demezler mi 🙂

Yok yok demans değil, sadece inat. Su katılmamış safi inat hem de 🙂

Olsun. Yeter ki içsinler. 

Her derde deva kremler, başın mı ağrıyor, elin mi yandı, yara mı çıktı yoksa sinek mi ısırdı. Her derde deva o krem her zaman ulaşılabilen yerdedir. 

Ya da “kesinlikle yasak” olup, civarından kaldırılan ve çöpe atılmak için saklanan hapların, kenarda köşede kalanlarının içilip, “ziyan mı olsun şimdi. Yazık para verdik” diye içilmesi ve bozulan kalp ritimleri..

Görsel | Johannes Plenio

Onlar Çınar

Onlar, gölgesinde huzur bulduğumuz, geçmişimiz, bizi geleceğe bağlayan çınar. 

Onlar tecrübe, Onlar bize dua, bereket, emanet

Duymayan kulakları, duymadığını belli etmeyen halleri, anlamadıklarında sevimli sevimli gülümsemeleri, 40 derece sıcakta bile “üşümeyin, üşüyenin üstüne kar yağar” diye üzerimizi örtme çabalarıyla çok tatlılar.

Onlar ki “tükenmekte” ama umut işte, “varsa alacak nefesin” kimseye minnet etmeden, hala evlatlarını düşünen, dilinden nasihati eksik olmayan ne güzel insanlar

“her zaman derim, yine diyorum bak, sen önce kendine bakacaksın, önce kendine bak, sonra başka şey” “sen iyi olmazsan kimse de iyi olmaz, sen iyi ol ki her şeyin hakkından gelesin”

Yokluk görmüş, çile görmüş, susmuş, katlanmış ama eğilmemiş insanlar.

1 Ekim Dünya Yaşlılar günü

Onlar için kutlanan özel gün olsa ne olur, olmasa ne? Yeter ki sağlıkları ve huzurları yerinde olsun. Başımızdan eksik olmasın ne elleri, ne dilleri, ne gönülleri.. 

Herkes farkında olsun. 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kutlu olsun.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.