Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaSeviYorumDoğa DostuBahar Temizliği İçin Doğa Dostu Tüyolar

Bahar Temizliği İçin Doğa Dostu Tüyolar

Bahar temizliği için bayram öncesi tam zamanı. Sıvansın kollar, dolsun kovalar. Belki de bilmediğiniz tüyolar geliyor. Hem de doğa dostu.


2 minutes


Bahar temizliği için bayram öncesi biçilmiş kaftan bir zaman. Kollarınızı sıvayın, kovalarınızı doldurun. Haydi bakalım şimdi size doğa dostu bir kaç temizlik tüyosu vereceğim. Doğa dostu olmak, çevreye zarar vermemek bizim için çok önemli biliyorsunuz.

Zehirsiz Bahar Temizliği Mümkün!

Mutfağımız, banyomuz kimyasal temizleyicilerle dolu. İnanmazsanız açın bakın dolaplarınıza. O kadar çoklar ki ve titizlik uğruna o kadar bol kullanıyoruz ki hem temizlediğimiz alanlara hem kendimize hem de doğaya zarar veriyoruz. Halbuki zehirsiz temizlik mümkün. Temiz Gelecek Derneği Doğa Dostu Kendin Yap / Temizlik Ürünlerinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması projesi kapsamında bir rehber hazırlamış. Mutlaka bir göz atmalısınız.

Bahar temizliği için zehirsiz temizlik ürünleri

Arap sabunu

Ninelerimizden kalma demeyin. Bitkisel yağ içerikli bir sabundur. Jöle kıvamında ya da son zamanlarda sıvı formunda satıyorlar. Tabii ki bilinen bir markayı satın almalısınız. İçeriğini okuyun. Parfüm ya da gliserin eklenmemiş olsun. Evin her yerinde güvenle kullanabilirsiniz.

Karbonat

Sodyum bikarbonat. O bir mineraldir aslında. Hafif bir aşındırıcıdır. Beyazlatır, koku giderir. Eczane ve marketlerden satın alabilirsiniz. Tüm evde, hemen her yerde tabii ki özellikle mutfak temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Buzdolabınıza ya da giysi dolabınıza ağzı açık halde koyabilirsiniz. Böylece buzdolabındaki kötü kokuları, giysi dolabındaki rutubet ya da küf kokularını yok edecektir.

Sirke

Her derde deva sirke. Üzüm ve şekerli yaş veya kurutulmuş meyvelerden yapılır biliyorsunuz. Önce etil alkol sonra asetik asit fermantasyonu ve sirke hazır. Çok güzel bir parlatıcıdır mesela. Sildiğiniz yüzey pırıl pırıl parlayacaktır.

Sabun tozu

Ufalanmış kalıp sabun. Artık hazırları da var ama evde kalan sabunları da rendeleyebilirsiniz. Çamaşır temizliğinde iyi sonuç verir. Bebeğinizin çamaşırları için birebir.

Çamaşır sodası

Sodyum karbonat adlı mineral. Yağı da çözer ve kiri de. Suyu yumuşatır, ayrıca sabunu köpürtür Klorsuz olanları alın yine de siz. Kullanırken eldiven kullanın ki elleriniz yanmasın. Beyaz çamaşırları yıkarken sabun tozuyla kullanırsanız ağartıcılardan daha iyi sonuç verir.

Boraks

Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelir. Doğal bir mineraldir. Mikropları da öldürür, mantarları da yok eder. Küfü önler. Eczanelerden ya da aktardan alabilirsiniz. Yalnız yutulduğunda zehirleyebilir, o yüzden saklama konusunda dikkat etmelisiniz.

Kendiniz yapın.

E yukarıda zehirsiz temizleyicileri saydım. Şimdi sıra geldi tariflere.

Bahar temizliği ve ekoloji

Yüzey temizleyici

Turunçgil kabuklarını atmıyoruz. Limon, portakal, mandalina kabuklarını doldurun kavanoza. Sonra üzerini geçecek kadar sirke koyun içine. 2 hafta bekletin. Sonra da temizlik şişelerinizin içine yarısına kadar bundan koyun üzerini su ile tamamlayın. Sonra temizlik kovalarınızın içine dökün paspas yapın. Ya da spreyli şişelere koyun fıs fıs yüzeylerinizi temizleyin. Her yer pırıl pırıl.

Cam temizleyici

Yarım litre su, yarım litre beyaz sirke ve bir kaç damla arapsabunu karıştırın, spreyli bir şişe ile camlarınıza sıkıp pırıl pırıl parlatabilirsiniz.

Lavabo açıcı

Her evin baş belasıdır tıkanan lavabolar. İşte size doğa dostu bir tarif. Yarım bardak karbonat, yarım bardak sirke ve 1 litre su. Karıştırın hepsini. Dökün lavaboya. 15 dakika bekleyin ve kaynar suyu dökün üzerine. Lavabonuz açıldı bile.

Yüzeyleri ovmak için

Vereceğim tarifle hem kokuları gidereceksiniz hem de yüzeylerinizi güzelce temizleyebileceksiniz. Biraz karbonat, biraz tuz ve ılık su. Ilık suyu yavaş yavaş ilave edin. Kremsi bir kıvamı olsun. Sonra istediğiniz yeri ovun gitsin. Evcil hayvanlarınızın mama kaplarını da bu karışımla ovarsanız kokuyu da yok edersiniz.

Oda spreyi

Öyle kolay ki… Yarım litre su, yarım litre beyaz sirke ve içine en sevdiğiniz esanstan 15-20 damla. Tek püf noktası çalkalayarak kullanmak.

Ve bayram temizliği İçin zehirsiz tüyolar

Öncelikle planlamanızı iyi yapmalısınız. Oda oda da temizleyebilirsiniz, katman katman da. Bu tamamen sizin alışkanlıklarınıza kalmış. Tabii size nasıl temizlik yapacağınızı anlatmayacağım. Sadece temizlik yaparken işinizi kolaylaştıracak bazı tüyolar vereceğim. Belki denersiniz.

Halılarınız ve yataklarınız için

Hele de evinizde sigara içiliyorsa ya da evcil hayvanınız varsa bana göre en iyisi hiç halı olmaması ama eğer ille de varsa bir avuç karbonatı halınızın üzerine serpin. 15 dakika bekleyin ve sonrasında süpürün gitsin. Koku da tozlarla birlikte gitmiş olacak.

Dezenfekte etmek için

Çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Çünkü çay ağacı yağı doğal antibakteriyel ve mantar önleyicidir. 25 damla yağı ve 1 kaşık kadar erittiğiniz sabun tozunu 2 su bardağı suya karıştırın ve bu karışımla yüzeyi silin. Pırıl pırıl, tertemiz, mis gibi olacak.

Ahşap temizliği için

Yarım litre bitkisel yağ ile yarım litre limon suyu ya da beyaz sirkeyi karıştırın. Ve bununla ahşaplarınızı silin. Hem bakımını yapabileceksiniz hem de temizleyeceksiniz.

Yağ lekeleri için

2 su bardağı su, 1 adet limonun suyu, 1 yemek kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı sıvı kastil sabun bir şişede karışsın. Sonra lekenin üzerine döküverin, Biraz bekleyin, sonra silin gitsin.

Koltuklarınızı silmek için

Ilık suyun içine sabun rendesi, bir kaç damla beyaz sirke ekleyin. Sabun temizlerken, sirke de pırıl pırıl parlatacak.

Mis gibi bir bahar temizliği

Evet tam da bayram öncesi mis gibi koktu evleriniz. Hem de ne kendinizi ne de doğayı zehirlemeden. Ayrıca çok fazla malzeme alacağınızı düşünüyorsunuz ama aslında çok da ekonomik. Tariflerden birkaçını yazdım ama çok daha fazlası yukarıda linkini verdiğim linkte.

Unutmamalıyız ki; Dünya için iyi ve doğal bir şeyler yapmalıyız!


#bahartemizliği #bayramtemizliği #temizliktüyoları #temizlikipuçları #zehirsiztemizlik #doğadostutemizlikmalzemeleri #temizleyicinikendinyap


Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Büyülendiğim çiçek: LEYLAK

Leylak; kokusundan rengine büyülü çiçek. Üstüne yazılmış şiirlerden şarkılara, baharın tüm canlılığıyla konuk oluyor yazımıza...

Havlu Kağıt Geri Dönüştürülemeyenlerden

Bugün konumuz havlu kağıtla. Sıfır Atık dosyamızda hep geri ve ileri dönüştürdüklerimizden bahsettik. Birde geri dönüştürülemeyenler var. Tıpkı kağıt havlular gibi... Sadece çöp! Üstelik yığınlarca...

Zehirsiz Sofralar Zehirsiz Kentler

Zehirsiz sofralar ve zehirsiz kentler mümkün. Bizimde amacımız pestisit ve biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak.

Cam Atık ve Kavanoz da Sorun / Sıfır Atık

Cam atık ve özellikle kavanoz da büyük sorun. Çeşit çeşit, renk renk, boy boy... Evlerimizden çıkan bu atıklardan nasıl kurtuluruz peki?