Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumDijital SergiEfsane istanbul. Bir Başkentin 8000 Yılı

Efsane istanbul. Bir Başkentin 8000 Yılı

Efsane istanbul. Bizantion’dan İstanbul’a Bir Başkentin 8000 yılı. 2010 yılında Sabancı Müzesi tarafından gerçekleştirilen serginin en dijital hali.


5 dakika


Dijital Sergi

Çevrimiçi Sergi

2010 Avrupa Kültür Başkenti Yılı etkinlikleri kapsamında Sabancı Müzesinin gerçekleştirmiş olduğu bu serginin çevrimiçi belgeleri de Dijital Sabancı Müzesi kapsamında meraklılarıyla buluşuyor.

Serginin Hikayesi

Efsane İstanbul; Bir Başkentin 8000 Yılı

Tanıtım Bülteninden

Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı

Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı sergisi, Avrupa Konseyi’nin 2010’da Avrupa Kültür Başkenti ilan ettiği İstanbul’da düzenlenen en kapsamlı etkinlikler arasında yer aldı. Sakıp Sabancı Müzesi’nin, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın işbirliğiyle ve Sabancı Holding’in sponsorluğunda 5 Haziran – 4 Eylül 2010 arasında gerçekleştirdiği sergi, tarih boyunca Bizantion, Nea Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye isimlerini alan İstanbul’un kozmopolit yapısına odaklanan bir şehir tarihi sundu. Sergi tarihöncesine ait buluntulardan başlayarak İstanbul’un Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini birbirlerine etkileri bağlamında ele aldı. Böylece, şehrin tarihi boyunca ve bugün sahip olduğu renkli kalabalığına, sürekli hareket halindeki bu kitlenin getirdiği enerjiye, her türlü yeniliğe ayak uydurma becerisine, uzun geçmişine rağmen yansıttığı gençliğe dikkat çekildi. Gündelik hayattan savaşlara, ekonomiden kutsal mekânlara, İstanbul’un 8000 yıllık geçmişini her yönüyle yansıtan objelerin yer aldığı serginin içeriği, Türkiye’den 19, yurtdışından ise 39 olmak üzere toplam 58 müze, arşiv, kütüphane ve kilise hazinesinin yanı sıra özel koleksiyonlardan yapılan bir seçkiyle hazırlandı. Tarih boyunca ticaret ve hediyelerin yanı sıra 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış bu hazineler yüzyıllar sonra ilk kez Efsane İstanbul: Bizantion’dan İstanbul’a – Bir Başkentin 8000 Yılı sergisinde bir araya gelerek, şehrin uzun yıllara dayanan geçmişine ışık tuttu.


Dönemler ve Eserler


Efsane İstanbul Konuşmaları

Ya Çocuklar

Ve bu kıymetli çalışmaya emek verenler, çocukları da unutmamış. İki adet etkinlik de yer alıyor. Etkinliklere aşağıdaki butonlardan ulaşabilirsiniz.


Böylesi emek verilmiş, değerli bir  çalışmayı bizim parmaklarımızın ucuna getirmeye yardım etmiş, tüm emek verenlere teşekkür ederiz.

Serginin keyfini çıkarmanız dileklerimizle..

?❤?

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Maziyi Korumak

Maziyi Korumak, Sayın Sadberk Koç'un titizlikle oluşturduğu koleksiyonundan Meşher için tadımlık özel bir sergi. Şimdi dijital gezi şansıyla.

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Bayburt'ta, Anadolu'da kıraç bir tepeyi yıllardır aydınlatan özel bir müze. Pek çok ödülün sahibi müzeyi Mehmet Ali Tekinsoy sizler için kaleme aldı.

İbrahim Çallı Eserleri

İbrahim Çallı eserleri.. Türk resim sanatının öncülerinden; Osman Hamdi Bey'in en önemli öğrencilerinden olan sanatçıyı eserleri ile AnıYoruz

Somut Olmayan Kültürel Miras

Kültürel miras; Türk Kültürü ve Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi gurur tablomuz.. Ve çevrim içi sergisi