Ermiş, Halil Cibran

Ermiş, Halil Cibran'ın en bilinen, en sevilen eserlerinin başında geliyor. OkuYorum köşemiz için Hüdai Tandoğan yorumladı.

Ermiş, Halil Cibran
Ermiş, Halil Cibran
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Ermiş, Halil Cibran’ın en bilinen, en sevilen eserlerinin başında geliyor. OkuYorum köşemiz için Hüdai Tandoğan yorumladı.


5 dakika

ERMİŞ

Bu yazımda sizlere hayatımın farklı dönemlerinde birkaç kez okuduğum, her seferinde de farklı bir lezzet aldığım Halil Cibran’ın Ermiş adlı eserinden bahsedeceğim.

Ama öncesinde;

Halil Cibran kimdir?

Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair ve filozof olan Cibran, 1883 yılında Osmanlı İmparatorluğu toprağı olan Cebel-i Lübnan Mutasarrıflığında Maruni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi ve kardeşleriyle 1895 ‘de ABD’ye göç etti. Daha sonra Beyrut’a geri dönüp burada öğrenimine devam etmiştir. Müzik, din, tarih, tıp ve uluslar arası hukuk alanlarında eğitim almıştır. Paris’e giderek resim eğitimi görmüştür. 1910 yılında tekrar Amerika’ya dönerek New York’a yerleşir.

Yaptığı resimler Fred Holland Day sayesinde kitap kapağı olarak yayınlanır. 1904 yılında el-Muhacir adlı gazetede deneme yazıları yazmaya başlar.

Halil Cibran, genç şair Josephine Preston ile tanıştıktan sonra onunla duygusal olarak yakınlaşır. Josephine ,Halil ‘e ‘’genç ermişim benim’’ diye hitap etmektedir. Halil Cibran’a esin kaynağı olan bu sözcükler Ermiş kitabının yazılmasında büyük rol oynamıştır.

Yaşamının son yirmi yılını ABD’de geçiren yazar 48 gibi çok erken bir yaşta hayatını kaybetmiştir. Eserlerini bu ülkede İngilizce yazmıştır.

Halil Cibran

Ermiş; Nebi

1923 yılında Nebi(ERMİŞ) isimli eseri toplam 26 adet şiirden oluşan bir karma şiir denemeleri kitabıdır. El Mustafa adında bir kâhinin 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken, bir grup halk tarafından durdurulması ve aralarında geçen, insanlık ve hayatın genel durumu hakkındaki konuşmalar kitabın kendisini oluşturmaktadır.

Ben şimdi size bu 26 konu başlığını yazamayacağım ancak bu konular öyle hayatın içinden ki. Gündelik yaşamımıza o kadar çok dokunuyor ki her yaşta okuyucu için farklı bir anlam çıkarmak mümkün. Özel ilgi alanlarımdan biri de kişisel gelişim kitaplarıydı benim de hayatımın bir döneminde. Şimdi bir tek Ermiş’in içindekileri uygulasaymışım diyorum hiçbir şeye gerek kalmazmış ?

Aşka ve evliliğe dair olan kısım bir ders niteliğinde ve yüz yıldır aynı kuralların geçerliliğini koruduğunu görmek de biraz düşündürücü oluyor.

Kısa Kısa

’Aşk işaret edip de çağırırsa sizi peşine düşün onun,Yolları sarp ve taşlık olsa da.Kanatları sarıp sarmalarsa sizi teslim olun onaTüyleri arasında saklı kılıç sizi yaralayacak olsa da’’.

Yani aşk her dönem çetin yaşanıyormuş bu sadece bizim yüz yıla ait değilmiş. ?

Hepimizin çok kullandığı bir söz var ‘’işini severek yapmak’’.

Cibran ne güzel söylemiş bunu

‘’Çalışmakla, aslında Hayat’ı seviyorsunuz.’’

Bu tam olarak benimde hayatımın mottosu olan Mutlu Yaşam felsefesiyle de örtüşen bir şey. Burada bir yanlış anlaşılmayı da düzeltmek gerekiyor. İnsanlar Anı Yaşamayı, mutlu yaşamakla karıştırıyorlar. Anı yaşamak hiçbir şeyi kafana takma keyfine bak, kimse umurunda olmasın vb. gibi anlaşılmaya başlandı. Oysa gerçek anı yaşamak, yaşadığı şey ne olursa olsun kişinin bütün algısıyla orada olmasıdır. Ve psikolojik sağlığın en önemli bileşenlerinden birisidir bu.

Ben birde Kendini Bilmeye Dair olan bölümde aşağıdaki cümlelere bayılıyorum.

‘’Gerçeği buldum, demeyin. Bir gerçek buldum, deyin. Ruhun yolunu buldum, demeyin. Yolum üzerinde yürüyen ruhla karşılaştım, deyin.’’

Buradaki sözcüklerde ne kadar ustalıklı bir kullanım var. ?

Son olarak Zamana Dair bir iki şey paylaşayım gerisini siz okuyun.

  • ‘’Ölçüsüz ve ölçülemez zamanı ölçmek istersiniz’’
  • ‘’Fakat içinizdeki zamansız, hayatın zamansızlığının bilincindedir ve dünün bugünün hatırası, yarının ise bugünün hayalinden başka bir şey olmadığını bilir’’

İnceleme Notlarım

Ermiş bir baş ucu kitabı gibi. Her okuduğunuzda farklı sonuçlara varabileceğiniz, sizi alıp farklı düşüncelere götürebilecek, aslında hayatı fark etmenizi sağlayabilecek bir kitap. Bu zamana kadar okuduğum bilgilerin birçoğunda değişimler olduğunu gördüm. Ne gibi, Biyoloji dersinde biz Golgi aygıtının ne işlev gördüğünü bilmezdik, şimdiki ders kitaplarında açıklıkla anlatılıyor. Bunun gibi bilimsel konuların yanında kişisel gelişimde de hızla değişen durumlar oldu. Geri bildirim vermek konusunda son 20 yılda üç farklı görüş oluştu. Liderliğin elli tane türü var, hangisini nasıl uygulayacağınız biraz da sizin karakterinizle ilgili.

Ermiş 100 yıl önce yazıldı içindekilerin tamamı geçerliliğini ilk günkü gibi koruyor. Yüz yıl sonrada, beş yüz yıl sonrada koruyacak. Bunun için okumazsanız çok şey kaçırırsınız. ?

Kitapla ilgili inceleme, alıntı ve diğer bilgiler için buradan bilgi alabilirsiniz.

Haftaya bam başka bir konu ile görüşmek üzere, mutlu kalın….

11 Şub 2022 - 10:30 - Altını Çizdiklerim

Mahreç  Hüdai Tandoğan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.