Kadın kadına! dayanışmanın her daim var olacağını: bir eğitimci olarak, genç kızlarımıza tekrar fısıldıyor öğretmenimiz Alev Akar.


5 dakika


Sevgili gençler, güzel kızlarımız. Kendinizi keşfetme sürecinde bir eğitimci olarak size sesleniyorum. Kadın kadına hep destektir. Kız dayanışması her daim var. Sizler kendi keşif yolculuğunuzda yalnız değilsiniz.

Kadın Kadının Destekçisidir.

Hayatın neresinde olursan ol ya da hangi şehirde olduğun fark etmeksizin seni anlayabilecek birinin varlığı bir dost edasıyla her zaman yüzünde tebessüm bırakacaktır. Çünkü bu kız dayanışmasıdır.

Birbirini tanımana gerek yoktur. Bazen bir bakışla bile hisseder acil bir durum olduğunu. Yahut sana neyin iyi gelip gelmeyeceğini sen söylemeden anlar ve hemen yanında bitiverir. Sanki korumacı bir annelik içgüdüsü gibi…

Arkandan Korkma. Kız Dayanışması Her Daim Yanında.

Arkanı kollama kızım çünkü ben senin her daim gölgen olacağım.

  • Gecenin geç saatinde, yolda yürürken yanında olacağım.
  • Regl olduğunda arkandaki gözün ben olacağım.
  • Bir iş yerinde mobbinge uğradığında seninle olacağız, susmayacağız kızım.

Sen beni tanımasan da her zaman seninle olacağım.

Genç Bir Kadın Yetişiyor.

Genç kızlığımızın tatlı telaşları hepimizin başından geçti merak etme. Annenin ve ablanın bile. Kendimizi  tanımlamaya başladığımız yıllar: lise çağlarımız.  Hepimizin kendini keşfetmeye çekindiği o tatlı telaşların olduğu ergenlik yıllarımız.

Okul hayatı, aşk, sınavlar, kendimizce aile baskısı… Ben kimim? Kendimizi en çok bu soruyu sorarken buluruz o dönemlerde. Cevaplarını henüz bulamadığımız yahut hayatın içinde gizlenmiş bu uçsuz bucaksız soru dehlizinde boğulmuş hissederdik kendimizi.

Çünkü toplumun kız çocuklarına dayattığı baskılanmış yaftalamalar yüzünden sadece izin verildiği müddetçe sorgulayabiliyorduk kendimizi ve dünyamızı.

Kendin ve Diğer Kadınlar için Ne Yapmalı?
İlk önce kendi gücünün ve kudretinin farkında olunmalı.

Sen kendini sevdikçe başkalarının yarattığı kalıpların içinde değil kendi kalıplarının, doğrularının içerisinde dünyanı yaratacaksın

  • Bırak o sivilceler çıksın asla senin güzelliğine gölge olmazlar.
  • Bırak kalbini aşka; kendi doğrularınla hayatına almayacağın insanları tanıyacaksın.
  • Ailenin baskı yaptığını düşünme. Onlar narin kelebeklerinin kozasında , dünyanın karanlık yüzünden koruduklarını düşünerek böyle yapıyorlar.

Sen ise onların açılmaması için uğraştığı kozanı değil de kendi kozanı yaratmakla meşgul ol. Çünkü o kozanın her bir ipliğini kendin oluşturursan şayet sen dışında kimse onu açamaz.

Sonra Sınav stresi…

Hayatın boyunca yeterince sınavlara tabi tutulup deneneceksin. Bu durumu hayatının bir parçası ve sıradanlaştırırsan şayet stres değil sadece sende olumlama olarak kalır.

Unutma! Yaşadığın her an, öğrendiğin her şey, sen nefes aldıkça birikiyorum olacak ve seninle birlikte büyüyecek.

Kendini sevmek için Beden Ölçüsü Üzerine…Senin Ölçün Kaç Beden? belki bu yazıma göz atmak istersin başlangıç olarak.

Son Olarak Diğer Kadınlar

Diğer genç kızların, kadınların peşini, yanını yöresini hiç yalnız bırakma. Bırakma ki kız dayanışmasının gücünü her daim yanlarında ve yüreklerinde hissetsinler.

Yarının güçlü, kendi kahkahalarını gizlemeyen kadınları olarak biz;

her daim başkalarının dünyasında sevilmeyi bekleyen değil,

kendi yolcuğumuzun keşfinde ki kaşifler olacağız.


Like it? Share with your friends!

Alev AKAR

Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments