Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaSeviYorumDost MeclisiKadın Kadına Var Olabilmek: Kız Dayanışması

Kadın Kadına Var Olabilmek: Kız Dayanışması

Kadın kadına! dayanışmanın her daim var olacağını: bir eğitimci olarak, genç kızlarımıza tekrar fısıldıyor öğretmenimiz Alev Akar.


3 dakika


Sevgili gençler, güzel kızlarımız. Kendinizi keşfetme sürecinde bir eğitimci olarak size sesleniyorum. Kadın kadına hep destektir. Kız dayanışması her daim var. Sizler kendi keşif yolculuğunuzda yalnız değilsiniz.

Kadın Kadının Destekçisidir.

Hayatın neresinde olursan ol ya da hangi şehirde olduğun fark etmeksizin seni anlayabilecek birinin varlığı bir dost edasıyla her zaman yüzünde tebessüm bırakacaktır. Çünkü bu kız dayanışmasıdır.

Birbirini tanımana gerek yoktur. Bazen bir bakışla bile hisseder acil bir durum olduğunu. Yahut sana neyin iyi gelip gelmeyeceğini sen söylemeden anlar ve hemen yanında bitiverir. Sanki korumacı bir annelik içgüdüsü gibi…

Arkandan Korkma. Kız Dayanışması Her Daim Yanında.

Arkanı kollama kızım çünkü ben senin her daim gölgen olacağım.

  • Gecenin geç saatinde, yolda yürürken yanında olacağım.
  • Regl olduğunda arkandaki gözün ben olacağım.
  • Bir iş yerinde mobbinge uğradığında seninle olacağız, susmayacağız kızım.

Sen beni tanımasan da her zaman seninle olacağım.

Genç Bir Kadın Yetişiyor.

Genç kızlığımızın tatlı telaşları hepimizin başından geçti merak etme. Annenin ve ablanın bile. Kendimizi  tanımlamaya başladığımız yıllar: lise çağlarımız.  Hepimizin kendini keşfetmeye çekindiği o tatlı telaşların olduğu ergenlik yıllarımız.

Okul hayatı, aşk, sınavlar, kendimizce aile baskısı… Ben kimim? Kendimizi en çok bu soruyu sorarken buluruz o dönemlerde. Cevaplarını henüz bulamadığımız yahut hayatın içinde gizlenmiş bu uçsuz bucaksız soru dehlizinde boğulmuş hissederdik kendimizi.

Çünkü toplumun kız çocuklarına dayattığı baskılanmış yaftalamalar yüzünden sadece izin verildiği müddetçe sorgulayabiliyorduk kendimizi ve dünyamızı.

Kendin ve Diğer Kadınlar için Ne Yapmalı?
İlk önce kendi gücünün ve kudretinin farkında olunmalı.

Sen kendini sevdikçe başkalarının yarattığı kalıpların içinde değil kendi kalıplarının, doğrularının içerisinde dünyanı yaratacaksın

  • Bırak o sivilceler çıksın asla senin güzelliğine gölge olmazlar.
  • Bırak kalbini aşka; kendi doğrularınla hayatına almayacağın insanları tanıyacaksın.
  • Ailenin baskı yaptığını düşünme. Onlar narin kelebeklerinin kozasında , dünyanın karanlık yüzünden koruduklarını düşünerek böyle yapıyorlar.

Sen ise onların açılmaması için uğraştığı kozanı değil de kendi kozanı yaratmakla meşgul ol. Çünkü o kozanın her bir ipliğini kendin oluşturursan şayet sen dışında kimse onu açamaz.

Sonra Sınav stresi…

Hayatın boyunca yeterince sınavlara tabi tutulup deneneceksin. Bu durumu hayatının bir parçası ve sıradanlaştırırsan şayet stres değil sadece sende olumlama olarak kalır.

Unutma! Yaşadığın her an, öğrendiğin her şey, sen nefes aldıkça birikiyorum olacak ve seninle birlikte büyüyecek.

Kendini sevmek için Beden Ölçüsü Üzerine…Senin Ölçün Kaç Beden? belki bu yazıma göz atmak istersin başlangıç olarak.

Son Olarak Diğer Kadınlar

Diğer genç kızların, kadınların peşini, yanını yöresini hiç yalnız bırakma. Bırakma ki kız dayanışmasının gücünü her daim yanlarında ve yüreklerinde hissetsinler.

Yarının güçlü, kendi kahkahalarını gizlemeyen kadınları olarak biz;

her daim başkalarının dünyasında sevilmeyi bekleyen değil,

kendi yolcuğumuzun keşfinde ki kaşifler olacağız.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

İlgili Yazılar

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

İnsan Olma Hakkımıza Dokunmayın…

İnsan olma hakkı diye söze başlıyor Nalan Ağdaş. Derin, acı ve gerçek kesitlerle sarsıyor bizleri. Geçmiş, şimdi ve gelecek önerileriyle...

Ve Kadın

Ve kadın. İşte yine 8 Mart geldi. Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bu kadar "kadın sorunu"nun içinde, gönüllerimizde doğru yerlere ulaşması niyetiyle

Kadınların Ağzından…

Kadınların ağzından dökülen cümleler var bugün, kendi günlerine dair. Umutlar, hayaller, gerçekler ve tabii ki dilekler var bu cümlelerde.