0.9 C
Kocaeli
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Mağaza

Ana SayfaSeviYorumDost MeclisiKadın Kadına Var Olabilmek: Kız Dayanışması

Kadın Kadına Var Olabilmek: Kız Dayanışması

Kadın kadına! dayanışmanın her daim var olacağını: bir eğitimci olarak, genç kızlarımıza tekrar fısıldıyor öğretmenimiz Alev Akar.


4 dakika


Sevgili gençler, güzel kızlarımız. Kendinizi keşfetme sürecinde bir eğitimci olarak size sesleniyorum. Kadın kadına hep destektir. Kız dayanışması her daim var. Sizler kendi keşif yolculuğunuzda yalnız değilsiniz.

Kadın Kadının Destekçisidir.

Hayatın neresinde olursan ol ya da hangi şehirde olduğun fark etmeksizin seni anlayabilecek birinin varlığı bir dost edasıyla her zaman yüzünde tebessüm bırakacaktır. Çünkü bu kız dayanışmasıdır.

Birbirini tanımana gerek yoktur. Bazen bir bakışla bile hisseder acil bir durum olduğunu. Yahut sana neyin iyi gelip gelmeyeceğini sen söylemeden anlar ve hemen yanında bitiverir. Sanki korumacı bir annelik içgüdüsü gibi…

Arkandan Korkma. Kız Dayanışması Her Daim Yanında.

Arkanı kollama kızım çünkü ben senin her daim gölgen olacağım.

  • Gecenin geç saatinde, yolda yürürken yanında olacağım.
  • Regl olduğunda arkandaki gözün ben olacağım.
  • Bir iş yerinde mobbinge uğradığında seninle olacağız, susmayacağız kızım.

Sen beni tanımasan da her zaman seninle olacağım.

Genç Bir Kadın Yetişiyor.

Genç kızlığımızın tatlı telaşları hepimizin başından geçti merak etme. Annenin ve ablanın bile. Kendimizi  tanımlamaya başladığımız yıllar: lise çağlarımız.  Hepimizin kendini keşfetmeye çekindiği o tatlı telaşların olduğu ergenlik yıllarımız.

Okul hayatı, aşk, sınavlar, kendimizce aile baskısı… Ben kimim? Kendimizi en çok bu soruyu sorarken buluruz o dönemlerde. Cevaplarını henüz bulamadığımız yahut hayatın içinde gizlenmiş bu uçsuz bucaksız soru dehlizinde boğulmuş hissederdik kendimizi.

Çünkü toplumun kız çocuklarına dayattığı baskılanmış yaftalamalar yüzünden sadece izin verildiği müddetçe sorgulayabiliyorduk kendimizi ve dünyamızı.

Kendin ve Diğer Kadınlar için Ne Yapmalı?
İlk önce kendi gücünün ve kudretinin farkında olunmalı.

Sen kendini sevdikçe başkalarının yarattığı kalıpların içinde değil kendi kalıplarının, doğrularının içerisinde dünyanı yaratacaksın

  • Bırak o sivilceler çıksın asla senin güzelliğine gölge olmazlar.
  • Bırak kalbini aşka; kendi doğrularınla hayatına almayacağın insanları tanıyacaksın.
  • Ailenin baskı yaptığını düşünme. Onlar narin kelebeklerinin kozasında , dünyanın karanlık yüzünden koruduklarını düşünerek böyle yapıyorlar.

Sen ise onların açılmaması için uğraştığı kozanı değil de kendi kozanı yaratmakla meşgul ol. Çünkü o kozanın her bir ipliğini kendin oluşturursan şayet sen dışında kimse onu açamaz.

Sonra Sınav stresi…

Hayatın boyunca yeterince sınavlara tabi tutulup deneneceksin. Bu durumu hayatının bir parçası ve sıradanlaştırırsan şayet stres değil sadece sende olumlama olarak kalır.

Unutma! Yaşadığın her an, öğrendiğin her şey, sen nefes aldıkça birikiyorum olacak ve seninle birlikte büyüyecek.

Kendini sevmek için Beden Ölçüsü Üzerine…Senin Ölçün Kaç Beden? belki bu yazıma göz atmak istersin başlangıç olarak.

Son Olarak Diğer Kadınlar

Diğer genç kızların, kadınların peşini, yanını yöresini hiç yalnız bırakma. Bırakma ki kız dayanışmasının gücünü her daim yanlarında ve yüreklerinde hissetsinler.

Yarının güçlü, kendi kahkahalarını gizlemeyen kadınları olarak biz;

her daim başkalarının dünyasında sevilmeyi bekleyen değil,

kendi yolcuğumuzun keşfinde ki kaşifler olacağız.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2007 Hrant Dink (15)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Evlilik Hakkında

Evlilik hakkında her şey söylenmiştir şüphesiz. Doğru ve dürüst ise ne ala, yalanlar üstüne kuruluysa vay halimize.
Halil Cibran'dan Çehov'a, Ali Poyrazoğlu'ndan Ece Üner'e tadı damağında bir gezi.

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Hayat Dersleri

Hayat dersleri! En mutlu edilesi insan kendimizken, başkalarının hayatları adına yaptığımız feragatlerin derslerine kısa ve hızlı bir ziyaret
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

İlgili Yazılar

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Tarihimizde Bilinen İlk Türk Kadın Mitingi

İlk Türk Kadın Mitingi 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlendi. Kahraman Türk Kadını Kastamonu'dan tüm vatana, tüm dünyaya sesine yankı buldu.

Klişe Cümleler Kadın Üzerine

Klişe cümleler o kadar çok ki kadın üzerinden. Ama artık bu cümleleri çıkarmanın zamanı geldi dilimizden. Hatalı örnekleriyle yazma zamanı.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Toprakla Ağıt

Kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla ilan edilen uluslararası bir gün bugün. Ve biz bir kez daha Toprakla Ağıt yakıyoruz kayıplarımıza.