Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarKumbara | Dünya Tasarruf Günü
Önceki İçerikİrmik Helvası
Sonraki İçerikCadılar Bayramı | Halloween

Kumbara | Dünya Tasarruf Günü

Dünya Tasarruf Günü’nde bir Kumbara hikayesi..


7 dakika


   31 Ekim 1924’ten bu yana kutlanıyor Dünya Tasarruf Günü. 

Benim aklıma her nedense tasarruf dendiğinde suyu hoyratça kullanmamız geliyor. Ama bugün; aslında paranın dikkatli kullanılması gerektiğini vurguluyor. Konu para tasarrufuna gelince de anılarım beni belki okula bile başlamadığım döneme götürüyor. 

   Babaannem 1958 yılı aralık ayında çok aşık olup kaçarak evlendiği ve uğruna memleket değiştirip Romanya’dan buraya göç ettiği adamın ölümünden sonra 5 çocukla henüz 38 yaşındayken bir başına kalakalmış bir güzel kadındı. Genç kızlığı lüks ve zenginlik içinde geçmişken; evliliği, göçmenliği ve sonrasında dul kalmışlığı ile çalışmak zorunda kalmıştı. Önceleri zenginlerin evlerinde çalışmış sonradan da 1960 yılında SEKA Kağıt Fabrikası’na girmiş, çalışıp emekli olmuştu. Bir parça ekmeğin, bir küçük kağıdın değerini bilir, saklardı “ya zamanı gelir de ben bunu bulamazsam” diye. 

   İşte o kadın, babaannem bir gün elimden tutup emekli maaşını çekmeye götürdü beni. Henüz ilkokula başlamamıştım daha. Halkbank şubesi şimdi uluslararası zincir bir restoranın bulunduğu yerdeydi. Demiryolunun kenarından büyük çınar ağaçlarının altından geçip giderdik. O zaman ne kadar da büyük ve heybetli görünürdü trenler. Şehri tam ortasından sanat eseri gibi ikiye bölmüş sağlı sollu sıralanan çınar ağaçlarının gölgesinde düdüğünü çala çala geçişi hala gözlerimin önünde. 

   – – –

Mavi Kumbara   

Ne anlatıyordum, evet bazen anlattığım konu ile ilgili sahneye gidip gelirken o sahnenin büyüleyiciliğine kaptırıp içinde kalmak istiyorum o zamanın. Neyse konumuza geri dönelim.

   Tabii o zamanlar atmler yok, maaş banka veznesinden çekilebiliyor ancak. Ben de babaannemin elinde vezne önünde sıra beklerken o mavi arabaları görmüştüm bir masada. “Keşke benim de olsa” diye geçirdim içimden ama biz bir şey istediğimizde kendimizi yere atıp tepinen çocuklar olmadığımızdan sadece içimden geçirmekle kalmıştı isteğim. 

   Ama babaannemin de içinden geçmiş, “şu kızana bir hesap açsam arada üç beş kuruş para koysam hesabına, birikse” diye. Sonra bana bir hesap açıldı ve ilk banka cüzdanım oldu böylece. Ve hepsinden önemlisi o mavi araba da benim olmuştu. Ama aslında o mavi araba bir oyuncak değil kumbaraydı.  

   O teneke mavi araba kumbarayla başladı tasarruf etme, oyun gibiydi benim için. Başarılı oldum mu? Hayır. Ne için açıldığını belki sonra başka bir yazıda anlatırım fakat belki de o zaman açılmış olması bilinç altımda hep açılacağı hissini yarattı ve sonrasında hiç para biriktiremedim. 


Şimdi gelelim anlattığım hikayeyle bugünü birleştirmeye. Para da dünya üzerindeki tüm değerler gibi sınırsız değildir, çoğu maddeye göre oldukça sınırlıdır. Hatta bazen o kadar sınırlıdır ki ancak nefes alabilirsin. O yüzden hayatımızdaki her değer gibi paranın kıymetini de bilmeli ve en önemlisi çocuklarımıza öğretmeliyiz. 

O yüzden işte çocuklarımıza birer kumbara alarak başlayalım bu tasarruf işine. Haydi…

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.