Perşembe, Haziran 30, 2022
Önceki İçerikLimonlu Çay
Sonraki İçerikNoel Ağacı: Eski Bir Gelenek

Manyak

Manyağın şifacı kıyafeti olduğunu biliyor musunuz?


3 dakika


Her şey manyak ile başladı

Kelime anlamları benim için son derece önemli. Mümkün mertebe düzgün, anlaşılır ve doğru şekilde konuşup anlaşılmak istiyorum evet. Kelime Kökeni ve anlamları ile ilgili çalışırken “manyak” kelimesi dikkatimi çekti.

Fransızca

Maniaque “saplantılı, deli” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca maniakós μανιακός sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mánia μάνια “delilik” sözcüğünden türetilmiştir.

Manyak Ne demek hiç düşündünüz mü?

Kelime Anlamı
  • [sıfat] Maniye yakalanmış (hasta).
  • [mecaz] Gülünç, garip, şaşırtıcı davranışları olan (kimse).
  • [ünlem, hakaret yollu] `Aptal, çılgın, dengesiz, deli` anlamlarında bir seslenme sözü.

Acaba
  • Acaba deli misali dans edip
    • Trans halinde kendinden geçmiş,
    • ve bilinçsiz şekilde ruhani varlıklarla savaşan
  • Şaşırtıcı davranışları olan,
  • Çılgın görünüşlü manyak;

gerçekten o şifacının kıyafeti ile bütünleşmiş olabilir mi?


Tören Kıyafeti

Manyak aslında şamanların tören kıyafeti.

İçinde törenlerinin de yapıldığı Kızılderili filmler geldi mi gözünüzün önüne. Ve de hatta Türkler ve Kızılderililer akrabadır tartışmaları.


Manyak özel ayinler ve önemli hastalıkların şifası zamanında giyilen ruhani objelerle dolu bir tören kıyafeti. Şifacının giydiği bu kıyafette özel sembolleri olan demir levhaların çokluğu, giyen şamanın itibarını da gösteriyor. Kötü ruhlarla gireceği savaşta; trans halindeyken kendisine yardım ettiğine inanılıyor. Ayrıca Şaman ölene kadar, manyak’ta yaşadığına ve şifacıyı terk etmediğine inanıyorlar.


Manyak üzerinde taşıdığı bu mistik değeri olan şekiller ve semboller, Şaman’ın ruhlarla olan ilişkilerine de ışık tutar. Bir Şaman için bu çok önemlidir. Ne kadar çok ruhun yardımını alırsa, kendisine gelen hasta insanların derdine o kadar çabuk çare bulur. Halk bu durumu böyle değerlendiriyor. Bu sembollerle temsil edilen ruhlar, Şaman çuhasının üzerine yerleşirler. Şaman ölünceye kadar bu çuhanın üzerinden ayrılmazlar. Her zaman Şamanla beraber ve onun çok yakınında olurlar.

Şamanlar her zaman bu görkemli çuhayı giymezler. Bazı önemsiz tedavi ve merasimlerde Şaman’ın çuhasını giymediği görülür. Daha önemli merasim ve çözümü zor vakalarda Şaman’ın büyük ve güçlü ruhların yardımına ihtiyacı olur. Bu mistik yardımı elde edebilmek için, Şaman güçlü ruhların gezindiği çuhasını giymek mecburiyetinde kalır. Bu Şaman çuhası olmadan, Şaman, kötü ruhlarla vereceği savaşa girmez

(Kaynak) Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü (2007 Nisan)-

Yaşayan Eski Türk İnançları Bilgi Şöleni Bildirisi

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Tenezzül ne demek?

Tenezzül ne demek? Etmek mi, etmemek mi marifet. Bir de lütuf gibi tenezzülde bulunmak var ki, hangi ucundan tutsan, elinde kalan boş değnek..

Ateş Almak

Ateş almak devrine dönmüşüz de haberimiz yok. Evet evet, hani şu eskilerin "ateş almaya mı geldin?" dedikleri...

Kukumav Kuşu Gibi…

Kukumav Kuşu Gibi... Deyimlerimize kadar girmiş olan, bu kısa boylu baykuş türü hakkında meğer ne kadar da yanılıyormuşuz.!

Ağız Tadı, Niyetleri ve Lezzeti Üstüne

Ağız tadı sen ne kıymetlisin. Üstüne ne deyimler, ne sözler söylenmiş. Kimsenin tadı tuzu kaçmasın dileklerimizle, lezzetli bir okuma zamanı.