2 Ekim Dünya Şiddetsizlik Günü.

Neden

   Evet şiddetsizlik günü varmış. Aslında Dünya’nın çivisinin çıktığı bu günlerde neden diye sormak çok büyük hata. Neden sorumuzu “Neden 2 Ekim? ” olarak sormak sanırım daha mantıklı olacak.

   Mahatma Gandhi’nin doğum günü olan 2 Ekim, Birleşmiş Milletler tarafından 2007 yılında Uluslararası Şiddetsizlik Günü olarak ilan edildi.

Mahatma Gandi

Mahatma Gandi

O İnsan Hakları Savunucusu 

(02/10/1869 – 30/01/1948) 

Mohandas Karamçand Gandi, Hindistan’ın ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri. Görüşleri Gandizm olarak anılır. Kötülüğe karşı aktif ama şiddetsiz direniş ve gerçek ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. O suikaste kurban giden bir şiddetsizlik insanı. 

Mahatma; Sanskritçe “Büyük Ruh”, Hindistan’da evliya derecesinde olan, yüce, veli, manalarına gelmektedir.

Satyagraha (Türkçe: “hakikat gücü” ya da “hakikate adanma”), 20. yüzyılda Hindistan’da Mahatma Gandhi’nin ortaya attığı felsefi akım. Uygulamada, belirli bir kötülüğe karşı kararlılıkla ama şiddete başvurmaksızın direnmeyi öngörür. Satyagraha Hint halkının İngiliz emperyalizmine karşı savaşımının kılavuz felsefesi olmuş, ayrıca başka ülkelerdeki protestocu gruplar tarafından benimsenmiştir.

turkcebilgi.com

Gandi'ye Göre Dünya'nın 7 Hatası

1 - Ahlaksız Ticaret

2 - İlkesiz Siyaset

3 - Niteliksiz Eğitim

4 - Emeksiz Servet

5 - Vicdansız Zevk

6 - İnsaniyetsiz Bilim

7 - Feragatsiz İbadet

Şiddetsiz , Şiddet Karşıtı

   İnsanın insan olma onuruna karşı yapılan ve insanın yaptığı, en büyük hasarların adı bence şiddet. Karşısında ki insana, kadına, çocuğa, hayvana, doğaya, insanlığa , dünyaya şiddet.

   Yaşamı bozmak, kirletmek, doğal dengeye zarar vermek, hayatın ahengiyle oynamak ne büyük cüret,  nasıl tarifsiz bir ihanet. 

– 

  Evet şiddetsiz bir yaşam istiyorum. Kimsenin kimseye bunu yapma hakkı yok. Madem bu an var, sadece şimdi. Madem gelmiş, geçmiş hepsi bir ve biz tekiz. Buna engel olmak hepimizin kendi elinde. 

 

Sözün Sonu

   Sözün sonunda herkesin daha vicdanlı, daha merhametli ve daha insanca yaşamı hak ettiğine inandığımı tüm kalbimle tekrar tasdik ediyorum. Aşağıda bir dernek bilgisi var. Lütfen internet sitesini ziyaret edin. 

   Biraz daha “farkındalığımız artsın” “Farkında” olalım. “Farkındalık Sorumluluğumuza” bir artı değer eklensin. 

   Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Derneği hakkında bilgi almak için internet sitesine buradan bağlanabilirsiniz.

Güzel günlere hep birlikte uyanabilmek dileğiyle. 

Facebook Yorumları