Cumartesi, Şubat 4, 2023

Şiddetsizlik

2 Ekim Dünya Şiddetsizlik Günü olarak ilan edilmiş. Dünyanın çivisinin çıktığı bu günlerde şiddetsizlik. Belki de ihtiyacımız olan tek şey


4 dakika


2 Ekim Dünya Şiddetsizlik Günü.

Neden

   Evet şiddetsizlik günü varmış. Aslında Dünya’nın çivisinin çıktığı bu günlerde neden diye sormak çok büyük hata. Neden sorumuzu “Neden 2 Ekim? ” olarak sormak sanırım daha mantıklı olacak.

   Mahatma Gandhi’nin doğum günü olan 2 Ekim, Birleşmiş Milletler tarafından 2007 yılında Uluslararası Şiddetsizlik Günü olarak ilan edildi.

Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi

O İnsan Hakları Savunucusu 

(02/10/1869 – 30/01/1948) 

Mohandas Karamçand Gandi, Hindistan’ın ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri. Görüşleri Gandizm olarak anılır. Kötülüğe karşı aktif ama şiddetsiz direniş ve gerçek ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. O suikaste kurban giden bir şiddetsizlik insanı. (Bknz)

Mahatma; Sanskritçe “Büyük Ruh”, Hindistan’da evliya derecesinde olan, yüce, veli, manalarına gelmektedir.


Satyagraha (Türkçe: “hakikat gücü” ya da “hakikate adanma”)

20. yüzyılda Hindistan’da Mahatma Gandhi’nin ortaya attığı felsefi akım. Uygulamada, belirli bir kötülüğe karşı kararlılıkla ama şiddete başvurmaksızın direnmeyi öngörür.

Satyagraha Hint halkının İngiliz emperyalizmine karşı savaşımının kılavuz felsefesi olmuş, ayrıca başka ülkelerdeki protestocu gruplar tarafından benimsenmiştir.

turkcebilgi.com

Gandi’ye Göre Dünya’nın 7 Hatası

  1. Ahlaksız Ticaret
  2. İlkesiz Siyaset
  3. Niteliksiz Eğitim
  4. Emeksiz Servet
  5. Vicdansız Zevk
  6. İnsaniyetsiz Bilim
  7. Feragatsiz İbadet

Şiddetsiz , Şiddet Karşıtı

   İnsanın insan olma onuruna karşı yapılan ve insanın yaptığı, en büyük hasarların adı bence şiddet. Karşısında ki insana, kadına, çocuğa, hayvana, doğaya, insanlığa , dünyaya şiddet.

   Yaşamı bozmak, kirletmek, doğal dengeye zarar vermek, hayatın ahengiyle oynamak ne büyük cüret,  nasıl tarifsiz bir ihanet. 

– 

  Evet şiddetsiz bir yaşam istiyorum. Kimsenin kimseye bunu yapma hakkı yok. Madem bu an var, sadece şimdi. Madem gelmiş, geçmiş hepsi bir ve biz tekiz. Buna engel olmak hepimizin kendi elinde. 


Sözün Sonu

   Sözün sonunda herkesin daha vicdanlı, daha merhametli ve daha insanca yaşamı hak ettiğine inandığımı tüm kalbimle tekrar tasdik ediyorum. Aşağıda bir dernek bilgisi var. Lütfen internet sitesini ziyaret edin. 

   Biraz daha “farkındalığımız artsın” “Farkında” olalım. “Farkındalık Sorumluluğumuza” bir artı değer eklensin. 

   Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Derneği hakkında bilgi almak için internet sitesine buradan bağlanabilirsiniz.

Güzel günlere hep birlikte uyanabilmek dileğiyle. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Suçlu Bulundu! Kim?

Suçlu kim? Aslında çoktan bulunda da, itiraf etmeye cesaretimiz yok. Ya da biliyoruz ama kınamaktan başka talebimiz de yok.

Tenezzül ne demek?

Tenezzül ne demek? Etmek mi, etmemek mi marifet. Bir de lütuf gibi tenezzülde bulunmak var ki, hangi ucundan tutsan, elinde kalan boş değnek..

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.