Perşembe, Haziran 30, 2022
Önceki İçerikAhmet Durukal
Sonraki İçerikMeme Kanserinin Belirtileri

Yaşam Çiçeği

Kusursuz bir geometriye sahip yaşam çiçeği, insan ve tüm canlıların yaradılışını simgeler ve tek bir yaratıcının varlığına atıf yapar.


3 dakika


Yaşam Çiçeği

   Şimdilerde duvarlarımızda, takılarımızda görmeye alıştığımız ama aslında çok uzun yıllar öncesinden aşina olduğumuz bir sembol yaşam çiçeği .

  Kimine göre iç içe geçmiş aynı orandaki çemberlerden oluşuyor sadece. Matematiksel bir sembol. Kimilerine göre evrenin yaradılışına vurgu yapan bir mucize. Her ne olursa olsun çok uzun yıllar öncesine dayanan tapınaklarda, kitaplarda, el işlerinde yerini almış.

Tüm yaşamın bilgisi bu tohumun içinde saklıdır

Yaşam Çiçegi iç içe geçmiş dairelerdir dedik. Ve bu şekil yeni daireler eklendikçe sonsuza kadar uzayıp gider. Böyle olunca da bana verdiği his “hepimiz tekiz fakat her birimiz kusursuz bir şekilde bağlıyız ve toplamda hepimiz evreni oluştururuz.”

   Evet tam olarak böyle düşündüğüm için de içinde bulunduğum ve hatta aynı zamanda yapı taşı olduğum evrene bir kez daha hayranlık duyuyorum. O kadar kusursuz ki yaşam çiçegi , asla tesadüflere yer yok.

Yaşam çiçeği , iç içe geçmiş eşit alana sahip çok sayıda çember ve dışında bir büyük çemberden oluşan geometrik şekil. Her bir çemberin merkezi, çevresindeki altı çemberin çevrelerinin kesiştiği yerdedir. Drunvalo Melchizedek bu sembolün evrenin ve yaşamın sırlarını barındırdığını iddia etmektedir. Wikipedia 


Ülkemizde Mimar Sinan’ın hemen hemen tüm eserlerinde, Hacı Bektaş Türbesinde, Divriği Camii’nde Yaşam çiçeğinin evrelerini yansıtan çizimlere rastlanmaktadır. 

Kusursuz imza

   Kusursuz bir geometriye sahip yaşam çiçeği, insan ve tüm canlıların yaradılışını simgeler ve tek bir yaratıcının varlığına atıf yapar. Bazıları yaşam çiçeğini yaratıcının bir nevi imzası olarak kabul eder.

Tarih boyunca birçok anlam yüklenmiş.

   “ Yaşam çiçeği iç içe geçen 20 adet çemberden oluşmaktadır” denmiş fakat sonsuza kadar devam ettirebilirsiniz. Eski Mısır’da, Antik Yunan’da ya da Sümerlerde çizim için 20 tane kullanılmış genellikle. Bu çemberlerin tüm evrenin sırrını içerisinde sakladığına inanılmaktadır. Sonraki zamanlarda Yaşam çiçeği ‘nin içerisinde bulunan ilk 7 çemberin dünyanın 7 günde oluştuğunu simgelediği inancı yayılmıştır. Yaşam çiçegi ‘nin içerisinde tüm evrenin varoluşunu inşa ettiğine inanılan Platon’un 5 cismi ile Metatron’un küpü bulunmaktadır. Eflatun ve Melek Metatron’u anlatmaya başlarsak sayfalar yetmez, meraklısı için sonraki yazılarda anlatabilirim belki.

Benim tanışmam;

   Kendimi ve evrenle ilişkimi keşfettiğimde yaşam çiçegi sembolü ile karşılaştım. O kadar bütünün içinde hissediyordum ki kendimi, sembol beni çekti. Ya dövmesini yaptıracaktım vücuduma ya kolyesini alacaktım. Ne kadar çok içimden geçirdimse bu isteği; birkaç gün sonra doğum günümde iki tane kolye hediye geldi; hem de bu isteğimi hiç bilmeyen iki değerli arkadaşımdan. Siz ne kadar güçlü isterseniz evren size istediğiniz şeyi, her ne olursa olsun bir şekilde getirecektir.

Son söz;

   Hepimiz teksek ve mükemmel bir biçimde birbirimize bağlıysak eğer, tek tek yaptığımız her şey bir diğerimizi , dolayısıyla evreni etkileyecektir. Öyleyse de güzellikler yaparsak içinde yaşadığımız evren de bir o kadar güzelliklerle dolar. 

Ben tekim ve fakat hepinize bağlıyım. Bu bağlılığı unutmadan yaşayalım.


Özel köşemiz için –> YazıYorum

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Defo

Defo ile merhaba diyor yazarımız Aygen Hıdıroğlu. Aygen Tuna'dan Kırmızı İskarpinlere uzanan; defoya hediye bir merhaba ile başlıyor söze...

Keşke ile İyi ki Arasında Bir Ömür…

Keşke ile iyi ki arasında yaşarız hayatı. Aklımız yapamadıklarımızda kalır çoğu zaman ama yapabildiklerimize de şükrederiz az da olsa.

Kendin Olmak ile İlgili Klişe Kavramlar

Kendin olmak ve üzerine konuşulan klişe kavramlar. Hüdai Tandoğan klişe cümleler üzerinden sorguluyor kavramları...