Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaSeviYorumDost MeclisiAntidepresan İlaçlar ve Hastalık Hastası Dostlar

Antidepresan İlaçlar ve Hastalık Hastası Dostlar

Antidepresan İlaçlar ve Hastalık Hastası Dostlar. Sanılmasın ki bir hastalık yazısı bu. Çok doz gülümseme; en iyi ilaç tüm dertlere..


3 dakika


Antidepresan İlaçlar ve Hastalık Hastası Dostlar olunca yazının ismi sanmayın ki hastalık anlatacağım.

İlacım belli benim; çok doz gülümseme.

Antidepresan ilaçlar mı sadece gülümseme mi?

İnsan bu. Zaman zaman inişleri de olur çıkışları da. Kötü günler de en karanlık mağaraların en dibini de görür. İyi günlerinde bulutların bile üzerinde dolanabilir. İnsan işte, beşer şaşar bir kul. Hataları, doğrularıyla var hayatta. Hep dümdüz olursa problem. Düşünsenize dümdüz, hiç hareket yok. Siz yoksa öldünüz mü? Değil işte öyle. Ölmedik yaşıyoruz ya da -mış gibi yapıyoruz.

Neyse…

Beyninizin sisler altında kaldığı oldu mu hiç? Berrak düşünemediğiniz, sıkışıp kaldığınız. Hatta aklınızda düşündüğünüzün çok dışında cümleler çıktığı ağzınızdan. Benim oluyordu.

Lafı fazla uzatmadan antidepresan ilaçları anlatayım. Benim olan, geçirdiğim zor bir süreci atlatmam için verilen. Geçenlerde bahar alerjim için olan ilaçlarımı ararken buldum onları. Hiç içilmemişti biri, diğerinden iki tanesi eksikti sadece. Ne olmuştu da ben hiç onları kullanmadan atlatıvermiştim zorlu sürecimi?

Yazmıştım…

Her yere yazmıştım ama… Elime geçen defterlere, telefonun not bölümüne, arkadaşlarımla yazışırken… İçimi döke döke, içimde biriktirmeden. Zaten annemden geçen gülümseme bunu çok kolaylaştırıyordu. Geçti gitti. Tam da o geçip gitti dediğim döneme denk geldi bir de köşem oldu BİRİKİYORUM’da. Yazmak insanın zehrini alırdı ve almıştı şükürler olsun.

Ve işte o depresyonik zamanlarımdan kalan bir şiirim.

Rüya alemine yatay geçiş
Yeşil bi yer
Salkım söğüt ağacı
Ve Hamak
Ilık esen rüzgarda ıhlamur kokusu
Arada arap yasemini
Belki uzaktan bi dalga sesi
Bi kaç martı çığlığı
Az ötemde papatyalar var
Gökyüzünde bulutlar
Elimi uzatsam bir parça alacak kadar yakın
Sonra bir ses
“Bu kadar hayal kurabilsem
Antidepresana ne gerek var?”

Hastalık hastası dostlar size bu lafım…

Hastalık hastası olmak…. Buna psikiyatristler, psikologlar elbette bir isim koymuşlardır. Ama gerçekten amacım ahkam kesmek değil ve zaten bilemem de teknik boyutlarını. Benim lafım hastalıkları, ilaçları hatta ilaç dozlarını yarıştıranlara. Yazıktır yapmayın kendinize bunu. Kendinizdeki olumlu özelliklere baksanıza. Ya da sorunu sürekli anlatmak yerine çözmeye çalışsanıza.

Bazı arkadaşlarım, akranlarım hatta benden küçüklerin kendilerinde hastalık aramalarına dayanamıyorum. Neden dayanamıyorum acaba? Hep aynı konuyu konuştuklarından mı çok sıkıyorum? Yoksa onlar yaşlanmaya bu kadar hevesli olunca bende mi yaşlanmaya başladığımı hissediyorum?

Bence ben artık dayanamıyorum. Ne hep aynı konuyu konuşmaya ne de yaşlanmaya. Çoğu zaman dinliyormuş gibi yapıyorum. Sessizce uzaklaşıyorum ya da çaktırmadan lafı değiştiriveriyorum. Tabii şimdi böyle söyleyince gaddarlıkla suçlamayın beni. Sağlık problemi yaşayan ne kadar çevrem varsa beni arar zaten bunu tanıyanlar bilir. Sözüm ona değil vallahi. Sözüm durmadan yarıştıranlara. Rahmetli babaannem yapardı öyle. “Sen kaç hap içiyorsun, ben daha çok içiyorum.” “Benim tansiyonum senden yüksek” “Dizlerim öyle ağrıyor ki adım atamıyorum.” İşte sürekli hastalık konuşulduğunda gözlerimin önüne babaannem geliyor. Bana anlatan kişi direkt karşımda 80 yaşında, bastonuyla gezen, kırış kırış bir insana dönüşüveriyor. Yapmayın.

Hastalık aramayın kendinizde ama farkında olun.

Hastalık hastası olup antidepresan ilaçlar kullanmayın tabii. Ama kendinizin de farkında olun. Bedeninizi dinleyin. Sevin. Mesela rutin kontrollerinizi yaptırın. Arabanızdan daha mı değersiz vücudunuz? Yağınıza, suyunuza bakın arada. Yakıtsız bırakmayın. Frenlerinizi kontrol edin. Yani ihmal etmeyin kendinizi.

Amacımız farkındalık yaratmak. Hayatı paylaşmak. E böyle olunca sürekli uyarılarda bulunuyoruz sizlere de yeniden hatırlatayım, taramalarınızı yaptırın.

Son söz…

Sevgili Okuyucularım, Canım Arkadaşlarım… Ne güzelmiş böyle seslenmek, biraz Güzin Abla gibi hissettim kendimi. 🙂

Hayatta en çok ve en önce kendinizi sevin. O zaman başkalarını da gerçekten sevebilirsiniz.

Ve mutlaka gülümseyin… Gülümsemek iyi bir iletişimin başlangıcıdır, tedavi edicidir, paylaşımcıdır, bulaşıcıdır.

Sevgiyle kalın…

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Limon Ağacı, Limon Çiçeği

Limon ağacı yetiştirmek istediğiniz oldu mu hiç? Ya da limon çiçeği ile hiç yakından tanıştınız mı? Gözlere şenlik ruha şifacı olur kendisi.

Kadın Kadına Var Olabilmek: Kız Dayanışması

Kadın kadına! dayanışmanın her daim var olacağını: bir eğitimci olarak, genç kızlarımıza tekrar fısıldıyor öğretmenimiz Alev Akar.

Hakkını Helal Et

Hakkını helal et. Ne güzel bir teşekkür cümlesidir aslında. Bu yazım teşekkür edemediğimiz herkese gelsin. Üzerimizde hakkı olan herkese...

Doğal Taşlar ve Doğal Taşın Şifası

Doğal Taşlar. Ve konunun uzmanı "Doğal Taşın Şifası" ile özel bir sohbet.