Atık Pil Sorunu / Sıfır Atık

Atık pil ve sıfır atık. Piller de diğer atıklar gibi doğa için bir tehdit. Nedir? Ne değildir? Zararları ne? Ne yapmalıyız? Kim topluyor?

Atık pil ve sıfır atık. Piller de diğer atıklar gibi doğa için bir tehdit. Nedir? Ne değildir? Zararları ne? Ne yapmalıyız? Kim topluyor?


5 dakika

Atık pil de doğayı ve canlıları dolayısıyla biz insanoğlunu tehdit etmeye devam ediyor. Yapılan onca toplama çalışmasına rağmen hala yetersiz. Bugün sıfır atık köşemizde bu konuyu ele alıyoruz. “Nedir? Ne değildir? Zararları ne? Ne yapmalıyız? Kim topluyor?” sorularına yanıt arayacağız.

Sıfır Atık dosyasında ele aldığımız konular sizlerin çok dikkatini çekiyor. Mavi gezegen ve insanın geleceği için düşünen, hassasiyet gösteren tüm okuyucularımıza teşekkür ediyoruz. Özellikle mutfak atıkları üzerinde bir çok yorum aldım. Ama pil ve yağ konusunda da hala soruların olduğunu görünce bu konuyu da yazalım dedim. Atık yağ da haftaya tam da burada olacak.

Atık pil nedir?

Önce tanımlamaları yapalım. Sıfır Atık şöyle yapmış bu tanımlamaları.

“Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek bünyesinde depolayan cihazlara “pil” denir.”

“Kullanım ömrünü tamamlamış veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş pillere “Atık Pil” denir.”

Onlar her yerde

Evet piller hayatımızın içinde her yerde. Hemen hemen kullandığımız tüm aletlerde, arabalarımızda varlar. Kolumuzdaki saatten, telefonlarımızın bataryasına kadar… Ve tabii ki arabalarımızdaki aküler.

Türkiye Çevre Koruma Vakfı‘nın belirttiğine göre her yıl 6-7 bin ton civarında pil satışı yapılıyor.

Çevre Koruma Dairesi’nin kullandığı şu veriler pillerin değerini ortaya koyuyor aslında.

“AB ülkelerinde 2007 yılı verilerine göre yaklaşık 160 bin ton kadar taşınabilir pil piyasaya sürülmüştür. Bu miktardaki piller bünyesinde ise çeşitli metallerden toplam 110-115 bin ton bulunabilmektedir. Bahis konusu metallerin piyasa değeri 50-100 milyon euro olarak hesaplanmıştır.”

Yani bu piller çöpe atılmayacak kadar değerli.

Ve zararları

Atık pil çevreye ve tabii ki insan sağlığına çok zararlıdır.

Bu piller çöpe atıldığında zamanla bozulurlar. Ve bozulduklarında içlerindeki metaller açığa çıkar.

Bunlardan ilki cıvadır. Ve cıva doğada bozulmaz, kaybolmaz. Deri ve solunum yoluyla canlılara geçer ve insan/hayvan sağlığını tehdit eder. Suya karışması ciddi sorunlara yol açar.

Diğer madde kadmiyumdur. Ve o da cıva gibi uzun yıllar süren zararlara sebep olur. İçme sularını ve toprağı kirletir. Gıda zincirini bozar.

Ve bir diğer zararlı madde kurşundur. Kurşun ağır metaldir. Vücutta pek çok organda ağır hasarlara sebep olur. Solunum, içme suyu ve gıdalarla vücuda girebilir.

İnsan sağlığından bahsederken doğayı ve diğer canlıları es geçmemek lazım. Yeraltı suları, içme suları, toprak bu metallerle zehirlendiğinde zarar aslında tüm dünyayadır. Bir zincir ve bir kısır döngü halinde devam eder.

Yakılması halinde de zarar aynıdır. Gaz hale geçen metaller yağmurla birlikte yağar ve gene aynı döngü başlar maalesef.

Son olarak pil üretiminde kullanılan metallerin çıkartılması, işlenmesi sırasında doğanın aldığı yarayı hatırlatmak istiyorum.

Bir örnek verelim:

Sadece bir tek kadmiyumlu pil 600.000 litre suyu kirletir. Bu su yaklaşık 11 kişinin yıllık su ihtiyacıdır. Böyle düşününce ne kadar korkunç olduğunu anlayabilirsiniz.

Ne yapmalı?

Atık pil konusu gördüğünüz gibi dünyanın baş belası ama aynı zamanda maalesef vazgeçilmezi de. O zaman hem yeni pillerin kullanımını azaltmak, hem de atıkların bertarafını doğru yapmak olmalı amacımız.

Şarj edilebilir pillerin kullanılması, uzun ömürlü olan pillerin tercih edilmesi ilk amaca hizmet eder. Ve gerçekten de dünya için önemlidir. Pil konusunda üretim yapmak, zararlı olmasına rağmen dışa bağımlılığı azaltması açısından önemlidir. Belki bir umut bu atıkların geri dönüştürüldüğü tesisler artabilir.

Nikel, kadmiyum, nikel metalhidrit ve lityum iyon piller geri kazanılan türdendir. Nikel, kobalt ve kadmiyum elde edilir ve bunlar yeni piller için kullanılabilir. Mesela kobalt rezervi dünya üzerinde çok az kaldığı için geri dönüşüm önemlidir.

Bunları unutmayın!
  • Pilleri açmayın, ezmeyin, yakmayın.
  • Küçük çocuğunuz varsa özellikle küçük pilleri ortalıkta bırakmayın, yutabilirler.
  • Tek kullanımlık pilleri şarj etmeye çalışmayın.
  • Pilleri bir kutu, poşet ya da kavanozda biriktirip sosyal alanlardaki atık pil toplama alanlarına bırakın.

17 Şub 2022 - 10:30 - Doğa Dostu

Mahreç  Figen Demirtaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.