Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?


5 dakika


Çanak çömlek denildiği zaman, Avanos benim için ilk sırada yer alır. Eğer bir şekilde rotanız Nevşehir ile kesişmişse, yolunuz illaki Avanos’tan geçer. Üstelik, gerçekten çömlekçi çarkları ile, “o deneyimi” göz göre göre yaşayabildiğimiz ender yerlerdendir.

Çanak Çömlek (1)

Çömlek; geçmişi derin, özü toprak; kil, çamur… Toprağın suyla şekillenip, aşkla yanması… Üstelik öyle kadim bir zanaat ki, ustalarından dinlediğimiz kadarıyla “o toprağa şekil veremeyen er kişiye, gelin bile verilmez.” Böylesine de yetenek isteyen bir marifet…

Ancak kim ne derse desin, belki yapabilmek çok büyük emek ve ustalık ister ama, seyretmesi de ayrı keyifli.


Biz Çocukken Çanak Çömlek Patlardı!

  • Toprakla oynamak, suyla yoğurup çamurlarla kirlenmek hepimizin çocukluk kodlarında var sanırım. Üstelik en azar işitmeli olanlardan 🙂
  • Birde saklambaçlarımız vardı, sokaklarda bağıra çağıra oynayıp, istediğimiz yere saklandığımız. Orada “çanak çömlek patladı” olmuşsa eğer, ebenin kendisi, sobeyi başaramamış demekti.
  • Aslında Ghost filmini izleyene kadar bize ait bir kültür sanıyordum ama, çanak olarak çömlekçilik Neolitik Çağlara kadar dayanıyormuş. (MÖ 10.000 – 6.000)
Çanak Çömlek (2)
Çanak Çömlek

3D Pottery

Google yine harika bir işe imza atmış. Kültür ve sanatı başarılı bir şekilde harmanlamış bir oyunla karşımıza çıkıyor; üç boyutlu çanak çömlek.

Kendi Tarihi Çömleğini Şekillendir

“Çağlar ve medeniyetler boyunca hepimizi birbirine bağlayan nedir? En rafine sanat eserlerinden en işlevsel sofra takımlarına kadar, çömlek her birimize hitap ediyor. Hepimizi birbirine bağlayan bir zanaat keşfedin ve kendi çanağınızı şekillendirin.”

Henüz hepsine vakit ayıramadım. Tane tane, tamamladıkça bir diğer oyun açılıyor. Şu an benim gelebildiğim yere kadar altı tane bulmaca çıktı.

Oyun şu şekilde ilerliyor. Size sağ tarafta çanak çömleğin orijinal halini gösteriyor. Amaç sizin de o çömleği yapabilmeniz. Ayrıca bilgi kısmında, çömleğin hangi müzede sergilendiğinden tutun da geçmişi hakkında tüm bilgilere ulaşmanız da mümkün.

Toprağı oymanız, şekillendirmeniz, kulplarını takmanız ve sonra boyaya ve pişmeye göndermeniz gerekiyor. Aslına ne kadar yaklaşırsanız, alacağınız puan da ona göre artıyor.


Hobi, Hoş Vakit

Artık hangimizin ne kadar zamanı var bilmiyorum ama, en azından kafa dağıtmak için oluşturmuş olduğumuz hobi, hoş vakit kategorimize bu aktiviteyi de ekledik. Her şeyin dijitale döndüğü zamanları yaşadığımız şu dönemde, içinde sanattan bir parça olsun istediğimiz, farklı uygulamaları fırsat buldukça eklemeye devam edeceğiz.

Sözün Sonu

Eline çamur bulaşmamış, çarka heveslenmiş ama denk gelmemiş biri olarak. Bana çok enteresan ve keyifli geldi. Bence deneyin, belki siz de seversiniz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Bu arada;

Çok özleyenler için Ghost film müziği ve o unutulmaz sahneleri burada 😉


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments