Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Cemre

Cemre… Biraz mitoloji, biraz alevli bir aşk. Haberci en çok; baharın geleceğinin habercisi. Bonus olarak da biraz cin. Kar, kor, bahar 🌼


2 minutes


1. cemre havaya…

Cemre Düşmesi ? 

“Cemre düşmesi” lafını hepimiz duymuşuzdur. Hani şu masalların sonunda gökten düşen üç elma misali. Bizimde havaya, suya ve toprağa olmak üzere sırasıyla üç tane düşen cemremiz var. Onlar ermiş muradına biz de çıkalım kerevetine misali… Yakın geleceğin bahar olduğunu bilerek yapılan bir kelimeler yolculuğu bu.

Önce karakış, sonra zemheri bitti. Soğuklar günden güne kendini güneşe bırakıyor. Bahar bayramından önce ilk habercilerde sıra.

Şimdi cemrelerin düşme zamanı. Önce havaya, sonra suya en sonunda da toprağa… Yedişer gün arayla ısınan doğamız, kendini bahar bayramına hazırlıyor. Yeniden yeşermeye, doğmaya…

Cemre Arapça mı? Türkçe mi?

Cemrenin Arapçada kor durumundaki ateş anlamına geldiğini okumuştum. Bu sebepten bende bunu “ısınmak, sıcaklık artışı” ile ilişkilendirmiştim. Gayet de mantıklıydı. Önce hava ısınacak, sonra su, en sonunda da toprak. Benim için fikir bu kadar da kalıyordu. Ancak konu sadece bu kadar yüzeysel değilmiş.

Türk Mitolojisi ve Cemre

İmre, Emre, Zemire, Emire, Zemre, Cemre… İşte tüm bu birbiriyle bağlantılı kelimeler ve kadim Türk Kültürüne ufacık bir ziyaret.

  • İMRE: Cemre Cini. Eşdeğer: İMERE, EMRE. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer.
  • Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Emir ise sis, duman, bulut anlamlarını taşır.
  • Ünlü tasavvuf ozanı Yunus Emre ve şeyhi Taptuk Emre’nin adları da bu konuda ilgi çekici bir özellik taşır. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir. Amramak / Emremek / İmremek (Aşık Olmak) ve Amra / Emre / İmre (Aşık) sözcükleri de bu konuyla bağlantılı olarak değerlendirilebilir.
  • İm Moğolca ve Türkçede işaret, belirti demektir. İmre: (Am(Em/İm). Ateş ve Aşk anlamları taşır. Ayrıca damga, hafıza gibi içeriklere de sahiptir.

(Kaynak: Türk Söylence Sözlüğü – Deniz Karakurt)

Cemle; Boz Ayın Dört Çarşambası

Başka bir bilgi de Celal Beydili’nin hazırlamış olduğu; Türk Mitolojisi Ansiklopedik Sözlükten geliyor.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son çarşamba gününde yapılan “boz ayın dört çarşambası” uygulamasını ifade eden “Cemle” sözcüğü de “Cemre” ile aynı kelimedir. Buradaki “Cemle” de köken olarak “İmir, İmere, Emire” sözcükleriyle bağlantılıdır. Bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Cemre, yeniden uyanan doğa.

Müjdeler olsun cemreler düşmek için sıraya girdi. Bayramlarla kutlayacağımız bahar geliyor. Havamız suyumuz temizlendi, toprağımız dinlendi. Karantinası bitti doğamızın. Yeniden doğmaya hazır. Hatta öyle bir aşk ile hazır ki, tıpkı tasavvuftaki kor ateş misali ısınmaya layık, kor olma haliyle uyanıyor.

Hayvanlar içerilerden otlaklarına kavuşacak artık, serbest olacak ne mutlu. Bizim için de serbestçe gezin. Tüm çiftçilerimize kutlu olsun, toprak işlenme dönemine geldi. Umutlarımızı da ekin ne olur.

Şimdi

Şimdi kor ateş gibi yeniden umutlarımızı alevlendirmek zamanı… Üstümüzdeki kaygılarımıza dur demeli. Bahar gibi tekrar yeşermek için uyanmak gerek. Atalım bi gayret tüm kaygılarımızı. Ne güzel de derman oldu Tarkan; o çiçekten günler çok yakın derken…

“Duyduk duymadık a dostlar, bahar geliyor, hazırlıklar başlasın” Üşümek bitti, yine, yeni, yeniden sıcak demenin haberi bu. Yeniden umut gibi, doğum gibi, tazelenmek gibi.

Temizlenmek, yeniden doğmak… Tasavvufa kadar giren ateş ve aşk. Kor olma hali; suyumuza havamıza toprağımıza kutlu olsun.

Haydi başlasın şölenler

🌼🌻🏵️🌺💮🌸💐

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Büyülendiğim çiçek: LEYLAK

Leylak; kokusundan rengine büyülü çiçek. Üstüne yazılmış şiirlerden şarkılara, baharın tüm canlılığıyla konuk oluyor yazımıza...

Havlu Kağıt Geri Dönüştürülemeyenlerden

Bugün konumuz havlu kağıtla. Sıfır Atık dosyamızda hep geri ve ileri dönüştürdüklerimizden bahsettik. Birde geri dönüştürülemeyenler var. Tıpkı kağıt havlular gibi... Sadece çöp! Üstelik yığınlarca...

Bahar Temizliği İçin Doğa Dostu Tüyolar

Bahar temizliği için bayram öncesi tam zamanı. Sıvansın kollar, dolsun kovalar. Belki de bilmediğiniz tüyolar geliyor. Hem de doğa dostu.

Zehirsiz Sofralar Zehirsiz Kentler

Zehirsiz sofralar ve zehirsiz kentler mümkün. Bizimde amacımız pestisit ve biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak.