Çevre Bilinci Aşılayan Çocuk Kitapları

Çevre bilinci de tohumları henüz çocuklukta atılan bir eğitim konusu. Hayat Bilgisi dersi kadar önemli. İşte bizim kitap önerilerimiz…


5 dakika


Çevre Bilinci de belki Hayat Bilgisi gibi bir ders olmalı artık. Yaşadığımız dünyayı, dünyamızın içinde bulunduğu evreni daha iyi anlatmak için kesinlikle olmalı artık böyle bir ders. Aslında çok eski yıllarda ilkokul döneminde başka derslerin içinde işlenirdi çevre konusu. Ama artık daha da önem kazandı.

Ve aslında çocukluk çağında atılmalı bu tohum da insanlığın içine. Çünkü doğayı, hayvanı sevemeyen hiç kimseyi, hiçbir şeyi sevemez. Asla!

BİRİKİYORUM yayın hayatına başladığı günden bu yana farkındalık için çabalıyor. Hemen her yazarımız, her yazımızda dünyaya daha iyi izler bırakabilmek sorumluluğunda. Bugüne kadar yetişkin bireylere yönelikti. Peki ya çocuklarımız? Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız orman yangınlarının çocuklarımızda bıraktığı hisleri yazdı Ebe Asiye Bozkurt Çocuklarda Afet Yönetimi başlıklı yazısında. Ben de geçtiğimiz günlerde Kübra Şef’in olmamasını fırsat bilerek yemek köşesine sızmış, değişik bir tarif vermiştim çocuklarınızla birlikte yapın diye; Tohum Topu ya da Tohum Bombası. Çocuklukta atmalıysak adımlarımızı bugünü onlara ayıralım dedik. Çocuklarımızın içinde çevre bilinci oluşsun diye bir kaç kitap önerimiz olacak bu hafta.

Çevre Bilinci

Özde doğaya saygı demek aslında. Çevre Koruma Bilinci de diyebilirsiniz adına Doğa Bilinci de. Ekolojik Bilinç diyenler de var. Dediğim gibi özünde saygıyı barındırıyor. Duyarlı olmakla ilgili bu saygı ifadesi. Yaşadığımız gezegene, içtiğimiz suya, ağaca, hayvana kısacası içinde yaşadığımız çevreye duyarlı olma durumu.

Dünyaya zarar vermeden yaşayan, yaşadığımız gezegene pozitif katkılar sağlayan nesiller yetiştirmek de çocuklarımıza aşıladığımız çevre bilinci ile mümkün. O zaman haydi aşıya…

Çocuklarımıza örnek olacağız elbette. Hem kitap okuma alışkanlığı kazansınlar hem de bir şeyler öğrensinler istiyorsak işte önereceğimiz kitaplar aşağıda.

Çevre Bilinci Aşılayan Çocuk Kitapları

Onlarca güzel kitap var aslında. Çok severek takip ettiğim çevreci sayfa YEŞİLİST de onlar için derlemiş. Ben içlerinden iki tanesini seçtim ve sizinle paylaşıyorum. Sonuç olarak bu kez oyuncak almak yerine çevre bilinci aşılamak için kitap alın onlara.


İlk Kitap; Yaşam Ağacı – Canlı Türlerinin İnanılmaz Biyolojik Farklılıkları

Yazar; Rochelle Strauss | Yayın Evi; İletişim Yayınevi | Kitabın Türü; Bilim

ASPCA Henry Bergh Çocuk Kitapları ve Yeşil Dünya Kitap Ödülü, Onur Kitabı ödüllerine sahip olan bu kitap hakkında buradan satın alma, inceleme ve değerlendirme yapabilirsiniz.

Teknik Detaylar

  • Barkod : 9789750506932
  • Sayfa Sayısı : 40
  • Editör : Pelin Çam
  • Çevirmen :Mehmet Doğan
  • Baskı Yılı: 2009

Tanıtım Metninden

“Tüm canlıların aile ağacı.

Dünyada bilinen her tür, bir ağaç yaprağı olsaydı, o ağacın 1.750 000 yaprağı olurdu. İnsanlar, bu Yaşam Ağacı’nda sadece tek bir yapraktır.

Yaşam Ağacı, göz kamaştırıcı çizimlerinin eşliğinde, çocukların dünya üzerindeki yaşamın inanılmaz değişkenliğini, yani biyo çeşitliliği kolaylıkla anlayabileceği bir kitaptır. Kitap aynı zamanda Yaşam Ağacı’ndaki her türün bir önemi olduğunu da bize hatırlatıyor. Tek bir daldaki ya da yapraktaki sorun, tüm ağacı etkileyebilir.
Yaşam Ağacı’nda:
• Sen de dahil her canlı, anti-bakterilerden türemiştir.
• En büyük yaşam formlarından biri olan balina köpekbalığının besin kaynağı en küçük yaşam formlarından biri olan planktondur.
• Böceklerin bilinen tür sayısı, herhangi bir hayvan grubunkinden daha fazladır.
• Mantarlar, Yaşam Ağacı’nın çöpçüleridir. Ağacın kirlenmesini engeller.

Bu Ağaca tırmanın ve beş dalındaki muhteşem ve bazen de kırılgan yaşam formlarını öğrenin.”


İKİNCİ KİTAP; YEŞİL GÜNLÜK

Yazar; Zeynep Sevde, Fatih Dikmen | Resimleyen : Eren Dedeleroğlu | Yayın Evi; Taze Kitap | Kitabın Türü; Çocuk Kitapları Dizisi

Bu güzelim etkinlik kitabını 6-12 yaş arasındaki çocuklarınız adına; inceleme, satın alma ve değerlendirmek için buradan yararlanabilirsiniz.

Teknik Detaylar

  • Sayfa Sayısı: 92
  • Baskı Yılı: 2016
  • Barkod: 9786058422858

Tanıtım Metninden

“Yeşil Günlük, hem okuyarak hem dokunarak hem gözlemleyerek öğreten bir bitki tanıma rehberi. İlk sayfalarında tohum, çiçek, meyve, ağaç vs gibi kavramların ne demek olduğu, tohumdan bitki elde etme yolları, botanik biliminin anlamı anlatılıyor. Ardından asıl heyecan başlıyor. Her sol sayfada bir ağacın tam sayfa çizimi veriliyor. Sağ sayfalar ise o ağacın yaprağının bulunup yapıştırılması için yönlendiriyor. Okurdan, elinde Yeşil Günlüğüyle ormanları, bahçeleri, parkları gezmesi; ardından kitaptaki ağaçların ve bitkilerin yapraklarını toplayıp günlüğünde biriktirmesi bekleniyor.

Böylece kitap bittiğinde Türkiye’nin 38 bitki ve ağacının isimlerini, özelliklerini öğrenmiş ve günlüğünde yapraklarını biriktirmiş oluyor. Ayrıca, kitapla birlikte verilen mini ahşap kürek ve içlerinde fesleğen, domates, biber, maydanoz tohumları bulunan tohum zarfları sayesinde okur, evinde kendi bitkilerini yetiştirebiliyor. Bütün bunları yaparken kalemini ve diğer malzemelerini ise Yeşil Günlük ‘ün ham ketenden üretilmiş kılıfında bulunan kalem kutusunda saklayabiliyor.”


ÇÜNKÜ AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR.

Ve evet, gerçekten de öyledir. Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımıza sevgiyi öğretmeliyiz, doğayı da. Çevre bilinci oluşturmak için, yaşadığımız bu mavi gezegeni kurtarmak için haydi gün bugün. Önce örnek olalım ve sonra öğretelim. Şimdi kitap hediye edelim.


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments