Denize Atılan Çöpler

Denize atılan çöpler her tatilcinin sahile ulaştığında ortak muhabbet konusu. Ama bu kirliliği düzeltmek için ne yapıyoruz ki?

Denize Atılan Çöpler
Denize Atılan Çöpler
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Denize atılan çöpler her tatilcinin sahile ulaştığında ortak muhabbet konusu. Ama bu kirliliği düzeltmek için ne yapıyoruz ki?


5 dakika

Denize atılan çöpler her yıl sahillere akın ettiğimizde hepimizin şikayeti. Ve yine ardımızda dağ gibi yığınları bırakan çöpten şikayet eden bizleriz. Düzeltmek için sadece konuşuyoruz. Peki ne yapabiliriz?

Doğa Dostu köşemizde atıklardan bahsediyoruz aralıklarla. Bugün yine atıklardan bahsedeceğim sizlere. Pek hoşunuza gitmese de yapmamız/yapmamamız gerekenler olacak yazımızda ve en önemlisi istatistiklerle bazı örgütlere dikkat çekeceğim.

Denize atılan çöpler nelerdir?

Her yıl hem kamu kurum ve kuruluşlarınca hem de bazı çevreci örgütlerce tonlarca çöp toplanıyor denizden. Yazıya istatistiklerle bu tonlarca yığını gözünüze sokma niyetindeyim. Neler var neler…

Ocean Conservancy dünyada 1972 yılından beri çalışan bir çevre örgütü. Geçtiğimiz günlerde 2020 yılındaki International Coastal Cleanup yani Uluslararası Kıyı Temizliği projelerine dair bir rapor yayınladılar. İşte bu rapora dair istatistikler:

Çalışan gönüllü sayısı: 221.500

Toplanan çöplerin ağırlığı: 2.371.864 kg

Toplanan tüm nesnelerin sayısı: 8.066.072 adet

Bu çöplerin ilk 10’u şöyle:

  1. Sigara izmariti : 964.521
  2. Plastik şişe : 627.014
  3. Gıda ambalajı : 573.534
  4. Diğer (plastik kumaş, metal vs) : 519.438
  5. Plastik şişe kapağı : 409.855
  6. Plastik poşet : 272.399
  7. Plastik pipet/karıştırıcı : 224.170
  8. Plastik tabak/bardak : 222.289
  9. İçecek kutuları : 162.750
  10. Cam şişe : 146.255

Cam atıkları, plastik pipetleri, plastik poşetleri anlatmıştım yazılarımda. Ve bu atıkları nasıl azaltacağımıza dair öneriler de vardı. Tabii bunların yanı sıra aynı rapor çok fazla maske ve eldiven gibi kişisel hijyen malzemelerinin çokluğuna da yer vermiş. Sebebi çok açık; COVİD 19! Aslında bu istatistikten görüyoruz ki hepsi sahillerde güneşlenirken tükettiklerimize dair daha çok. Biraz dikkat bile önleyecek.

Aynı örgütün daha önceki çalışmalarından başka tespitlerim de var. Siz de lütfen daha önceki raporları inceleyin mutlaka. Mesela şu nesneler şok etti beni. Zira karadan binlerce km uzakta bunlar ne arıyordu acaba?

Kanepeler, küvetler, ütü masaları, klozet kapakları, golf çantaları, avizeler, elektrik süpürgeleri…. Daha neler var neler… Lütfen tüm raporları inceleyin.

Başka istatistikler de var.

Bizim tatilden tatile deniz kenarına gittiğimizde gördüklerimiz sadece buzdağının görünen yüzü. Zira Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP’e göre, denizdeki atıkların yalnızca % 15’i deniz yüzeyinde. Diğer % 15’i su kolonunda ve kalan % 70’i ise deniz yatağında bulunmaktadır. Yani toprağın yüzü gibi denizin dibini de kirletmiş bulunmaktayız artık.

Her yıl yaklaşık 10 milyon ton çöp denize ya da okyanuslara gidiyor! 10.000.000 TON !!!

Denizdeki ve okyanuslardaki canlılar denize atılan çöpleri gıda zannedip yutuyor maalesef. Büyük balıkların %40’ında, deniz kaplumbağası türlerinin tamamında ve deniz kuşlarının da %36’sında plastik tespit edilmiş.

Kaliforniya’da bulunan bir araştırma enstitüsü Algalita deniz suyu örneklerini incelemiş. Ve denizlerdeki plastik oranının planktonlardan altı kat fazla olduğunu tespit etmiş 2004 yılında.

Türkiye yüzölçümünün iki katı büyüklüğünde bir kıta var artık, çöp kıta! Ama onu bir sonraki yazımda uzun uzun anlatmak istiyorum.

Sonuç!!!

Gezegenimizi karasıyla deniziyle kirletmeyi başarmış bulunmaktayız. Ve her geçen yıl milyonlarca ton artıyor bu kirlilik. Bir şey yapmalı!

Biz atıyoruz ya da attığımız yerden rüzgarla ve sularla denize kavuşuyor bu atıklar. Ve denizin kabarmasıyla, sellerle, baskınlarla geri atıyor deniz onları. Adeta biz insanların yüzüne tükürür gibi… Biz utanıyor muyuz bu durumdan? Asla! Utanıyor olsak azalması gerekirdi…

Bu dünya bizim değil yalnızca. Hem sadece insanoğlunun değil hem de sadece yaşadığımız çağa ait değil.

Bunu unutmasak iyi olur. Hatta sık sık hatırlasak ve hatırlatsak…

Tabii ki temizlik çalışmaları devam etmeli, kurumlar ve kuruluşlar çalışıyor. Bizlerin de maddi manevi desteği ile çalışmaya devam etmeli. Ama temizlemek yeterli değil. Çünkü durmadan tüketerek denize atılan çöpleri kendimiz üretiyoruz.

O halde yine aynı yere geliyoruz. Son sözümüz:

Çözüm tüketmemek! Çözüm daha fazla atık çıkarmamak.

21 Tem 2022 - 11:30 - Doğa Dostu

Mahreç  Figen Demirtaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.