Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaDeniYorumYazıYorumDuvar , Zincir, Sandık.... Hapsettiğim Benim Aslında...

Duvar , Zincir, Sandık…. Hapsettiğim Benim Aslında…

Duvar , Zincir, Sandık. Hapsettiğimizin kim olduğunu sanıyoruz ki? Kilitlerle sakladığımız kendimiziz aslında. Özgür bırakalım içimizdekileri.


7 dakika


Duvar , Zincir, Sandık. Hapsettiğimizin kim olduğunu sanıyoruz ki?

Kilitlerle sakladığımız kendimiziz aslında. Özgür bırakalım içimizdekileri.


İçimizdekileri özgürce dışarı çıkabilmek için gülümseyerek başlayalım kalktığımız güne. Bulutları dağıtmak için hadi gülümse. Yazımı da bu ruh haliyle okumaya başlayalım.

Duvar örüyoruz…

Duvarlar arasında saklanıyoruz, tuğlaları örüyoruz diğerleriyle aramıza. O yüksekliğin ardından sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ama kimse duvarları aşmasın da istiyoruz. Hatta o kadar sarıyor ki paravan gibi aynadaki aksimizle aramızda yükseliveriyor. Bazen dağ gibi olur sakladıklarımız ne kadar güçlüyse ya da saklanmaya çalıştıklarımız ne kadar kaçtıklarımızsa. Bazense billur bir cam gibi bir tık desen tuzla buz oluverecek diye de korkuyoruz.

Duvarlar aslında zincirlerimiz aynı zamanda. Asma kilitler taktığımız sandıklar hatta. Kimi içi fotoğraf dolu bir dolabın içinde kimi kafamızın içinde bu sandıkların. Açılıp saçılıverirse orta yere diye korkuyoruz. Zincirler ayak bileklerimizde. Anahtarları elimizde ya da kendimiz teslim etmişiz başka bir ele. Ya da alıp açıverecek cesaretimiz yok. Açtığımızda gideceğimiz yer korku veriyor bize.

Aslında duvarlar, zincirler, sandıklar mutsuzluklarımız bizim. Ya da cesaret edemediğimiz mutluluklarımız.

Halbuki başkalarının adına konuşmak ne kolay.

Ne kolay ahkam kesmek diğerlerinin hakkında. Kendi yüzümüze söyleyemediklerimiz değil mi onlar? Başkalarını saklandığı yerlerin arasından çıkmasını istiyoruz. Ama kendimiz asla. Açsınlar kilitleri, çıkarsınlar sakladıklarını diye bekliyoruz. Peki kendimiz ne kadar açık olabiliyoruz? Kimse istemesin bizden bu açıklığı diye maske üstüne maske takıyoruz. Kilit üzerine kilit takıp hatırlamak bile istemiyoruz kim olduğumuzu.

Aslında ne kadar da basit. Dışarı çıkıvermek, salıvermek sakladıklarımızı ne kolay. Biraz özgürleştirsek ruhumuzu yeter aslında. Her şeye “evet” demesek mesela. Kabullenmesek istemediklerimizi. Kalemi elimize alıp yazıversek aklımızdakileri. İçimizde bastırıp, tutsak ettiğimiz duyguları bir salıversek parlayacağımızın farkında değiliz. Bu tutsaklık, bu esaret mutsuz ediyor bizi. İçten içe çürütüyor. Gülümsemeyi unutuyor gözlerimiz. Yapmacık bir tebessüm konduruyoruz yüzümüze, mutluyuz sanıyoruz. Halbuki mutluluk içimizde saklı. Haydi başkalarından beklediğimizi kendimiz yapalım.

Belki biraz cesaret….

Biraz cesaret hepsi bu. Belki yaşama duyduğumuz sevgi ile çıkabiliriz yola. Kim bilir belki vazgeçişlerimizi görsek…. Belki görsek tutsak ettiklerimizi içerimizde, çıkıverecek o billur camı kırıp.

Haydi gülümseyelim ve çıkalım dışarı….

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Defo

Defo ile merhaba diyor yazarımız Aygen Hıdıroğlu. Aygen Tuna'dan Kırmızı İskarpinlere uzanan; defoya hediye bir merhaba ile başlıyor söze...

Keşke ile İyi ki Arasında Bir Ömür…

Keşke ile iyi ki arasında yaşarız hayatı. Aklımız yapamadıklarımızda kalır çoğu zaman ama yapabildiklerimize de şükrederiz az da olsa.

Kendin Olmak ile İlgili Klişe Kavramlar

Kendin olmak ve üzerine konuşulan klişe kavramlar. Hüdai Tandoğan klişe cümleler üzerinden sorguluyor kavramları...