Güzellik tüyoları lazım, yaz geldi. Kışın kilolar alındı. Güneşten korunmak lazım. Sadece kadınlar için değil erkekler için de lazım elbette.


5 dakika


Güzellik tüyoları mı?

Güzellik ne demek biliyor muyuz? Kime göre neye göre bu güzellik dediğiniz şey? Bu kriterleri kim belirliyor aslında? Güzellik ve moda karıştırılıyor mu yoksa?

O kadar çok soru sıralayabilirim ki bunun üzerine. Ama benim için net olan şu; güzel hissetmek kendini iyi hissettiğin haldir, herkesten ve her şeyden bağımsız olarak.

Güzellik bir sıfatken ve kişiden kişiye farklılık gösteren göreceli bir kavramken günümüzde epey ticarileştirilmiş. Ve bu ticarileşmenin sonucunda da birbirine benzeyen, aynı giysilerle ortalıkta gezinen insanlar görüyoruz. Özgünlük gitgide yok oluyor.

Tam da burada tanımlarını vermek lazım. Her şeyi bile Vikipedi şöyle açıklamış güzelliği;  bir canlının, somut bir nesnenin veya soyut bir kavramın algısal bir haz duyumsatan; hoşnutluk veren hususiyetidir. Ve ilave etmiş beni desteklercesine Güzellik, estetiğin, toplumbilimin, toplumsal ruhbiliminin ve kültürün bir parçası olarak incelenir ve kültürel yapılanmada son derece ticarileşmiştir.

Peki ya moda neydi? Modanın tanımını da Oxford Sözlükten alıyoruz; “süslenme özentisi ya da değişiklik gereksinimiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.” ya da “belirli bir süre bir şeye karşı toplumca gösterilen aşırı, yaygın düşkünlük.” Geçici ve insanların temel ihtiyaçlarından çok ticari. Popüler kültüre hizmet eden moda bana göre güzelliğin anahtarı değil.

Benim için tek anahtar var. Benim vereceğim güzellik tüyoları da böylece gülün demekle sınırlı olur sanırım. Gülün, içinizden geldiğince. Bir insan en çok, güldüğünde güzel olur çünkü. Haa bazı ipuçları vereceğim gene de dilimin döndüğünce. Ama tekrar ediyorum, güzel bir gülümseme ne göz çevresindeki kırışıklığı gösterir ne de aldığınız kiloları.

Gelelim ne yapacağımıza…

  • Güneşte fazla kalmayın. Cildinizi koruyun. Cilt tipinize uygun güneş koruyucuyu mutlaka dermatoloji uzmanınızın önerdiği şekilde kullanın. Güneş koruyucunuz çantanızda bulunmalı, tekrarlamanız gerekebilir.
  • Kendinizi mutlaka nemlendirin. Hem içeriden hem dışarıdan. Yani bol su içmeyi unutmayın ve nemlendiricinizi sürün. Ve bu nemlendirici bence de dermatoloji uzmanının önerisi olmalı. Aklınıza gelen ürünü kullanmayın.
  • Saçlarınız en önemli aksesuarlarınız. Onları ihmal etmeyin. Güneş, deniz suyu, havuzun kloru yıpratacaktır. Saçlarınızı da nemlendirin. Zeytinyağı gerçekten her derde deva bir şifa kaynağı. Saçlarınıza sürebilirsiniz. Hem nemlendirir, hem onarır. Diğer bir önerim de mayonez. Evet yanlış duymadınız, mayonez. Saç uçlarınıza sürün bir streç folyo ile kapatın. En az yarım saat bekletin, yıkayın.
  • Nemlendirin kendinizi demiştim bir madde yukarıda. İçeriden nemlendirmeyi eklemeyi unutmuşum. Bol su için. Isınan havayla beraber kaybedeceğiniz suyu yerine koymalısınız. Gün içerisinde aldığınız diğer içeceklerin suyun yerini tutmayacağını unutmayın. Su içmeyi artırabilmek için suyunuzu aromalandırabilirsiniz. Bir iki dilim elma ya da limon, bir kaç dal maydanoz ya da nane, bir çubuk tarçın bu işe yarayacaktır.
  • Beslenmenizi düzenleyin. ağır yemeklerden kaçının. Meyve ve sebze açısından zengin beslenmeye özen gösterin. Zaten yaz mevsimi bu açıdan çok bereketli. Diyetisyen yazarımız İzel Ulutaş‘tan destek alabilirsiniz.
  • Bunların dışında yapılacak en güzel şey ruhumuzu zenginleştirmek. Kalabalık, ışık ve ses kirliliğinin had safhada olduğu alış veriş merkezleri yerine doğada zaman geçirin. Toprakla ilgilenin. Gidin bir ağaca sarılın. Çimenlerin üzerine uzanın aksın gitsin bütün negatif elektriğiniz. Derin nefesler alın. Nefes egzersizleri için fizyoterapist yazarımız Zeynep Demirden yardım isteyebilirsiniz.

Son olarak;

Her zaman dediğim gibi gülebildiğiniz bir hayatı yaşayın. Ancak o zaman güzelleşirsiniz. Hem siz hem etrafınızdaki dünya. Hayat hızlıca akarken aldığımız yaşlara inat yaşayalım…

Geçen yıl yazdığım bir minik şiirimle size veda ediyorum bu yazımla…

Ne kadar inkar edersen et,
Hayat hızla akıyor.
Sanıyorsun ki sende kalacak,
O gençlik, güzellik.
Oysa geçiyor acımadan.
Göremediğimi fark ettim
Bir kaç zaman önce
Taktığım gözlük annemin
Yazılar netleştikçe
Farkına vardım geçtiğimin

Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments