ispanya turu yapmaya hazır mısınız? Üstelik dijital gezi rahatlığında. İspanyol kültürü açısından 9 önemli noktayı GeziYorum


5 dakika


La Sagrada Familia’dan La Giralda’ya İspanya’nın 9 harikasını keşfedin

İspanya denildiği zaman, sizin ilk aklınıza gelen nedir ? Flamenko, Gaudi, Endülüs. Şüphesiz herkesin bir dünya turu hayali vardır. Ve illaki İspanya Turu da bu hayallerin içinde geçer.

  • Yerinde Flamenko izlemek; ? mesela.
  • Kabul edilebilir olması tartışma konusu olan boğa güreşleri, ?
  • Gaudi ve eserleri.
  • Ya gidenlerin mutlaka yemek lazım dedikleri Gazpacho ve Tapas

liste uzar da gider.

Evden Keşfedebileceğiniz İspanyol Kültürü mottosu ile hazırlanmış bir gezi var bu yazımızda. Üstelik birbirinden ünlü ve özel dokuz ayrı yeri, evimizin konforunda gezebilmemizi sağlıyor.

Dijital İspanya Turu butonunu yazının sonuna ekleyeceğim. Ama önce nerelere gideceğimiz ile ilgili bir ön bilgilendirme zamanı.

İlk Olarak; El Hamra Sarayı (Alhambra, Granada)

1001 Gece Masallarının gerçeğe en yakın hali ve Endülüs İslam Mimarisinin zarif bir örneğidir.

Elhamra inşa edilirken hiçbir şey tesadüfe bırakılmamış, her detay itina ile hesaplanmıştır. Kavislerin bölünüşünde, tek ve çift sütunların hoşa giden bir tarzda yerleştirilmelerinde, kapı ve pencere yerlerinin tespitinde bunu anlamak mümkündür. İşte bu sayede harikulâde perspektifler ortaya çıkmış, avlular ile açık salonlar arasında güneş ışığı, suların akışı ve gölgelerin oyunu buluşturularak, dış alemle inanılmaz bir uyum ve zarafet sağlanmıştır.” Edgar Pisani, Institut du Monde Arabe (Arap Dünyası Enstitüsü)


İkinci Sırada; Museo Casa de Cervantes, Valladolid

Don Kişot. Yel değirmenlerine karşı savaşan kahraman. İspanya’nın en ünlü yazarı Miguel de Cervantes’ in 1604-1605 yıllarında bulunduğu evi keşfetme zamanı.


03 – 07 – Santiago De Compostela Katedrali ve Müzesi

Romanesk, Gotik, ve Barok Mimarinin eşsiz birleşimi. Hristiyanlık dünyasında oldukça önemli bir yere sahip. “İsa’nın bir havarisinin mezarı üzerine inşa edilmiş hayatta kalan üç kiliseden biridir (diğerleri St Peter’s, Roma ve St Thomas’, Chennai, Hindistan). “


04 – Puente Nuevo de Ronda

El Tajo Nehri, Ronda Kasabası ve Endülüs ovalarına bakan Puente Nuevo (Taş Köprü)


05 – La Sagrada Familia – Bitmeyen Kilise

Yapımına 1882 yılında başlanan, 2026 yılında tamamlanacağı söylenen Gaudi’nin baş mimarlığını yaptığı bazilika. Yerel halka göre bitmeyeceği, ve bitmemesi gerektiği de söylentiler arasında.


06 – Plaza Mayor, Madrid

1580 – 1619 arası inşa edilmiş. Eski Madrid’in merkezi hala ziyaretlerin ilk sıralarında yer alıyor.


Sondan Bir Önce – Casa Batllo; Kemik Ev, Gaudi

Gaudi’den masal gibi bir tasarım daha. Kemik Ev! Resmi internet sitesinde iç cephesine ait görselleri de bulabileceğiniz, detaylara şaşıracağınız bir stile sahip.


Rotanın Sonu; La Giralda, Sevilla

“Giralda, İspanya’nın Sevilla şehrinde bulunan dünyanın üçüncü en büyük kilisesi olan ve Gotik ve barok mimari tarzının güzel örneklerinden Sevilla Katedrali’nin çan kulesi. Kulenin yüksekliği 104,1 metre olup ortaçağ kentin en önemli simgelerinden biridir.”


Dijital İspanya Turu

Benden özetler bu kadar. Dilerseniz yapıların kendi internet sitesinden de daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Benim gibi meraklısı için harita üzerinde noktalarda işaretlendi 😉 (Haritanın sol üst tarafında bulunan oku hareket ettirerek liste ve detaylar kısmına ulaşabilirsiniz.)

Özetler bu kadar. Bundan sonrası sizin kültür turu keyfini çıkarmanıza kaldı.

İyi seyirler


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments