Kitap Kokusu

4
665
Kitap Kokusu
Kitap Kokusu

Derin bir nefes alın ve gözlerinizi kapatın. Fotoğraftaki gibi içi kitaplarla dolu bir odanın rahat bir kanepesinde olduğunuzu düşünün şimdi ve okuduğunuz o kitabın kokusunu düşünün.. Kitap kokusunu..


2 dakika


Kitap Kokusunu Hayal Ettiniz mi?

Evet o odada olmanın hayali ile başlamıştık. Peki siz yakınınızda olmasa bile ” kitap kokusu ” hayal ettiniz mi? Ben ara ara düşünürüm. Okumaya yeterli zamanı ayıramadığım sıralarda burnumun direği sızlar üstelik.

Yeni bir kitap aldığımda öncelikle kitabı yüzüme yaklaştırır hızlıca sayfaların akmasını sağlarım yüzümde; rüzgarı kokusunu getirsin diye.. Evet kağıt kokar, baskı kokar, ama o tarif etmek için yeterli ve doğru kelimeyi bir türlü getiremediğim şekilde de kokar..

Kokunun Serüveni

Kitap yazanın gönlüne düştüğünde; hayalinde şekillenmeye başladığında, koku da hayata gelir bence. Duygular harf oldukça kalemin kokusu eklenir üstüne.

Kontrol edenin parmak izleriyle örülü tecrübesi eklenir o kokuya. Sonra matbaa süreci; baskı makinesi, mürekkep kokusu. Hepsi kendi özünden bir şeyler ekler o kitaba..

Kitapçıdaki rafta alınmayı beklerken diğer kitapların kokusu ile harman olur, camdan içeri giren günün kokusu eklenir üstüne.. Sonra bana benzeyen biri alır o kitabı. Hani okumazsa nefes alamayan o senin gibi, o benim gibi olanlardan bir kitap sever.

Yüzüne yaklaştırır, sol eli kitabı belinden tutarken, sağ eli kitabın sağ alt köşesinden, tüm sayfaları hızlıca kıvrımından kurtarır. Rüzgarı yüzüne çarptıkça emeğin kokusunu almak için belki, belki de yukarıda saydığımız tüm serüveninin kokusunu, nefesini almak için.

Yıllanmış Kitaplar

Bir de, okunmuş; yıllanmış kitaplar var. Sahaflardan özenle topladığın, o rengi sararmış, kenarlarına özel notlar alınmış, altı çizilmiş kitapların kokusu.

Bu kitapları elime aldığımda koklamadan önce sayfalarında uzun uzun gezdiririm elimi. Altı çizilmiş satırlarda gezer parmaklarım. O kitapların yaşanmışlığını hissetmek çok daha başka hissettirir. Yüzümde belli belirsiz bıraktığı gülümseme kitabın ruhunun kokusudur sanırım. Yüreğinin en içine; iyi gelir. 

Gün Telaşı Biter

Sonra gün içinde “zorunda” olduğun tüm görevlerin biter. Zamanı durdurmanın vakti gelmiştir şimdi. Belki fonda incecik zarif bir müzik, yanında sana kendini iyi hissettirecek sıcacık bir içeceğin tadı, o keyifli ışıkta ruhunu doyurma vakti gelmiştir artık.

Artık durabilir zaman. Ruhuna ince ince işlenen o kokuyla kitabın dünyasından keyif alma, değerlenme vaktine geçmiştir zaman.

Sakin, dingin ve huzurlu..

– –

Keyfiniz daim olsun.


Bir de ? Altını çizdiklerim ? köşemize göz atmayı tercih etmelisiniz ?  ???❤ 

Facebook Yorumları

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz