Pazar, Ekim 2, 2022
Ana SayfaFavorilerKitap Kokusu

Kitap Kokusu

Derin bir nefes alın ve gözlerinizi kapatın. Fotoğraftaki gibi içi kitaplarla dolu bir odanın rahat bir kanepesinde olduğunuzu düşünün şimdi ve okuduğunuz o kitabın kokusunu düşünün.. Kitap kokusunu..


5 dakika


Kitap Kokusunu Hayal Ettiniz mi?

Evet o odada olmanın hayali ile başlamıştık. Peki siz yakınınızda olmasa bile ” kitap kokusu ” hayal ettiniz mi? Ben ara ara düşünürüm. Okumaya yeterli zamanı ayıramadığım sıralarda burnumun direği sızlar üstelik.

Yeni bir kitap aldığımda öncelikle kitabı yüzüme yaklaştırır hızlıca sayfaların akmasını sağlarım yüzümde; rüzgarı kokusunu getirsin diye.. Evet kağıt kokar, baskı kokar, ama o tarif etmek için yeterli ve doğru kelimeyi bir türlü getiremediğim şekilde de kokar..

Kokunun Serüveni

Kitap yazanın gönlüne düştüğünde; hayalinde şekillenmeye başladığında, koku da hayata gelir bence. Duygular harf oldukça kalemin kokusu eklenir üstüne.

Kontrol edenin parmak izleriyle örülü tecrübesi eklenir o kokuya. Sonra matbaa süreci; baskı makinesi, mürekkep kokusu. Hepsi kendi özünden bir şeyler ekler o kitaba..

Kitapçıdaki rafta alınmayı beklerken diğer kitapların kokusu ile harman olur, camdan içeri giren günün kokusu eklenir üstüne.. Sonra bana benzeyen biri alır o kitabı. Hani okumazsa nefes alamayan o senin gibi, o benim gibi olanlardan bir kitap sever.

Yüzüne yaklaştırır, sol eli kitabı belinden tutarken, sağ eli kitabın sağ alt köşesinden, tüm sayfaları hızlıca kıvrımından kurtarır. Rüzgarı yüzüne çarptıkça emeğin kokusunu almak için belki, belki de yukarıda saydığımız tüm serüveninin kokusunu, nefesini almak için.

Yıllanmış Kitaplar

Bir de, okunmuş; yıllanmış kitaplar var. Sahaflardan özenle topladığın, o rengi sararmış, kenarlarına özel notlar alınmış, altı çizilmiş kitapların kokusu.

Bu kitapları elime aldığımda koklamadan önce sayfalarında uzun uzun gezdiririm elimi. Altı çizilmiş satırlarda gezer parmaklarım. O kitapların yaşanmışlığını hissetmek çok daha başka hissettirir. Yüzümde belli belirsiz bıraktığı gülümseme kitabın ruhunun kokusudur sanırım. Yüreğinin en içine; iyi gelir. 

Gün Telaşı Biter

Sonra gün içinde “zorunda” olduğun tüm görevlerin biter. Zamanı durdurmanın vakti gelmiştir şimdi. Belki fonda incecik zarif bir müzik, yanında sana kendini iyi hissettirecek sıcacık bir içeceğin tadı, o keyifli ışıkta ruhunu doyurma vakti gelmiştir artık.

Artık durabilir zaman. Ruhuna ince ince işlenen o kokuyla kitabın dünyasından keyif alma, değerlenme vaktine geçmiştir zaman.

Sakin, dingin ve huzurlu..

– –

Keyfiniz daim olsun.


Bir de ? Altını çizdiklerim ? köşemize göz atmayı tercih etmelisiniz ?  ???❤ 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...

Sevgi Dili

Sevgi dili konusunda anlaşmazlığa düştüğünüz "kimse beni anlamıyor" dediğiniz olduğu mu hiç? ÖğreniYorum bölümümüzde en güzel lisan üzerine...

Taşınma Telaşı

Taşınma telaşı konusuyla haftaya başlıyoruz bugün. Kargaşasıyla hepimizin bir şekilde içinde kaybolduğu bir dönem...

Zafere Dair

Zafer'e dair... Nazım Hikmet'in en bilinen şiirlerinden. Öyle derin, öyle manalı... Başka bir manada; kutlamaları sırtlayan mücadelenin şiiri