Cumartesi, Haziran 25, 2022
Önceki İçerikKanser Günü : Dikkat!!!
Sonraki İçerikBagel

Momo, Michael Ende

Momo Michael Ende ‘nin masal tadında kitabı. Büyüklere masallar aslında. “Bazı şeyler zaman ister” Ya zaman hırsızları. #okuYorum köşemizin çok önemli tavsiyesi.


7 dakika


MOMO

Michael ENDE

Evet yeni bir hafta sonu geliyor. Evimizde olacağız. Tavsiye filmleri, dizileri bitireli çok oldu. Üstelik izleyecek şeylerin yokluğundan son derece kötü yapıtlara bile şans verdik. Biz de dahil herkes film tavsiyesinde bulundu.

Bu hafta sonu için bir değişiklik yapmak istedik; hep dizi, film tavsiye edecek değiliz ya. Bu sefer de mutlaka okumanızı istediğimiz bir kitapla karşınızdayız.

Hatta bir güzellik yapıp; evlerimize kapanmadan önce o hep önünden geçtiğimiz semtin kitapçısında kitaplara dokunarak arayıp, seçmeyi deneyebilirsiniz. Belki sahafınız vardır. O “kitap kokusu” nu içine çekebileceğiniz. Zaman ya da mekanla ilgili kaygınız varsa da, buyurun internet araştırması 

Tanıtım Metninden


Zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir!

Toplumumuz ve günümüz insanının zaman algısı ve zamanı okuması üzerine bir masal olan Momo’yla Michael Ende, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Pek çok kez sinemaya uyarlanan Momo, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satılmıştır.

Kitap Hakkında Detaylar

MOMO

YazarMichael ENDE
TürEdebiyat, Gençlik, Roman
YayıneviPegasus Yayınları
ÇevirmenLeman ÇALIŞKAN

304 Sayfa

İlk Basım1973
FormatKarton Kapak
ISBN9786052993019

Kısa Kısa

  • “…Daha çok para kazanıp, daha çok harcıyorlardı. Fakat yüzleri asıktı, yorgun ve keyifsizdiler, gözleri dostça bakmıyordu…..”
  • Ama bazen öyle anlar olur ki hiçbir şeyin değeri kalmaz. Bu duyguyu herkes bilir.
  • Bazı şeyler zaman ister…
  • “Ya öbür tarafta ne var?”
  • “İşte orada, bazen taa içinde duyduğunu söylediğin müziği bulacaksın. Ama artık sen de o müziğin içindeki bir ses olacaksın.”
  • “Zengin olmak marifet değil” derdi Momo’ya, her isteyen zengin olabilir. Birazcık zenginlik için hayatlarını ve ruhlarını satanlara bir baksana, ne hale gelmişler! Yok. Ben onlar gibi olmak istemem. Varsın bazen cebimde bir kahve param olmasın; yeter ki hep aynı Gigi kalayım!”
  • Ama ne yazık ki düzgün atmasını bildiği halde kör ve sağır olan nice yürekler vardır.
  • Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.
  • Dünyadaki bütün anlaşmazlıklar kasıtlı ya da kasıtsız, aceleye getirilerek söylenmiş birtakım yalan yanlış sözlerden kaynaklanıyordu.

İnceleme Notlarım

Masal tadında geçen, verdiği örneklerle aslında kişinin kalbine dokunan bir kitap.

Duman adamlar, Gigi, Momo, ve de zaman.

Dinlemenin, gözlemenin, zamanın önemi ve farkına varmadıklarımız. 

Hayatınıza küçücük de olsa dokunan insanları bilirsiniz. O insanlarla zaman daha kıymetlidir.
Peki hayatınızdan zaman çalanları bilir misiniz? Eminim ki farkında değiliz.

Okumalısınız…

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Leylim Leylim / Ahmed Arif ‘ten Leyla Erbil ‘e

Leylim leylim... Ahmed Arif'ten Leyla Erbil'e sürgünlere, isyana, aşka dair mektuplar var günümüzdeki dijital yazışmalarda inat gülümseyen...

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Ahmet Hamdi Tanpınar'ın en önemli romanı. Bugün kitabı iz bırakan, kulaklara küpe bölümleri ile anıyoruz.

Doğu Ekspresi ve Masumiyet İstasyonu

Doğu Ekspresi yolculuğumuz bugün Masumiyet İstasyonu ile buluşacak. En popüler turdan Deniz Zeyrek'in yeni kitabına bir yolculuk yapacağız.

Ermiş, Halil Cibran

Ermiş, Halil Cibran'ın en bilinen, en sevilen eserlerinin başında geliyor. OkuYorum köşemiz için Hüdai Tandoğan yorumladı.