Momo Michael Ende
Momo Michael Ende 'nin masal tadında kitabı. Büyüklere masallar aslında. "Bazı şeyler zaman ister" Ya zaman hırsızları. #okuYorum köşemizin çok önemli tavsiyesi.
Momo

lEvet yeni bir hafta sonu geliyor. Evimizde olacağız. Tavsiye filmleri, dizileri bitireli çok oldu. Üstelik izleyecek şeylerin yokluğundan son derece kötü yapıtlara bile şans verdik. Biz de dahil herkes film tavsiyesinde bulundu.

Bu hafta sonu için bir değişiklik yapmak istedik; hep dizi, film tavsiye edecek değiliz ya. Bu sefer de mutlaka okumanızı istediğimiz bir kitapla karşınızdayız.

Hatta bir güzellik yapıp; evlerimize kapanmadan önce o hep önünden geçtiğimiz semtin kitapçısında kitaplara dokunarak arayıp, seçmeyi deneyebilirsiniz. Belki sahafınız vardır. O “kitap kokusu” nu içine çekebileceğiniz. Zaman ya da mekanla ilgili kaygınız varsa da, buyurun internet araştırması 

 

 

Momo

“…Daha çok para kazanıp, daha çok harcıyorlardı. Fakat yüzleri asıktı, yorgun ve keyifsizdiler, gözleri dostça bakmıyordu…..”

TANITIM METNİNDEN

Zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir!

Toplumumuz ve günümüz insanının zaman algısı ve zamanı okuması üzerine bir masal olan Momo’yla Michael Ende, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüştür. Pek çok kez sinemaya uyarlanan Momo, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satılmıştır.

 

(Momo) Altını Çizdiklerim

Daha çok para kazanıp, daha çok harcıyorlardı. Fakat yüzleri asıktı, yorgun ve keyifsizdiler, gözleri dostça bakmıyordu.

Ama bazen öyle anlar olur ki hiçbir şeyin değeri kalmaz. Bu duyguyu herkes bilir.

Bazı şeyler zaman ister…

“Ya öbür tarafta ne var?”
“İşte orada, bazen taa içinde duyduğunu söylediğin müziği bulacaksın. Ama artık sen de o müziğin içindeki bir ses olacaksın.”

“Zengin olmak marifet değil” derdi Momo’ya, her isteyen zengin olabilir. Birazcık zenginlik için hayatlarını ve ruhlarını satanlara bir baksana, ne hale gelmişler! Yok. Ben onlar gibi olmak istemem. Varsın bazen cebimde bir kahve param olmasın; yeter ki hep aynı Gigi kalayım!”

Ama ne yazık ki düzgün atmasını bildiği halde kör ve sağır olan nice yürekler vardır.

Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.

Dünyadaki bütün anlaşmazlıklar kasıtlı ya da kasıtsız, aceleye getirilerek söylenmiş birtakım yalan yanlış sözlerden kaynaklanıyordu.

Detaylar

^

KİTABIN ADI

MOMO

^

YAZAR

^

KİTABIN TÜRÜ

Edebiyat, Gençlik, Roman

^

YAYINEVİ

Pegasus Yayınevi

^

Çevirmen

Leman ÇALIŞKAN

Sayfa

 

  • Baskı tarihi: 2017
  • Format: Karton kapak
  • ISBN:9786052993019

İnceleme notlarım

Masal tadında geçen, verdiği örneklerle aslında kişinin kalbine dokunan bir kitap.

Duman adamlar, Gigi, Momo, ve de zaman.

Dinlemenin, gözlemenin, zamanın önemi ve farkına varmadıklarımız. 

Hayatınıza küçücük de olsa dokunan insanları bilirsiniz. O insanlarla zaman daha kıymetlidir.
Peki hayatınızdan zaman çalanları bilir misiniz? Eminim ki farkında değiliz.

 

Okumalısınız..

Facebook Yorumları