-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Ağustos 26

Zaferlerin günü… Ağustos 26


6 dakika


26 Ağustos; Zaferlerin Günü…

Zaferlerin Günü…

Tarihe önemli not

“Efendiler, hâkimiyeti milliye öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, mahvolur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkûmdurlar.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

26 Ağustos 1071 – Malazgirt 

Bizans İmparatoru Romen Diyojen ve Selçuklu Hükümdarı Alp Arslan arasında gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesi, Alp Arslan’ın zaferi ile sonuçlanmıştır. 

Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı zafer” olarak öğretilen, “Türklere Anadolu kapılarında kesin zafer sağlayan son muharebe” olarak tarihe geçmiştir. 


26 Ağustos 1922 – Büyük Taarruz

Yunan kuvvetlerine karşı Büyük Taarruz saldırısı 2 6 Ağustos 1922 tarihinde başlamıştır. 18 Eylül’de Yunan Ordusu’nun Anadolu’dan tamamen çekilmesi ile  Mudanya Ateşkes Anlaşması imzalanmış ve Kurtuluş Savaşı sona ermiştir.

Aradan kaç sene, kaç asır geçerse geçsin Ağustos ayı Türkler için hep zaferle, hep kahramanlıkla hatırlanacak ve yaşanacaktır.

Önerilen yazı Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Tarihimizde Bilinen İlk Türk Kadın Mitingi

İlk Türk Kadın Mitingi 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlendi. Kahraman Türk Kadını Kastamonu'dan tüm vatana, tüm dünyaya sesine yankı buldu.

Yörük Ali Zeybeği, Türküsü, Müzesi… Efelerin Efesi

Yörük Ali; O Efelerin Efesi.. Dillere destan olan kahramanlığı türkülere zeybeğe sığmayan yiğit.. Efe, Efelerin Efesi. Türküyle, zeybekle..

Amos Antik Kenti

Amos, doğanın eşsiz güzelliği ile tarihin zenginliğinin buluştuğu unutulmaz manzaraya sahip antik kent. Marmaris'in göz bebeklerinden birisi. Maalesef yangında zarar gören yerler arasında.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

Atatürk Orman Çiftliği 1925 doğumlu; hayal değil gerçek. Ve günümüz teknolojisinde dahi MİLENİUM PROJE olarak adlandırılmaya layık hediye.