Kahkaha Yogası

Kahkaha Yogası bugün konumuz. "Bunun da yogası mı olurmuş?" demeyin. Bu işin eğitimini veren Yeliz Ayral ile konuşacağız konuyu.

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ Tüm Haberleri
Yeliz Ayral Kimdir?
Kahkaha Yogası ve Yeliz Ayral
+1
Video için play'e tıklayın

Kahkaha Yogası bugün konumuz. Allah gülmekten ayırmasın hiçbirimizi. "Ama artık bunun da mı yogası çıkmış" dediğinizi duyar gibiyim. Ben de öyle demiştim gerçekten ilk duyduğumda. 

Ben denedim ama istiyorum ki herkes öğrensin. O yüzden biz soracağız o yanıtlayacak. Ama önce ben nasıl denk geldim onu anlatayım.

Nasıl tanıştım Yeliz Ayral ile?

Birikiyorum yazarı da olan Sevgili Cüneyt Gültakın aynı zamanda bir akademinin de kurucusu. Ve bu akademide sürekli olarak gerek yüz yüze gerekse internet üzerinde çeşitli konularda eğitimler, söyleşiler oluyor. İşte bu eğitimlerden birinde "bir arkadaşımız bize kahkaha yogası yaptıracak" dediler. Benden de beklenen tepki geldi tabii ki "yok artık!" 

Eğitime geldi tüm güler yüzüyle ve hepimizi kahkaha yogası içine alıverdi. Eğitim sonlandığında yanaklarımız, karnımız gülmekten ağrımıştı ama hepimizin içinde bir mutluluk vardı. 

E tabii ki hemen onu hepiniz tanıyın istedim. Başlayalım mı?

Yeliz Ayral'ı tanıyalım.

Öncelikle bize zaman ayırdığı için, sorularımıza içtenlikle cevaplar verdiği için teşekkür ederek başlıyorum sorularımı sormaya. 

Hoş geldiniz diyelim ve soralım önce Yeliz Ayral kimdir?


Trabzon'da doğup büyümüş biriyim. Sonrasında tabii ki iş hayatı beni de İstanbul'a getirdi. Kurumsal bir bankada 25 yıl gibi uzun bir süre çalıştım. Bu arada hayatın karmaşasından uzaklaşıp nefes alabilmek için şan ve dans dersleri aldım.  Bunlarla ilgili de çalışmalarım oldu. Ve tabii ki bol bol gülen, gezmeyi seven, hayatı doyasıya yaşamaya gayret eden biriyim diyebilirim özetle. 

Kahkaha hakkında...

Mesela benim annem çok güzel gülümserdi, gözlerinin içiyle gülerdi. Ama çok kahkaha atmazdı. Öyle yetişmiş. Bize de kızardı kahkaha attığımızda. Hafiflik olarak görürdü, öyle öğrenmiş. 

Senin için ne anlama geliyor bunlar?

Doğduğum günden bu yana hayatta en sevdiğim şeylerden bir tanesi gülmek. Ama biliyorsunuz ki bizim toplumuzda (sanırım tüm dünyada) ciddi olmak bir saygınlık belirtisi.
Bana yaşantım boyunca ciddi olmanın saygınlık olduğu öğretildi. Ama aile içinde de okul yıllarımda da her zaman güler yüzlü ve kahkaha atan bir çocuk oldum. Kahkaha attığım için okul yıllarımda dayak yemişliğim bile var. Düşünün küçük bir çocuk derslerle ilgili değil, güldüğü ve kahkaha attığı için tokat yiyor. Daha sonra iş yaşantıma başladığımda da çok güler yüzlü olduğum için servis müdürümüz beni yanına çağırıp, ‘Kızım sen fazla güler yüzlüsün, çok gülüyorsun bu normal değil; bir psikoloğa gözüksen iyi olur’ demişti. Hatta bir müdür de arkadaşımla konuşurken kahkaha attığım için verdiği yıllık iznimi iptal etmişti. Maalesef toplumumuzda kahkaha atmak birisini aşağılamak, küçümsemek olarak algılanıyor.

Evet gerçekten de öyle. Sonra nasıl tanıştın bu yoga türüyle?

Tüm bunlara rağmen kahkaha atmayı hiç bırakmadım. Hatta çok stresli bir gün sonunda arkadaşlarımla dışarı çıkıp bol kahkaha attığım bir akşam kendimi çok rahatlamış hissetmiştim. O gece ‘ keşke kahkaha atmakla ilgili bir etkinlik olsa da ona katılsam’ dediğimi hatırlıyorum. Ve sonra ‘Kahkaha Yogası’nı buldum.
Tabii çevremde bana "deli misin" dediler. "Kahkahanın eğitimi mi olurmuş? Git, bir komedi filmi izle, gül’ dediler. Her zaman iyi bir komedi filmini nereden bulacaktım ki? Ben de bu işin tekniğini öğrenmek üzere Eser Hoca’dan eğitim aldım. Hatta bir adım ileri götürüp ben de eğitim verebilmek için Kahkaha Öğretmenlik Sertifikasını aldım.

Kahkaha Yogası

Kahkaha Yogası

Devam edelim söyleşimize tanışma kısmını öğrendiğimize göre. Nedir, nereden çıkmış, faydaları ne biraz da bunlara bakalım. Sormaya devam o halde. 

İlk olarak nasıl çıkmış ortaya?

Bu tekniği 1995 yılında Hintli bir tıp doktoru olan Madan Kataria başlatmış. Geleneksel yoga tekniklerini kahkaha ile birleştirerek insanların streslerini azaltabilecekleri bu yöntemi geliştirmiş. Dünya genelinde de birçok ülkede uygulanıyor.

"Kahkaha Yogası’nda felsefemiz nedensiz gülmek."

Sebepsiz yere gülmek mi? 

Bilimsel olarak da kahkahanın iyileştirici gücü ile ilgili çok sayıda bilimsel makaleler mevcut.
Kahkaha Yogası’nda felsefemiz nedensiz gülmek. “Sebepsiz yere nasıl güleceğiz, deli miyiz biz?” diyebilirsiniz.
Kahkaha yogasında, yoga nefes tekniği yani bebekliğimizde aldığımız diyafram nefesimizle ve - mış gibi kahkahalarla başlayıp, çocuksu oyunlar oynayarak, ruh durumumuzu ve vücut kimyamızı değiştiriyoruz.
Aslında sağlığımızın ilacı içimizde. Bizler dünyaya neşeli, sevgi dolu bir kalple geliyoruz. Ancak bize öğretilen korkularla ve ciddi olursak çevremiz bize saygı duyar algısıyla yetiştirildiğimiz için yetişkinliğimizde kalbimizin içindeki sevinç anahtarının kapısını kilitlemiş oluyoruz.

Bize çalışmalarından örnek verebilir misin? 

Kanser hastası bir danışanla yaptığımız çalışmadan bahsedeyim size. Kendisi gülmeyi sevmeyen hatta 21 yıldan bu yana hiç gülmediğini söyleyen biriydi. Hayatı boyunca hiçbir şeyle yetinmemiş ve her zaman daha büyük bir iş, daha büyük bir ev, daha büyük dükkan derken hırslarının kurbanı olmuş. Ve kanserle tanışmış. Çalışmaya başladığımızda ilk 3 gün hiç gülmemekte direnç gösterdi. Sonra yavaş yavaş gülümsemeye hatta kahkaha atmaya başladı. Bu da tedavisine katkı sağladı, tedavi sürecini daha kolay kabullenmesine yardımcı oldu. Böylece direnç kayboldu.

Aslında kahkaha atmak organlarımızın ve ruhumuzun oksijen seviyelerini yükseltiyor. Bu arada HIV ve kanser hastaları ruh halleri iyiyse tedaviye daha iyi yanıt verdiklerinden Fransa, İsviçre, Kanada, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok hastane kahkaha terapisiyle destek tedavi yapıyor.

"Doktorlar, gülmenin hastaların enerjisini yükselttiğinden iyileşme şansını artırdığını söylüyorlar."

Kahkaha yogasının faydalar nelerdir?

1. Depresyonu ve kaygıyı azaltmaya yardımcı oluyor. Bir kahkaha seansında üzgün veya kaygılı olmak imkansızdır. Çünkü vücut gerçek kahkaha ile sahte kahkahayı ayırt edemeyeceğinden, kişi o gün ‘Neşe’ duygusunu gününe taşır.
2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
3. Kandaki oksijen seviyelerinin artmasını destekler. Oksijen ile zihnimiz ‘an’a gelir.
4. Ağrıların giderilmesini destekler.
5. Stres yönetimine yardımcı olur.
6. Güçlükler karşısında dayanma gücü verir.
7. Sosyalleştirir.

Kalori yakmak için de faydalı sanırım. Değil mi?

Bunların yanı sıra ABD’deki Vanderbilt Üniversitesi tıp merkezinde yapılan bir araştırmada 10-15 dakikalık kahkahanın 10 ila 40 kalori yaktırdığı ortaya koymuş.
Bu arada BBC, Google gibi büyük şirketler çalışanları için kahkaha seansları yapıyor. Birlikte gülen insanlar birlikte daha iyi çalıştıkları için iş yerlerinde performansları yükseliyor. Ayrıca birçok büyük şirketin CEO’ları da güne bu terapi ile başlıyorlar.
Kahkaha atmanın yaşlanma karşıtı olduğunu da söyleyebiliriz. Stres vücudumuzda kortizolü artırdığından kolajen kaybına neden oluyor. Oysa kahkaha stresi azaltacağı için yaşlanma karşıtı etki yapar.

"ho ho ho ha ha ha hi hi hi"

Peki nasıl yapıyoruz?

Kahkaha yogasında mantramız olan "ho ho ho ha ha ha hi hi hi" alkışlarımız ile kahkaha enerjimizi vücudumuzda yükseltmeye başlarız. Nefeslerle vücudumuzu rahatlatırız. Çocuksu oyunlar oynarız dans ederiz ve şarkı söyleriz. Tabii ki tüm bunları bir grupla ve bir eğitmenle yapmak çok önemli ki doğru enerji o zaman daha çok çıkıyor ortaya. 

Tabii benim uyguladığım derslerde aldığım şan ve dans eğitimlerinin de çok büyük katkısı var. Ben hepsini birleştiriyorum. Kahkahayla şarkılar söylüyor, danslar ediyoruz. 

Özellikle pandemi sürecinde ve sonrasında grup eğitimleri vermeye devam ediyorum. Pandemi sürecinde online İtalya, İngiltere ve Fransa'ya kahkaha yogası yaptırdım. Hala devam ediyor çalışmalarım. 

Son olarak ne söylemek istersin okuyucularımıza?

Son olarak şunu eklemek isterim. Her işin eğitimi ve eğitmeni var. Bu çok önemli. İsterim ki kahkaha yogası öğrenmek isteyenler bu işi layıkıyla öğrenmiş, sertifikalı insanlardan alsınlar. 

Bunun dışında da gülmek bulaşıcıdır. Bol bol gülelim diyorum. Ve sayfanıza beni konuk ettiğiniz için teşekkür ediyorum. 

Son söz ve dilekler....

2023'ün Eylül ayında başlamıştı söyleşimiz ve ancak sizlerle buluşabiliyor. Ama her işte vardır bir hayır diyorum. Çünkü 15 Mart Yeliz Ayral'ın doğum günü. Ben de ona bol kahkahalı bir ömür diliyorum. Öyle güzel şeyler yaşasın ki hep gülsün. 

Ve sizler de asla gülmekten ayrılmayın. Daima gülümseyin. 

15 Mar 2024 - 10:00 - TanıYorum

Mahreç  Figen Demirtaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.