Cumartesi, Temmuz 2, 2022

Hakkını Helal Et

Hakkını helal et. Ne güzel bir teşekkür cümlesidir aslında. Bu yazım teşekkür edemediğimiz herkese gelsin. Üzerimizde hakkı olan herkese…


8 dakika


Hakkını Helal Et !… Haklarınızı helal edin…

Genelde cuma günleri o basmakalıp, sıradan, birbirinin aynı mesajlarınızda geçiyor bu üç kelime. Ya da birisini kaybettiğimizde, hoca soruyor ölenin yerine ve biz cevaplıyoruz gidenin ardından “helal olsun” diye.

Aslında ne güzel bir şükran cümlesidir bu. Herhangi bir kalıba bürünmeden ya da bir görüşe teslim olmadan içimizden geldiğince söylemek ne kadar da güzeldir.

Üzerinizde hakkı olanları bir düşünsenize. Önce anneniz, sonra babanız, kardeşleriniz, büyükleriniz, çocuklarınız, dostlarınız… Liste böyle uzayıp giderken fikirlerinize ilham olanları düşünün. Atatürk gelsin aklınıza, şehit olan gencecik askerlerimiz… Örnek aldığınız kimseleri, ayağınız takıldığında elinizden tutup kaldıranları… Poşetlerinizi taşımak için yardıma koşan şu küçük kırmızı saçlı çocuğu… Ya da sadece işinizi gülümseyerek yapanları…

 

Hakkını Helal Et…

“Nereden çıktı şimdi bu?” diye sormayın. Merak etmeyin hiçbirinizi bırakıp gitmiyorum hiçbir yere. Sadece bu haftaya birbirimize teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Ben şükran duygusunu yoğun yaşayan bir kadınım. Sık sık teşekkür ederim çevremdekilere. Ama gene de bazen unutuyor, es geçiyor ya da alışkanlıktan söyleyemiyor olabilirim. Bunu düşündüm bugün kızımı İstanbul’daki yeni evinde bırakıp gelirken. Biliyorsunuz geçen hafta yazmıştım size Yuvadan Uçan Kuş Gibi kendi kanatlarıyla yol alacak olan üniversitelileri ve tabii ki kızımı da. Yeni evini hazırlayıp, O’nu orada bırakıp gelirken yazdıklarını okudum bana: “Her şey için çok teşekkür ederim. Hakkını nasıl öderim, bilmiyorum.” yazıyordu. Cevabım mı? Gülümse dedim. Halbuki O’nun teşekkür ettiği şeylerin bir kısmı benim görevimdi. Kim kime nasıl “hakkını helal et” desin şimdi?

 

Bir yanlış anlaşılma var durumda.

“Hakkını helal et” diye en çok kim söyler diye düşündüğümde sanki hepimizin gözünde canlandı kim olduğu onların. En çok hak yiyen insanlar söylüyorlar galiba. Mahallenin en kazıkçı esnafı sanki daha çok. Altındaki en çok ezen amir giderken özellikle söylüyor bu üç kelimelik minnet cümlesini.

Yani sanki en çok haksızlık yapan söylüyor. Sanki günah çıkarır gibi… Sanki ağzımızdan otomatik olarak dökülen cevap onları akça pakça, sütten çıkmış ak kaşık yapacakmış gibi…

Halbuki ne alakası var bu güzel cümlenin bu insanların ağzında. Neyse biz onları ağzımıza çok almadan teşekkür etmek istediklerimize dönelim.

 

“İyi ki varsın” dediklerimize “hakkını helal et” diyoruz bugün.

Kim onlar? Düşünün bakalım. Neler için, ne kadar teşekkür ediyoruz. Öyle vıcık vıcık bir sanallık halinden bahsetmiyorum elbette. Benim dediğim böyle gözlerinizin içine bakmasa da sizin için neler yaptığını bilen insanlar var ya… Hani en zor anınızda habersiz çıkagelir ya da telefonun ucundadır sesi “yanındayım” der sadece. Siz de benim gibi koşup sarılmak istemiyor musunuz o ellere?

Mesela iki sene önce tam da bu zamanlarda iyi kalpli canım arkadaşım ve tabii ki doktorum Lütfiye Ünlü bir ameliyata almıştı beni. Tanıdığım doktor ve sağlıkçı arkadaşlarımın elinde, bildiğim bir kurumdaydım. Anesteziden ayılırken ne kadar çok teşekkür ettiğimi söylüyorlardı bana. Ama gerçekten de canınızı emanet ettiğiniz kişilere minnet duyulmaz mı? İşlerini güzelce, layıkıyla ve de şefkatle yapan tüm sağlık çalışanları mesela şu pandamı dönemindeki çalışmaları için bile sadece “hakkını helal et” cümlesini hak etmiyor mu?

Ailenize teşekkür ediyor musunuz mesela? Kapıdan içeri girdiğinizde sıcak çorba kokusu minnetle doldurmuyor mu ruhunuzu? O bir tas çorba için, o tasın içindeki huzur için en çok demelisiniz “hakkını helal et” diye annenize, kızınıza, karınıza ya da her kim yapıyorsa…

 

Samimiyetle teşekkür ediyorum…

Yüzümü güldürmeye çalışan, mutlu olmam için didinen, sırtımdaki yükleri paylaşan, yemeğini benimle bölüşen biriktirdiğim tüm insanlara söylüyorum tek tek “hakkını helal et”

Lütfen veda gibi düşünmeyin. Ya da tekrar söylüyorum yapmacık asla değil. Keşke içini görseniz kalbimin. Benim için her gün kutsal, her dakika yaşanılası. O yüzden neden özel bir anı olsun ki teşekkür etmenin. Ayrılırken, veda ederken ya da kimilerinin kutsal günlerinde söylensin ki sadece.

Aldığım her nefeste emeği olan insanlar, kalbimdekiler, beynimdekiler, fark etmediklerim, yanından geçtiklerim, vatanımda imzası olanlar, bilim adına çalışanlar, aydınlığa koşanlar hepinize her daim teşekkürler.

 

 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Tenezzül ne demek?

Tenezzül ne demek? Etmek mi, etmemek mi marifet. Bir de lütuf gibi tenezzülde bulunmak var ki, hangi ucundan tutsan, elinde kalan boş değnek..

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle

Doğruluk Üzerine

Doğruluk bu yıl Ramazan ayının teması. Bütün dinlerin buyruğu... İnsan olmanın gereği... Zenginliğin temeli, dostluğun harcıdır...