Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaAdab-ı MuaşeretUtanıYorumKadın Cinayetleri Son Bulsun
Önceki İçerikHer Şey Sende Gizli
Sonraki İçerikYeni Yıl Yeni Dilekler

Kadın Cinayetleri Son Bulsun

Kadın cinayetleri son bulsun. Yeni yıla girerken şiddetin her türlüsüne karşıyız fakat artık kadın cinayetlerine tahammülümüz kalmadı.

Yeni yıl yeni umutlar dedik…

Fakat öyle mi ya? Her gün ama her gün her yerde en sevdiklerinin şiddetine maruz kalan onlarca kadın var. Her gün her yerde türlü sebeplerle ölen onlarca kadın var.

Yeni yıl için yepyeni umutlar besliyor, büyütüyoruz içimizde, yeşertmeye çalışıyoruz o renkli umut çiçeğini. Hayaller kuruyoruz ya pembe pembe ama ölüyor, hakarete uğruyor, küfür ediliyoruz. Kadına yönelik şiddet sürekli büyüyerek önümüzde duruyor, maalesef. Daha önceden de bahsettiğim anıt sayaç her gün yeni eklenen kadın isimleriyle doluyor.

BİRİKİYORUM’da defalarca şiddetin karşısında olduğumuzu anlattık, yazılarımızda asla yer vermek istemiyoruz. Yazar kadromuza kattığımız dostlarımızdan tek isteğimiz bu “aman şiddet içermesin”  Ama cicili bicili hayallerimiz, dileklerimiz varken, bu yeni yılda bunları sizlerle paylaşmaya da can atarken bir yanımız yanıp kavruluyor gerçekten. Bir kadın olarak yazmazsam kendimi asla affetmeyeceğim. Kadın cinayetleri karşısında hepimiz bir şey yapmalıyız. Sesimiz çıkmalı.

Kadın cinayetleri son bulsun…

Lütfen, ne olur, yalvarırım hepinize. Bir şeyler değişmeli artık. Kadının giydiği, gülüşü, mesleği, anneliği, doğurganlığı, parası pulu, arkadaşları ölüm sebebi olmamalı. Kadının ezik, korunması gereken bir şey, zavallı, muhtaç olmadığı kabul edilmeli. Alınıp satılmadığı, sadece doğurgan olmadığı anlaşılmalı.

Peki nerden değiştirmeye başlayacağız? Kadın cinayetleri nasıl sona erecek? Kendimizi eğiterek tabii ki. Kadın olarak gücümüze vararak, kendimizi severek, sınırlarımızı bilerek, sınırlar koyarak… Kendini seven kadınlar olarak kendisine saygı duyan çocuklar yetiştirerek başlayacak her şey.

Kızlarınızı sevgi dolu, kendine güvenen, korkmayan, utanmayan kızlar olarak yetiştirin. Özgüvenlerinin ve hatalarının da arkasında durun. Kızınız ötenize itmeyin. Bir “prenses” olmadıklarını aslında bir amazon olduklarını öğretin onlara.

Erkek çocuklarınızı “prens” olarak büyütmeyin gözünüzü seveyim. Her şeyin hakimi olduklarını, her istediklerine sahip olabileceklerini düşünmesinler. Saygıyı öğretin onlara önce, sevmenin sahip olmak olmadığını anlatın güzelce.

Çocuklarınızı sevgiyi öğreterek büyütün. Bir çiçeğin yapraklarına incitmeden dokunmanın mümkün olduğunu gösterin. O çiçeğin ne emeklerle yetiştiğini görmesine şans tanıyın. Bir kediyi, bir köpeği sevmenin onu hırpalamak olmadığını görsünler, uzatıp ellerini yumuşacık dokunsunlar. Sarılın çocuklarınıza. Ve asla bir başkasının çocuğunuzun gözleri önünde size şiddet uygulamasına izin vermeyin kadın arkadaşlarım ve siz erkek okuyucular lütfen şiddete meyletmeyin hiç bir canlıya hele de kadına.

Böyle düzelecek her şey. Gidenler geri gelmeyecek belki ama yenileri eklenmeyecek listeye. Başka başka sebeplerle, en sevdiği erkekler tarafından öldürülen, şiddete uğrayan kadın olmasın artık. Ne olur.

Kadın cinayetleri son bulsun diyerek yakıyorum karanlığın içinde bu mumu. 2021 yılından ve sonraki her yıldan ilk dileğim bu olacak sanırım daha çok sevgi, daha çok saygı, daha çok empati.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

İnsan Olma Hakkımıza Dokunmayın…

İnsan olma hakkı diye söze başlıyor Nalan Ağdaş. Derin, acı ve gerçek kesitlerle sarsıyor bizleri. Geçmiş, şimdi ve gelecek önerileriyle...

Savaşa Hayır !

Savaşa hayır ! Elbette ve kesinlikle... Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Yurtta sulh, cihanda sulh"

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Yakar

Yakar; İnsan Yakar. Ağacı, Hayvanı, İnsanı.. Kendi vicdan ve merhamet ateşini yakmasından başka hiç bir ateşi yakmasın artık.