-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Ana SayfaArt'ıYorumizliYorumKadın Dayanışması Konulu Ünlü Filmler

Kadın Dayanışması Konulu Ünlü Filmler

Kadın dayanışması ile çözülecek kadına dair sorunlar. Ve alakalı ünlü filmlerden örnekler. Her yerde, her türlü şiddete karşı, hep birlikte.


6 dakika


Kadın dayanışması ile çözülecek her türlü şiddet. Birlikte, kenetlenerek ancak. Görmezden gelerek ya da kulaklarımızı tıkayarak üstesinden gelemeyiz.

O kadar güzel çalışmalarla kadına yönelik şiddete karşı çıkıyoruz ki… Kadın Elbiseleri de bunlardan sadece biriydi. Sinema televizyon kanalıyla evlerimizde olduğu için daha da çok etkileyici.

İşte bu gün de kadın dayanışması konulu filmlere bakalım hep beraber. Belki yolumuza ışık olabilirler. Erkek ya da eril düşüncenin egemen olup dişil enerjiyi yok saymaya çalıştığı özelliklerimizi, bastırmaya çalıştıkları güzelliklerimizi korumak için izleyelim.

Bazıları gerçekten yaşanmış kadın hikayelerinden esinlenerek çekilmiş, bazıları da belki gizli kapaklı yaşanan türden. Hadi bakalım tarihe damga vuran filmlere.

Kadın Dayanışması Konulu Filmlere Örnekler

MOR YILLAR

The Color Purple

Mor Yıllar

Film 1985 yapımı. Alice Walker’ın Pulitzer ödüllü romanı. Steven Spielberg tarafından uyarlanan film 11 dalda Oscar’a aday olmuş. Başrolleri Danny Glover, Whoopi Goldberg, Rae Dawn Chong paylaşmışlar. Filmin konusuna gelirsek hazin bir hikaye. 1900’lerin başında geçiyor öykü. Güneyli bir siyahi kız olan Celie, önce babası tarafından hamile bırakılır. Ve ardından yıllar boyunca efendisi olarak göreceği adama evlenmek üzere satılır. Kocasından gördüğü şiddetin tek tesellisini kız kardeşi Nettie’ye yazdığı mektuplarda bulur. Fakat babası mektuplaşmalarına engel olur. Sonrasında Celie sonunda güçlü bir kadın olan Sofia ile tanışacak ve ondan çok şey öğrenecektir.


Kızarmış Yeşil Domatesler

KIZARMIŞ YEŞİL DOMATESLER

Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe

1991 yapımı bir film. Oscar ödüllü oyuncular Kathy Bates ve Jessica Tandy, Mary Stuart Masterson ve Mary-Louise Parker yer alıyor başrollerinde. Huzurevinde başlayan ve aralarında yaş farkı bulunan iki kadının dostluğu anlatılıyor bu kadın dayanışması konulu filde. Evelyn bu huzurevinde çıtı pıtı yaşlı Ninny Threadgood adındaki bir kadınla tanışır. Ve bu yaşlı kadın O’na 1920’lerde Whistle Stop’da yaşayan Idgie ve Ruth adındaki birbirinden farklı karakterdeki kadının dostluğunu anlatır. Ancak bu siyah beyaz çatışmasının ve kadın cinsiyeti üzerinde var olan baskıları konu eden bu dostluk hikayesi Evelyn’in hayatını da değiştirir.


Demir Çeneli Melekler

DEMİR ÇENELİ MELEKLER

Iron Jawed Angels

İlk filmin yapım yılı 2004. Gerçek bir hayat hikayesi. Amerika’da kadınların oy hakkı için çalışan iki genç kadının mücadelesini izleyeceğiz bu filmde. Bu mücadele için hayatlarını ortaya koyan cesur, başarılı ve genç eylemci Alice Paul ve Lucy Burns’ün gerçek yaşam hikayesi. Hilary Swank ve ın Frances O’Connor başrolde.


KADIN DAYANIŞMASI BİR ÇOK FİLME KONU OLMUŞ.

Biz bu hafta üç filme baktık. Onları sizlere tanıtmaya çalıştık. Belki de zaten daha önceden izlemiştiniz. Olsun yeniden izleyin, belki genç kızınızla birlikte izlersiniz. Böylece yarının genç kadınlarının hayatlarına da ışık tutabilirler.

Mutlu bir gün ve şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Ümmiye Koçak Bir Yörük Kadın

Ümmiye Koçak tanımamız gereken bir yörük kadını. Ve aslında tüm dünya tanıyor O'nu. Kadına dair yaptıklarıyla tanıtmak bizim de görevimiz.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK 💞 Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Yetmez! Ben Kadınım

Yetmez diyerek "yeter artık" çığlığımızı atıyor Derya Cesur. Ve "Ben Kadınım" ile herkese bir daha hatırlatıyor değerleri. Oku-ma-lı-sı-nız.

Yılbaşı Filmleri

Yılbaşı filmleri... En güzelinden, en sıcağından... Geçmişten bugüne film önerilerimiz olacak sizlere, sevdiklerinizle beraber izlemeniz için