Kadın Şoför

Kadın şoför denildiği zaman, siz de belli belirsiz gülümseyenlerden misiniz? Belki de trafikten men edilmesi gerektiğini düşünenlerden?

Kadın Şoför
Kadın Şoför
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kadın şoför denildiği zaman, siz de belli belirsiz gülümseyenlerden misiniz? Belki de trafikten men edilmesi gerektiğini düşünenlerden?


5 dakika

? Doğru, kadın şoför denildiği zaman ister istemez benim de yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Ancak “araç kullanmayı beceremiyorlar” manası taşımadığını hemen ilave edeyim.

Bebeklikten bu yana, kız çocukları bebekleriyle evcilik oynayarak büyüyor. Kıyafetlerini değiştirip, bebekleri giydiriyor, yediriyor, hatta altını değiştiriyor. Annelik ruhu, derleyip toparlama, insan idare etme gibi yetenekler daha o yaşlarda tecrübe edilmeye başlıyor yani. Hatta ve hatta karnında bebek olan! oyuncak bebekler bile var.

Benim bebeklerim için,

 • Terzi olan anneannemin yastık yorgan dikmişliği,
 • Annemin hepsine yelek, bere örmüşlüğü bile var.
 • Ananemin yanındayken, kendi ellerimle bebeklerime kıyafet hazırladığımı saymıyorum bile.

Ya erkek çocuklar?

Şöyle bir düşününce, kaç erkek çocuk bebekle oynamıştır ki? Hatta es kaza eline alsa “o kız oyuncağı” olduğu için elinden bile alınmış olabilir. Onların en iyi oyuncakları arabadır! Taksiden kamyona, büyüğünden küçüğüne araba. Genelde de bozup kırmayı, hatta oyunu “çarpışan araba” tadında oynamayı severler.

Hani olmaz ya, o anda yakınlarında bir araba yoksa, ellerinde olan her şeyi sürüp “wuuu wuuu” arabaya çevirebilirler. Bazen bir parça ekmek ya da ufacık bir kalem bile arabaya dönüşüverir.

Sanırım erkeklerin araba kullanmayı kendi cinsiyetlerinin hakkıymış gibi “kendilerine hak” görmesinin en altında yatan sebep bu olsa gerek.

Reşit olmak benim için son derece önemli bir olaydı. Sanki o zaman büyümüş olacaktım. Dünya başka bir dünya olacaktı. Ama eksiklerimi hemen kapatmam gerekiyordu. Ben de 18 yaş hediyesi olarak, ailemden bana ehliyet almalarını istedim.

Yirmi seneden daha uzun bir zamandan bahsediyorum. Kadınların şoför olarak, günümüze göre daha nadir ortalarda olduğu zamanlar. O zamanlarda da;

 • Kadından şoför olmaz.
 • Siz önce park etmeyi öğrenin.
 • Size araba ne gerek şeklinde edilen densiz laflar vardı.

Kamyon, tır ve otobüs hariç her türlü kara taşıtını kullandım. Arazi aracıyla karda off-road yaparken vinçle araba da çektim, traktör de kullandım. Neredeyse her marka binek arabadan, minibüse ya da ticari sınıfa giren pek çok arabayı, uzuuuuuun zaman deneyimledim.

(Eski gazoz reklamı gibi olacak ama. Kaç yüz bin kilometre yol yaptığımı bilmiyorum.) Zamanında yaptığım iş gereği, geceli gündüzlü akaryakıt istasyonlarında bulunduğumdan, her zaman aynı tacizi ben de işittim. “Kadın başına gecenin bi vakti, bi de araba kullanıyor. Bak bak tekerleğe hava da basacakmış. Sen bilemezsin bacım lastik değiştirmesini”

???

Önce bu klişeye son verelim artık, lütfen. Kabul etmemiz gereken bir gerçek var;

Şoförün kadını erkeği olmaz, ustası acemisi olur

Kadın şoför eğer tecrübe kazanmışsa, şiir gibi araba kullanır. Onun kullandığı arabada seyahat etmek lükstür, keyiftir. İstediği gibi hızını da yapar ama “aman şimdi girecek bir yere” endişesi yaşatmaz.

Üstelik size hazır yeri gelmişken bir sır vereyim. Yukarıda bahsettiğim gibi, akaryakıt istasyonlarında çok sık bulunmuş biri olarak, eğlenceli gözlemlerim de olmuştur. Arabayı kullanan kadınsa, son derece nizami yanaşır pompaya. Pompacı da rahat eder, kendisi de. (Yanaşma hızı tecrübeyle orantılıdır) Diğer şoförler hakkında yorum yapmayayım, gözlem size kalsın ⛽⛽⛽

Bu istasyonlarda teknik arızalardan en fazla yaşananı, yakıt pompasının, araca takılan mafsal kısmının kopmasıdır. Dikkatsiz sürücüler neredeyse pompayı da alıp yoluna devam etmek ister. ? Ama bu dikkatsiz sürücülerin içinde kadın olanlara rastlayamazsınız.

Kadın Şoförlere Yapılan Tacizler

 • “Biraz sıkıştırayım bak nasıl da panik yapacak!”

İleri sürüş teknikleri eğitimleri de almış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; 20 ya da 35km hızlarda bile ölümcül kazalar olabilir. Siz karşı tarafı korkutmaya çalışırken hayatınızın hatasına sebep olabilirsiniz. Artık bu konuları konuşmasak mı, bu kadar mı uzağız insanlıktan?

 • Trafik ışıklarında tampona değme

Nedir yani, ne oluyor böyle olunca? Ya insana “iktidar problemi, cinselliğinde de var herhalde” demezler mi? James Webbnerede, biz nerede? (En kibar bu şekilde oldu)

Minibüs kullanan bir kadın şoför arkadaşım; başına bu gelince, yol boyunca ona bunu yapan şoförü sıkıştırdı. Adam kendisine bağırınca “sen değdirirken iyiydi, ne oldu?” diye diklenmeye başlayınca, adam söylenerek uzaklaştı. (Muhtemelen küfür ediyordu) Arabanın içinde ve olayın şahidi olmasam, anlatsalar inanmazdım.

 • Ve Kazaların içinde olmak

Benim başıma da geldi. Eğer bir kazaya karışmışsanız, “ooo bu kadın şoförleri sokağa salmayacaksın” la başlar yan yana gelme. “Geçmiş olsun, bir şey var mı” gibi insanlık, maalesef ancak suçun kendisinde olduğunda konuşulmaya başlanır.

Kazadır, keşke olmasa ama acemisinde de ustasında da olur. Bende benim başıma gelmez diyenlerdendim. Ama bir şekilde benim de iki minik kazam oldu. Ve suçsuz da olsam, bu tabirle ben de karşılaştım. Sesim yükselince, arabamda “haydar” olduğu fark edilince, acemi olmadığım anlaşılınca, yanıma kadın olmayan tanıdıklarım gelince, vs vs birden “baaaayaaaaan” oluverdim. “Ablayı da görmeyiverdim ben”

Bildiğimiz O Meşhur Kadın Şoföre Saygıyla

Onlardan ilki Samiye Cahid Hanım.

Sâmiye Cahid Morkaya. (1897 – 02.06.1972). Bir şeyh kızı, gazeteci eşi, konservatuarda ders veren bir müzik öğretmeni, kemençe üstadı. O Cumhuriyet tarihimizin ehliyet alan ilk kadını. Üstelik bu kadar da değil. Arabalara olduğu kadar hıza da meraklı, aktif bir kadın.

Üyesi olduğu Turing Kulübün geleneksel olarak düzenlediği yarışa, 1932 yılında O da katıldı. (Tek kadın yarışmacı) İstinye Köprüsü – Zincirlikuyu arasındaki parkur yaklaşık 10 kilometreydi. Ve bu kadın, yarışı birincilikle tamamladı. Adını Cumhuriyet tarihimize “ilk kadın ralli şampiyonu” “şampiyon otomobil yarışçısı” olarak yazdırmayı başardı.

Akrabaları “kadının kullandığı arabaya binmem” diyerek cehaletini ortaya koydu. Ancak daha da vahim bir durum vardı. Yarışı ikincilikle tamamlayan Vehbi Bey, yarışın iptali için mahkemeye başvurdu. Sebep sadece kadın olmasıydı. Mahkeme “Bir kadın da otomobil yarışlarına katılabilir ve birinci gelebilir” sonucu ile kapandı.

1933 yılında tekrar birinci oldu ancak 1934 yılında, yine bu yarışta ağır yaralandı. Ömrünün sonuna kadar araba kullanabildi ancak eli bundan sonra yarışmaya ve kemençe kullanmaya müsaade etmedi.

Şoför Nebahat ve Hacer Ablalar

İlk Hacer Abla, Hacer Öçsu.(23.06.1911 – 13.05.1960 49) Ankaralıların Hacer Yenge olarak tanıdıkları bir İstanbul kızı. Asker eşinin tayini sebebiyle Ankara’ya geliyorlar. Ve baba mesleğine devam ediyor Hacer Yenge. 1949 yılınca taksiciliğe başlayıp sonrasında Ulus-Kızılay arası dolmuş şoförlüğü yapıyor uzun yıllar.

Hacer Yalçın ise 1962 yılında İstanbul’da Taksim-Beşiktaş hattında çalışmaya başlıyor.

1960 yılında Sezer Sezgin ve 1970 yılında Fatma Girik’in başrolünü oynadığı Şoför Nebahat filmine ilham oluyorlar.

Şoför Nebahat, Sezer Sezin (1960)
Şoför Nebahat, Fatma Girik (1970)

Ve 64 Model Leyla Ağaçkoparan

Kendi tabiriyle 64 Model, O ağır vasıta şoförü. Ambulans, Çekici, Tanker, Kamyon, Tır… Tam anlamıyla büyük araçların kraliçesi… Üstelik yirmi yıllık meslek hayatını ve mücadelesini Geri Vites Hayatlarismini verdiği kitapta toplamış.

Büyüksün, gururumuz Leyla Abla ❤️

Sözün Sonu
 • Alın teri dökülmeden sahip olunmuş, otomatik vitesli lüks araç şoförleri. Kadın ya da erkek olmanız hiç fark etmez. Sizlere aileleriniz ya da iş yeriniz tarafından emanet edilmiş araçlar sizin tecrübesizliğinizi gizlemiyor. Aksine trafiğin ahengini daha da bozuyorsunuz, yapmayın.
 • Tecrübesiz kadın şoförler. Tacizlere kulak asmayın ve şikayet etmekten hiç geri durmayın. Tecrübe kazanmanız için size yardım edecek bir sürü kadın var. “Kocadan hoca olmaz” diye boşuna dememişler. (Şaka şaka, ama usta bir kadın sizi daha iyi anlayacaktır)
 • Ve siz şoför beyefendiler. Sizin de acemiliklerinizi çok net görüyoruz. Ama bir kere kadının adı çıkmış ne diyelim. Cinsiyetiyle değil, insanlığıyla trafikte yol alan beyefendilere söyleyecek “teşekkür”den başka lafım yok. Benim derdim kendini bilmeyen insanların trafikteki hallerine.

Usta kadın şoförlerimizi saygıyla anıyor, henüz ustalaşmamış kadın şoförlerimizin de bir an önce o motor sesine tutulmasını gönülden diliyorum. ??

Hadi yolunuz açık olsun, selametle.

04 Tem 2022 - 11:30 - Kadın

Mahreç  İlknur Tv


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.