Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaÖğreniYorumUzay Teleskobu JWST Yola Çıktı

Uzay Teleskobu JWST Yola Çıktı

Uzay teleskobu JWST yola çıktı. Hubble Teleskobundan çok daha gelişmiş özelliklerle yaklaşık çeyrek asırdır üzerinde çalışılan teleskop yolda.


3 dakika


uzay teleskobu

bilmediğin kadar anlamsız, bildiğin kadar değerlisin

İlknur.tv

Teleskop Oyuncağı ve Merhaba Uzay

Kendimi bildim bileli, uzay hep ilgimi çekmiştir. Bilinmez dünyalar, anlamlandıramadığımız kara delikler, uzaylılar. Evrenler, alemler, galaksiler. Ne müthiş bir bilim. Yüzyıllardır gelmiş geçmiş tüm insanlığın özel merak konusu.

Herkes gibi ben de bu koskoca evrende yalnız olmadığımızı düşünenlerdenim. Hatta çocuk kalbimle, vefat eden kişilerin uzayda bir yıldız olduğunu ve bizi orada beklediğini düşünürdüm hep. 18 bin alem meselesi de her daim ilgimi çeker.

Teleskop; evet gökyüzünü keşfetmek için, gözlem yapmayı sağlayan gelişmiş bir dürbün sistemi de diyebiliriz en kaba, en basit haliyle.

Kızım daha bebeklikten yeni çıkmış, ufacık bir çocukken ilk teleskobunu almıştım O’na. Ay dedeyi daha yakından inceleyip göstermek, ne güzel olacaktı. Ama kızdan daha fazla ben izledim ay dedeyi. Daha yakın, daha net görmek. Nasıl tarifsiz nasıl muhteşem bir duygu, ne özel bir his. O zaman bir kere daha anlıyorsun, bu kocaman evrende ne kadar küçük ama ne kadar kıymetli olduğunu.

Uzay Teleskobu

Dünyanın her türlü ses, ışık, yutulan ışın, elektromanyetik dalga ve de her türlü kalabalığından, gürültüsünden uzak, uzaya yerleştirilen teleskoplar onlar. Daha uzağı araştırmak, bilemediğimizi bulmak, gözlemlemek nasıl bir keşif. Astronomik nesneler mesela, ya da yeni galaksiler ve gezegenler. Belki uzayda yaşam formları. Neden olmasın?

Kahramanımız JWST ‘na geçmeden önce, iki tanesini anmadan geçmeyelim.

Dünya Benzeri Gezegenler Arayan, Kepler Uzay Teleskobu

İsmini Alman gökbilimci Johannes Kepler’den alıyor bu teleskobumuz. 07.03.2009 03:49 tarihinde Cape Canaveral Uzay Üssü (Florida) ‘nden yola çıktı. Nasa 30.10.2018 tarihinde görevi sonlandırdığını duyurdu. Dokuz yıllık çalışma sonunda yakıtı tükendi.

Bilimsel makalelerden anlayabildiğim kadarıyla, tüm arızalarına rağmen, son derece başarılı oldu. Tasarlanma amacı, Dünya’ ya benzer ya da yakın değerlere sahip gezegenleri saptayabilmekti. Bunu da uzay boşluğundaki ışık değişimlerini takip ederek gerçekleştiriyordu. Yine makalelere dayanarak söylüyorum ki, 2681 farklı gezegen keşfetti. Konunun hassasiyetini William Borucki şu şekilde yapmış. (Emekli Kepler Araştırmacısı). “Yapılan iş 100 mil (160 km) ötede duran farları açık bir arabanın önünden geçen pireyi tespit etmeye benziyor. “

Hubble Uzay Teleskobu

Keplerden daha farklı bir amacı var O’nun. Sadece belirli yıldız bölgelerine uzun süre odaklanabilmesi Onu farklı ve değerli kılıyor. Günümüze gelen muhteşem uzay görüntüleri O’nun sayesinde. O Olağanüstü görüntülere bakmak için lütfen zaman ayırın.

Şu ana kadar var olan en özel görsel yine Hubble’dan. HUDF (Hubble Ultra Deep Field) Ultra Derin Alan olarak adlandırılan bu görseli mutlaka görmeniz lazım. Görsel 24.09.2003 – 16.01.2004 tarihleri arasında toplanan verilerin birleştirilmesi ile meydana geliyor. Yani başka bir deyişle; insan gözünün algılayabileceği, 13 milyar yıl öncesinden gelen ışıkla evrenin derinliklerinden gelen en özel görsel. Bakmak isterseniz işte burada.

Bilinmeyenin Keşfinde Yeni Göz; James Webb Uzay Teleskobu (JWST)

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan bir Ariane 5 roketiyle 25 Aralık 2021 07:20 EST’de fırlatıldı.

 Avrupa ve Kanada Uzay Ajansları ortaklığı olan Webb, güneş sistemimizden erken evrendeki en uzak gözlemlenebilir galaksilere kadar kozmik tarihin her aşamasını keşfedecek.

NASA/Bill Ingalls

Neredeyse çeyrek asırı aşan süredir üzerinde çalışılan bir mühendislik dehası O. Dünyadan uzaklarca kere uzakta, bir başına açılmasını izlemek bile insanı soluksuz bırakıyor.

O bilinmezin, geçmişin ve dahi geleceğin yeni gözü.

Teleskobun fırlatılmasından sonra ki işlemleri gösteren animasyon.

James Webb Uzay teleskobu için tüm sosyal ve resmi hesapları yazının sonunda paylaşacağım. Ama oraya gelmeden önce beni son derece heyecanlandıran bir sayfasından özellikle bahsetmek istiyorum.

Bu sayfada, yörüngeye yerleşeceği otuz gün için özel bir çalışma yapılmış. Cihazın şu an dünyaya olan uzaklığından, hangi açılım halinde olduğuna, yolculuğun seyrinden, o an ile ilgili teknik video animasyon ve tüm merak edilenlere dair her şeyi takip etmek mümkün.


21 – 31 Aralık arası her daim, her yerde, yeniden doğuştur.

Şu koca dünyamızda, bu tarih aralığı, hep yeniden doğuş olarak yaşatılmış. Yeni yıl var en önemlisi. 1 Ocak’ta yine yeniden başladığımız gibi. Mesela Kış gündönümü, Paganların Bayramı, Türklerin Nardugan Bayramı, Hristiyanların Noel’i. Hepsinin özünde doğuş var, Doğuşun, yeniden doğuşun, yeniden kutlanması.

Bu yolculuğun uzun zamandır, teknik sebeplerle ertelendiğini biliyoruz. Ancak umutla yeni yıla girerken, ne de güzel bir denk gelme olmamış mı? Evrenin bilinmezliğine yapılan bir doğuş. Öğreneceğimiz, anlayabileceğimiz ne kadar çok şey var kim bilir.

İlk görüntüleri altı ay sonra almaya başlayacağımızı söylüyor uzmanlar. Heyecanla takipte olacağız.

İşte faydalı olmak meselesi.

Kimi insanlar birbirinden nasıl çıkar sağlarım diye uğraşırken, kimi insanlar da; insanlık için ne önemli şeyler yapıyor. Bazıları sadece günü geçirebilmenin derdinde, bazıları hayatta kalabilmenin. Bir başka insan türü de, fayda da fayda diye farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Yıl bitiyor. İsteyen istediğini kutluyor. Ve sonunda geçip gidiyor zaman. Ve biz artık bambaşka bir yıla, çok daha derin bakabilmek için uğraşan bilimle, kültürle, inançla, umutla merhaba demek için çabalıyoruz.

Sağlık, umut, güven, başarı ve fayda hep hayatımızda olsun.


James Webb Teleskobu Hakkında Daha fazlası için
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Çabalamak Kavramı

Çabalamak kavramı her şeyde olduğu gibi Kendini Bilme çalışmasında da çok önemli bir kavram. Çabalamalı mı çabalamamalı mı? | Cüneyt Gültakın

Kendini Gözlemleme ile Başlar Yolculuk.

Kendini gözlemleme ile başlar yolculuk. Önce kendine iyi bak! Öylesine söylenmiş bir cümle değil. Ne kadar iyi bakarsan yol o kadar iyi olur.

Merak, Duyguların En Çocuk Hali

Merak; duyguların en çocuk hali. Kabul etsek de, etmesek de öğrenmenin ilk adımı bu duygu. Peki biz hak ettiği değeri veriyor muyuz?

Uzay ve Dünya Dışı Yaşam

Uzay, uzaylılar insanoğlunun en büyük merakı yüzyıllardır. James Webb teleskobu ile dünya dışı yaşam konusundaki merakımız biraz giderilecek.