Cuma, Mayıs 27, 2022

Gündem Özel

Kağıttan Hayatlar

Kağıttan Hayatlar izliYorum. Kağıt toplayıcılığı ile büyümüş Mehmet ve arabasından hayatına giren minik Ali’nin dostluğu ve mücadelesi üstüne…


2 minutes


Kağıttan Hayatlar bir Netflix filmi.

Kağıttan Hayatlar – Film Afişi

Film, kâğıt toplayıcılığı işiyle uğraşan bir gencin dramatik hikâyesini konu alıyor.

Mahallenin kâğıt toplama deposunu işleten Mehmet, kâğıt torbasının içinden çıkan sekiz yaşındaki Ali’nin hayatına girmesiyle beraber kendi geçmişini sorgulamaya başlar.

Bir yandan Ali’yi ailesine ulaştırmaya çabalarken diğer yandan geçmişiyle karanlık bir savaşa girer. Ali’yi kendi çocukluğuyla bağdaştırıp sahiplenir ve beraber oldukları süre zarfında ayrılmaz bir ikili olurlar.

(Yazar; Ercan Mehmet Erdem Yönetmen; Can Ulkay  Müzik; Selda Bağcan. Yayın; Netflix – 12 Mart 2021)

Kağıttan Hayatlar Ekibi

Önce yazar Ercan Mehmet Erdem. Behzat Ç’yi sever miydiniz? Şahsen ben o Bir Ankara Hikayesi’ne bayılırdım. Ya da Saygı’yı izlediniz mi? Toplumun yozlaşmasına karşı kendi adaletini sağlayarak çözüm bulan Ercüment Çözer’in hikayesi; evet evet Behzat Ç Karakteri Ercüment.

Sonra Yönetmen Can Ulkay. Yönettiği filmler arasında mesela Sarıkamış Çocukları var… Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma…

Oyuncuları zaten hepimiz yakından biliyoruz. Çağatay Ulusoy (Mehmet) Ersin Arıcı (Gonzales) Turgay Tanülkü (Tahsin Baba) Emir Ali Doğrul (Ali).

Birde Selda Bağcan demez mi “Ağlama Anne” diye… İşte o fena…

Kağıttan Hayatlar için; Eleştiri ve Değerlendirmeler

Ben bu yazıyı kaleme alırken IMDb puanı 6,6/10 olarak gözüküyordu.

Olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri, bu film için de var şüphesiz.

Akılda Kalanlar

  • “Başkalarının çöpe attıklarından hayat kurmaya çalıştık biz”
  • “Çocukların ağladığı bir dünyada, kahkahalar ancak zalim olur”
Bence

Dram var mı evet, ama mesela bir “Babam ve Oğlum” kadar değil. Kağıt toplayıcısı çocuklar işlenmiş mi? Evet; ama incitilmemiş; neşesiyle, hayalleriyle ve gerçekleriyle kıvamında dokunulmuş…

Bence eleştirileri, övgüleri, beklentileri her şeyi bir kenara bırakın.

Yüksek ihtimalle izlediniz zaten. (Malum şu pandemi sürecinde neredeyse izlemediğimiz hiç bir platform, hiç bir film/dizi kalmadı.)

Aslına bakarsanız 23 Nisan haftasında, başrolü çocuklar olan yazıların arasında paylaşacaktım bu yazıyı da… Yetiştiremedim. O zaman diyecektim hadi bir de “çocukların travmalarını” izleyelim.

Sadece izleyelim. İsteyerek ya da istemeden, bilerek ya da önemsemeyerek hayatlarına yerleşmiş travmaları için izleyelim. Belki kalbimize dokunur. Diyecektim, olmadı.

İzlediğimde, ben kendi payıma düşeni aldım. Bir de o gözle, sizde izlemek / tekrar izlemek isterseniz bağlantısı işte burada…


Emeği geçen herkese takdir ve teşekkürlerimizle. 📽️🎞️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1910 Feriha Tevfik (112)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Potin Satarım

Potin satarım, güzel Cumhuriyet kadını Adile'nin öyküsü. Avukat Adile Hanım'ın. Takılı kaldığı geçmişindeki çocuk Adile'nin desek daha mı doğru? Sizleri çok eskilere, çocukluğunuza götürecek bu hikayede belki de eksik parça sizdedir. Kim bilir?

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Köy Enstitüsü ve Son Enstitülüler

Köy Enstitüsü hakkında bir belgesel filmi konuk ediyoruz bugün; Son Enstitülüler. Konuğumuz Çağatay Taşkın Yamen ile belgeseli konuşuyoruz.

Savaş Filmleri

Savaş filmleri tarihin en karanlık günlerini taşıyor sinemalardan, televizyonlardan bizlere. En iyi örneklerini sıralıyoruz dünden bugüne.

Televizyon Programları

Televizyon programları türlü türlü. Seviyoruz bazılarını, bazılarından nefret ediyoruz. Ama izliyoruz, biz değilsek de birileri. Ama neden?

Babamın Kemanı

Babamın Kemanı. BKM yapımı bir Netflix filmi. Müzik, keder, aile olabilmek için yapılan fedakarlıklar... İçinizden gelen, tanıdık bir hikaye.