Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaDeniYorumYazıYorumKahve Kokusu Ama İllaki Türk Kahvesi

Kahve Kokusu Ama İllaki Türk Kahvesi

Kahve kokusu vazgeçemediğimiz kokulardan. Ama illaki sade ve bol köpüklü bir Türk kahvesi. Hele de kızım bakır cezvede yaparsa doyum olmaz.


7 dakika


Kahve kokusu üzerine bugün yazım. Bir fincan Türk kahvesi illaki bakır cezvede ve hem de kızçemin elinden. Ah tadına doyamam..

Kahve hakkında çok yazılır, çok çizilir. Biz de yazmışız. Dilek Alp Bir Akdenizli Kahve Severse  demiş mesela. Ben Çay Kahve / Pandemi diyerek anlatmışım beraber içilenlere özlemi. İlknurcuğum geçen yıl Eylül ayındaki bir dijital sergiyi Kahve Molası ismiyle tanıtmış bizlere. Benim isteğimse kokuların ben de yarattığı izleri anlatmak. Belki sonra farklı kokuları da anlatırım. Bir de “Fincana Kahve Koydum Gel” dediklerimiz vardır ya…

 

Kahve kokusu 

Sinsin üzerime, odama, okuduğum kitaba biraz… Biraz da düşüncelerime…

Nasıl iyileştirici nasıl…

Kokular benim için çok önemli.

Kokuların beni alıp bambaşka zamanlara bambaşka mekanlara götürdüğünü, oralarda yeniden yaşattığını biliyorsunuz zaten. Kahve kokusu da öyle alır savurur telve telve kokusuyla, zamandan ve mekandan bağımsız dolaşır dururum boşlukta.

Kokusuysa siler zihinden tüm iyi ve tüm kötü kokuları, keşke başka duyu organlarımızla hissettiğimiz bazı duyuları da silebilecek başka şeyler olsa. Keşke….

 

Ne zaman içiyorum?

Kahveyi en çok düşünürken içiyorum ben, düşünmemi, odaklanmamı sağlıyor ve daha doğru kararlar alabiliyorum sonunda.

Bir de keyifle içiyorum tabii ki. Güzel bir yemeğin üstüne, tatlı bir sohbetin yanına yakışandır kahve. İki güzel insanın bir araya gelip dertlerini paylaşıp derman olma aşamasında içilir kahve.


NEYSE HALİM ÇIKSIN FALIM…

Ah bir de fallar var. Falcılar var; ağızları güzel laf yapan. İnandığımdan değil amma oradaki umut belki psikologların yapamadığını yapar. Hayallere götürür en güzellerinden. Ben güzel şeyler söyleyen falcıları severim. Ben de bakarım, baktığımda umut görür, umut söyler ağzım dilim. Ki bu en güzeli. “Üç vakit sonra bir dans görüyorum eteklerini savura savura” derim mesela.  

 

FERAH KAHVELERİNİZ OLSUN…

Mutlaka “ferah kahveleriniz olsun” deyin kahve ikram edene, ferah olsun ki dertten, düşünceden değil de mutluluktan ve keyiften içilsin o kahveler. Her yudumu ferahlatsın gönlünüzü. Düşünceler düzene girip rahat bir soluk alın.  

 

İLLE DE TÜRK KAHVESİ VE İLLE DE BAKIR CEVZEDE…

Ve tabii ki makinede değil de bakır cezvede yapın kahvenizi. Azıcık daha sabrederek. Ki sabır iyidir, güzel demlenir beklenen. Kızınızın elinden içecekseniz O’na da sabrı öğretir. Her fincan için iki çay kaşığı kahve ateşin üzerine gelmeden suyla buluşacak, iyice karışacak. Ve ardından ocağın en küçük gözünde en düşük ısıda pişmeye başlayacak. Aman bırakıp gitmeyin bir yere, hem köpüğü kaybedersiniz, hem ocak batar. Hem de o kadar sabır boşa gider. Köpüğünü yavaş yavaş fincanlara paylaştırıp, sonrasında da köpüğü dağıtmadan usulca eklemeyi öğrenecek. Ve tabii ki dudak payı bırakmayı da. Kahve yapmak sabır gerektiren bir sanattır. Yanında da mutlaka lokum, çikolata… 

 

KAMU SPOTU DA GELSİN. 

Şekersiz için mutlaka. Sağlığınız için. Fincanın dibinde kalan telvenin üzerine soğuk suyu döküp çalkalayıp içerseniz de metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu söylüyor uzmanlar. Tabii ki benim gibi fal sever değilseniz ?

 

KAHVE KOKUSU SARSIN HER YERİ… 

Şimdi kalkın kendinize benden bol köpüklü sade bir Türk kahvesi yapın. Karşılıklı içelim. Siz yazımı düşünün, kahve kokusunun ya da başka kokuların sizde yarattığı hisleri. Ferah kahveleriniz olsun.

 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Darmadağın…

Darmadağın dolaplar, evler... Sadece onlar mı? Akıllarımız karman çorman, hayallerimiz dağınık. Peki bu dağınıklık nasıl toplanacak?

Defo

Defo ile merhaba diyor yazarımız Aygen Hıdıroğlu. Aygen Tuna'dan Kırmızı İskarpinlere uzanan; defoya hediye bir merhaba ile başlıyor söze...

Keşke ile İyi ki Arasında Bir Ömür…

Keşke ile iyi ki arasında yaşarız hayatı. Aklımız yapamadıklarımızda kalır çoğu zaman ama yapabildiklerimize de şükrederiz az da olsa.

Kendin Olmak ile İlgili Klişe Kavramlar

Kendin olmak ve üzerine konuşulan klişe kavramlar. Hüdai Tandoğan klişe cümleler üzerinden sorguluyor kavramları...