Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaYaşıYorumMemleket MeselesiSarıkamış Derin Bir Sızı
Önceki İçerikDayanışma ve Yardımlaşma
Sonraki İçerikLimonlu Çay

Sarıkamış Derin Bir Sızı

Sarıkamış Derin Bir Sızı. Ecelin adı soğuk, bir de sebebi; soğuk olunca sızı daha derin oluyor. Ayaz şehitlerine..


4 minutes


KARS KEDERİ

Kars denildiği zaman içimin bir köşesi hep kederlidir. Anlatılacak ya da anlatılmayacak pek çok hikayesi var hayatımda. Kazları ya da Kars eski kaşarı ile ilgili hikayeler gelir dile, belki bir gün. Ama hikayeleri her ne olursa  olsun bir gün mutlaka gidip yerinde görmek, havasını koklamak istediğim memleketimin bana en uzak köşesi Kars.

Doğu Ekspresi ile seyahat edememek içimde yara olan ender hayallerimdendir mesela. Neden olmasın. Hala devam ediyor mu emin değilim ama. Belki öyle bir yolculuğun hikayesi gelir dile. 

Bu yazı Sarıkamış için olsun. 


Sabah Ayazı – Kış Soğuğu

Siz hiç sabah ayazına maruz kaldınız mı?

Mesela yaz sıcağında Antalya sabahlarının ayazına. Gerçekten çok soğuk. İnsanın içinin titremesi ne demek o ayazı iliklerine kadar hissettiğinde anlıyor. Üstelik Antalya gibi sıcak bir memlekette.

Ya da sabah ayazı demişken, gece daha güne kavuşmamışken, hani o kızıl şafak hali vardır ya, sessiz ama puslu. O saatlerde işe gitmek zorunda olduğunuz oldu mu hiç?. Sessizliğin bile içinizi üşüttüğü. Ürperdiğiniz.

Sarıkamış

Haritayı incelediğimde memleketimde benim gittiğim en doğu ilimiz Şanlıurfa. Şanlıurfa’dan daha ileri gidememişim henüz. Ki orayı da bir kasım ayında ziyaret etmiştim. Soğuğunu yaşamadım.

Ankara kışında sabah ayazını yaşadım mesela. “DONMAK” ne demek. Aldığın nefesin bile içini üşütmesi ne anlama geliyormuş. İnsanın kulakları; atkı, bere altında da acır mıymış soğuktan. Acırmış. Anladım.


Sarıkamış Şehitleri

Konu asker olunca daha bir sızlıyor içim. Asker demek vefa demek benim için, gencecik fidanların vatanı için hayatlarını bir kenara koyması, ara vermesi demek. Çanakkale zamanı hiç mezun veremeyen liseler demek. Onurlu bir hareket, erdem demek. Bir gazi torunu olarak, asker denildiği zaman, saygıyla ve sessizce yutkunurken göğsünün kabarması ama boğazının düğüm düğüm olması demek. 

Konu vefat olunca kelimeler birbirine dolanıyor zaten. Ölümü her ne şekilde anlatırsan anlat; yetersiz hissettirdiği yokluk hissini tarif etmek mümkün değil.

Konu soğuk olunca; yukarı da dedim ya. Sabah ayazına ya da yaz memleketinin sabahının serinine bu kadar kelimeler yazılıyorsa düşünün artık o soğuğu, o soğuğun sabahını, gecesini, karını..

Ve hepsi bir araya geldiğinde, sızının büyüklüğü..

Ne askeri strateji yorumlayabilecek teknik bir uzmanlığım, ne de yorumlayabilecek kadar tarih yetkinliğim var. O yüzden bana sadece saygıyla rahmet dilemek ve anmadan geçmemek düşüyor. Huzur içinde olsunlar. Ruhları şad olsun.

Çavdarlı Köyü Kültür Turizm ve Kalkındırma Derneği şöyle anlatıyor.

Sarıkamış Şehitleri Hikayesi

Yıl 1914…Yer Sarıkamış…

Sarıkamış‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor:

“Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik”.

Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:

“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”

Allahuekber dağları, 37 bin şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı. Sarıkamış kuşatma harekatı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden, 5 Ocak 1915’de sona erdi.

Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.


Sarıkamış Harekâtı (22 Aralık 1914 – 6 Ocak 1915), I.Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında Sarıkamış ve çevresinde (Oltu, Narman, Penek, Horasan, Bardız, Mecingirt, Karaurgan, Divik) gerçekleşen muharebeler olup Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri taktik hatalarıyla büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan bir askeri girişimdir.

Özgür Ansiklopedi

Sarıkamış’ın Şehitleri

22.12.1914 Ruhlarınız şad olsun. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Tarihimizde Bilinen İlk Türk Kadın Mitingi

İlk Türk Kadın Mitingi 10 Aralık 1919 tarihinde düzenlendi. Kahraman Türk Kadını Kastamonu'dan tüm vatana, tüm dünyaya sesine yankı buldu.

Yörük Ali Zeybeği, Türküsü, Müzesi… Efelerin Efesi

Yörük Ali; O Efelerin Efesi.. Dillere destan olan kahramanlığı türkülere zeybeğe sığmayan yiğit.. Efe, Efelerin Efesi. Türküyle, zeybekle..

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

Atatürk Orman Çiftliği 1925 doğumlu; hayal değil gerçek. Ve günümüz teknolojisinde dahi MİLENİUM PROJE olarak adlandırılmaya layık hediye.

Köy Enstitüleri Yeniden Varoluş Hareketi

Köy Enstitüleri 'nin kuruluş amacı ile birlikte eğitimdeki yeri, tarımın iyileştirilme sürecindeki önemi ve halkın azminin zaferi.