Pazartesi, Ağustos 8, 2022
Önceki İçerikBaşkomutan, Ebedi Başkumandan
Sonraki İçerikTavla ‘Yorum

Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı bu kez bir dizi ismi olarak gündemimizde. Kadim ağaç, aile dizimi, kökler ve ünlü oyuncuları bir araya getiriyor.


6 dakika


Zeytin Ağacı 28 Temmuz 2022 tarihinde yayına başlamış bir dizi. Çok ünlü oyuncular var. Konusu da popüler. Hele dizinin mekanı harika…

Dijital platformlardan artarda güzel yapımlar geliyor. Önce Kuş Uçuşu, sonra Mezarlık ve şimdi de adını kadim bir ağaçtan alan bu dizi. O zaman bakalım mı yeni dizimize?

Zeytin Ağacı

Zeytin Ağacı Afiş

İlk sezon 28 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanmaya başladı Netflix‘te. Çok beğenerek izledim ben. 8 bölüm bir solukta bitiverdi. Ve devamını dört gözle bekliyorum. Dediğim gibi hem konusu hem mekanı çekti içine beni. Hele ağaçların kokusu…

Üç kadın arkadaşın hem komik, hem duygusal ama bir o kadar da aslında öğretici hikayesi. Fragman merak uyandırıyor.

İşte Zeytin Ağacı fragmanı.

İlgi çeken karakterlerin başında gelen isim ise Zaman Bey. Zaman Bey’den bir cümleyle başlayalım diziye.

Zeytin Ağacı Zaman Bey

“Senin avucunda ne var Ada? Geçmişini öfke yüklü bir küfe gibi sırtında mı taşıyacaksın? Yoksa küfenin içinden sana gerekli olanları alıp kendine yeni bir yol mu açacaksın?”

Zaman Bey

Genel bir bakış atalım.

Yayına başladığı ilk haftada Türkiye’de 1 numaraya oturdu. Ve aynı haftada 4 farklı ülkede de ilk 10’a girmeyi başardı. Bu başarılarından dolayı OGM Prodüksiyon‘u ve filmin kadrosunu içtenlikle kutluyoruz.

Dizi taptaze, 2022 yapımı. Romantik bir drama.

İstanbul ile Ayvalık arasında bir yolculuk gibi bu dizi. Hem de kendi hayatlarımızdan köklerimize bir yolculuğa da davet ediyor bizleri.

50 dakikalık süresiyle de izleyiciyi bunaltmıyor. Bana göre daha da uzun sürebilir. Beğendiğim yani.

Zeytin Ağacı Ekibi

Yapımcısı; Kağıttan Hayatlar, Camdaki Kız, Masumlar Apartmanı, Doğduğun Ev Kaderindir, Kırmızı Oda gibi başarılı işlerle gündeme gelen OGM Prodüksiyon ve Onur Güvenatam. Yönetmeni Burcu Alptekin, Senaristi Nuran Evren Şit. Atiye dizisinde de birlikte görüyoruz ikiliyi.

Zeytin Ağacı ve Dostluk

Ve başroller… Üç kadın var başrolde. Tuba Büyüküstün, Seda Bakan, Boncuk Yılmaz.

Boncuk Yılmaz başarılı avukat Sevgi ve fakat kanser hastası. Füsun Demirel’in oynadığı annesi Mukadder (Muko) ile beraber yaşıyor. En büyük destekçileri iki kadın arkadaşı.

Tuba Büyüküstün Genel Cerrah Ada. Kocası inşaat mühendisi Selim’e hayat veren Serkan Altunorak. Başarılı bir ikili. Ama bu arada bir de on yıl öncesine ait bir sevgili var; Murat Boz’un oynadığı rock şarkıcısı Toprak.

Seda Bakan yani Leyla. Psikoloji öğrenimini yarım bırakıp evlenmiş Erdem’le ve bir oğlu olmuş. Erdem’i de Umut Kurt canlandırıyor.

Ve yolları Zaman Bey’le kesişiyor. Zaman Bey yani Fırat Tanış. Zeytin Ağacı altında bize hayat dersleri veriyor.

Rakı balık Ayvalık üçlemesiyle de Rıza Kocaoğlu’nun oynadığı Tevfik Fikret yani Fiko giriyor devreye ve Sevgi’ye olan aşkı büyülüyor hepimizi.

Hata yapan insanlar, yaraları olanlar, başarı hikayeleri yazanlar… Vazgeçenler ve savaşanlar buluşmuş dizide.

Ve hikaye…

“Ada, Sevgi ve Leyla’nın dostlukları ve hayata bakışları Sevgi’ye kanser teşhisi konduktan sonra bambaşka bir yöne evrilir.”

OGM Pictures

Sevgi’nin aldığı tedavi sonrası kanseri yeniden nüksetmiştir. Tam kemoterapi almak için hazırlandığı sırada en yakın arkadaşı Dr Ada bunu ona söylemek zorunda kalır. Sevgi uzun süren kanser tedavisi, dökülen saçları ve içindeki umutsuzlukla bambaşka bir yola çıkmaya karar verir. Ve arkadaşları Ada ve Leyla önce karşı çıksa da destek olmak için ona katılırlar ve düşerler yollara.

Vardıkları yolda onları Zaman Bey karşılar. Sonra da köklerine ait kendi bilmedikleri hikayeleri karşılar. Şaşarlar, korkarlar ve kabullenirler. Ve böylece devam eder hikaye.

Her bir karakterin bambaşka hikayeleri vardır geçmişten gelen. Aşklar, vazgeçişler, göçler, cinayetler… Başlayan ve biten hikayelerle aslında hayatlarımızdan birer parça.

Dahasını anlatmayayım, mutlaka izleyin.

Sıra geldi Zeytin Ağacı yorumuma.

Öncelikle benim için bu ağaç çok değerli. Her ağaç önemli. Ama hayat ağacı da denilen Zeytin Ağacı daha bir başka. Hayat Ağacı Kadim Kökleriyle Yemyeşil yazıma bir bakarsanız görürsünüz tarihe şahit olanlarını da. Nar ağacı da var ayrıca. Yaslarımız için bir ağaç diktiğinde nasıl ruhlarını onurlandığımız da var.

Filmi izlerken de ağaca dokunduğumu, kokusunu içime çektiğimi hissettim. Özellikle de Zaman Bey’in bir ağacı tedavi etmek için kökünü ortaya çıkarıp orayı iyileştirmeye çalıştığı sahnede… Ne diyordu o sahnede?

”Köklerdeki yarayı bulup ona dokunuş yapmak.” 

Zaman Bey

Bir çok sahneyi izlerken düşündüğüm; herkesin yakınında bir Zaman Bey olmalı. Çünkü hepimizin içinde taşıdıkları aslında çok daha derinlerde bir yerlere dayanıyor ve onu bulup çıkaracak birileri gerekiyor. Her karakterin geçmişi ayrı ayrı ortaya çıkıyor ya ben en çok Zaman Bey’in hikayesini merak ettim. Umarım sonraki sezonlarda izleyeceğizdir.

Atalardan gelen…

Atalarımızın ruhlarını taşımıyor muyuz biraz? Onların yaşadıkları bizde de tezahür etmiyor mu? Öyle güzel anlatmış ki bu döngüyü.

Zeytin Ağacı Ada

“En güçlü bağlar doğmamızı sağlayan insanlarla aramızdaki bağlardır. Eğer bu bağlarda düğümler varsa bugünkü hayatımızda bir şekilde ayağımıza dolanır. Belki de şans ya da şanssızlık dediğimiz her şey geçmişte atılmış ya da atılmamış adımların sonucudur.”

Ada

Tam burada filmde de görüntüye gelen hatta sayfa numarası verilerek işaret edilen bir de kitap var ki söz etmeden geçmek olmaz. Seninle Başlamadı. Tarafımdan da okunacaklar listesine alınmıştır.

Ve tabii ki dostluk.

Yıllar süren, samimisinden… Sırtını yaslayabildiğin, ağlayabildiğin, kendini teslim etmekten çekinmeyeceğin, utanmayacağın… Çok nadir bulunanından hani… Bence çok da güzel bir dostluk filmi.

İzleyin, pişman olmayacaksınız.

Son söz

Ada’dan yine. Sanki hepimizin filmi izlerken içimizden geçen soru.

“geçmiş, biz hatırlasak da hatırlamasak da bir yerlerde kayıtlı olabilir mi?”

Ada

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Edip Cansever (94)
- 1936 Çolpan İlhan (86)
- 1937 Dustin Hoffman (85)
Vefat
- 1964 Cengiz Topel (58)
Ağustos 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Tavla ‘Yorum

Tavlanın belediye sosyal etkinliklerindeki yeri... Usta gazeteci Aktan Uslu, ilk yorumunu tavla üzerinden yazıyor... "Merhaba"

Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı bu kez bir dizi ismi olarak gündemimizde. Kadim ağaç, aile dizimi, kökler ve ünlü oyuncuları bir araya getiriyor.

Başkomutan, Ebedi Başkumandan

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa... O Ebedi Başkumandan. 5 Ağustos 1921 tarihinde kanunlarla yasalaşmış rütbesiyle AnıYorum ❤️
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Mezarlık

Mezarlık... İsmi her ne kadar ürkütücü olsa da bu kez bir dizi film ismi olarak karşımızda. Dizi, konu ve oyuncularıyla İzliYorumda

Kuş Uçuşu

Kuş uçuşu; Sekiz bölümünü hiç ara vermeden izlenen, son zamanların en gerçekçi dizisine içsel bir yolculuk yapalım mı?

Kağıttan Hayatlar

Kağıttan Hayatlar izliYorum. Kağıt toplayıcılığı ile büyümüş Mehmet ve arabasından hayatına giren minik Ali'nin dostluğu ve mücadelesi üstüne...

Köy Enstitüsü ve Son Enstitülüler

Köy Enstitüsü hakkında bir belgesel filmi konuk ediyoruz bugün; Son Enstitülüler. Konuğumuz Çağatay Taşkın Yamen ile belgeseli konuşuyoruz.