Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaSeviYorumAile ArasındaDiş Buğdayı "Hedik, Gölle".

Diş Buğdayı “Hedik, Gölle”.

Diş Buğdayı; iyi dilek ve temenniler üzerine kurulmuş ne güzel adetlerimiz var bizim. Pandemi ve bebek törenlerinin bir başkası; hedik, gölle


5 dakika


Diş Buğdayı – Diş Hediği – Gölle

Ne güzel adetlerimiz var bizim. Yaşanılan her olay için de illaki bir geleneğimiz var. 

İnsanoğlu bu;  hayatı güzelleştirmek genlerimizden geliyor sanırım. Üstelik hangi milletten, hangi inanıştan ve hangi düşünceden olursak olalım; amaç hep “iyi ve güzel dileklerin gerçekleşebilmesi” umudu. Temenniler ?

Bugün bahsetmek istediğim gelenek “diş çıkarma” ile alakalı ve sanırım bir tek ben bilmiyordum bu adeti. ?‍♀️

Kime “İlker’in ilk dişi çıkıyor, patladı” desem; “Aa diş buğdayı, ama pandemi de var, tüh” şeklinde bir yanıtla karşılaşıyorum. 

(Daha ufacık bir not; dişin patladığı hissedildiğinde bebeğin üzerinden bir şeyler yırtmak da geleneklerdenmiş. ? ?)

Bugüne Kadar Hiç Duymamış Olanlara Hızlandırılmış Not

Aslında amaç “bebeğin acısız, sancısız bir diş çıkarma süreci geçirmesi ve ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olması” ile ilgili temenniler.

Güzel yurdumun efsane insanı bunu o kadar eğlenceli ve güzel bir törenle kutlamış ki geçmişten günümüze. 

Veee Tüm Ayrıntılarıyla Diş Buğdayı Töreni...

  • Her şey bebeğin ilk dişinin görülmesi ile başlar. Bebeğin dişini ilk fark eden kişi partinin özel katılımcısıdır ve bebeğe ömür boyu saklayabileceği bir hediye almak zorundadır.
  • Hatta bu özel kişi parti günü bebeğin giyeceği kıyafetleri de alarak onu baştan aşağı donatmakla yükümlüdür. Böylece diş buğdayı partisi için uygun bir gün belirlenir ve hazırlıklara başlanır.
  • Gelen misafirlere ikram etmek için kek, börek, poğaça, kurabiye gibi yiyecekler hazırlanır. Bebeğe ilk dişi gören kişi tarafından alınan yeni elbiseleri yıkanıp ütülenip giydirilir.
  • Misafirler geldikten sonra ailenin önemli bir büyüğü ve diş hediği konusunda tecrübeli olan biri diş buğdayını pişirir. Buğday pişirildikten sonra yere temiz bir örtü serilip bebek üzerine oturtulur ve başından aşağı bir avuç pişmiş ve soğutulmuş buğday dökülür.
  • Bebeğin başının üzerinde kalan buğdaylar toplanıp bir ipe dizilir. Bu gelenek bebeğin dişlerinin inci gibi tek sıra ve düzgün olması için yapılır. Örtünün üzerinde kalan diğer buğday taneleri ise toplanıp yemesi için kuşlara verilir ve böylece bebeğin doğaya ve diğer canlılara hayırlı biri olacağına inanılır.
  • Diş Buğdayı partisi konseptinin en önemli aşaması yerdeki örtü üzerine belli meslekleri sembolize eden eşyalar konur ve bebek bütün eşyalara eşit mesafede yakın bir yere konur.
  • Bebeğin karşısında duran objelerden birine uzanması beklenir. Bebeğin ilk eline aldığı obje ne ise bebeğin onunla ilgili bir mesleğe sahip olacağına inanılır. Artık bu aşamayı da geçtikten sonra gelen misafirler bebek için getirdiği hediyeleri anneye takdim eder ve sonrasında ikramlar başlar.
  • Bazı bölgelerde diş buğdayı ikram edilirken kaplardan birinin içine şeker saklanır ve o şeker kime denk gelirse, bebeğe o kişi ömür boyu saklayacağı bir hediye alacaktır.

e-bebek.com

Hedik – Gölle 

Buğday, nohut, fasulye haşlanıp içine fındık, ceviz, kuru üzüm gibi çerezlerin de konularak yapılan, tuz veya şekerle ikram edilen bir çeşit yiyecek. 

Bence

Sanırım eski zaman lohusa kadınları istediği gibi nazlanıp, keyifli bir zaman geçirmek için fırsat bulamıyor; sosyalleşemiyormuş şimdiki gibi. Eş, dost ve akrabalarıyla bir araya gelebilmesi ve eğlenebilmesi için iyi bir fırsat oluyormuş bu gelenek. ?

Burada en şanslı kişi bebek tabi ki 🙂 Gelen hediye, giden hediye. Buğday verdim hediye, boncuk çıktı hediye. İşin şakası bir yana; her şeyi güzelleştiren yurdum insanı hediyeleşmeyi bile ne kadar incelikli bir hale getirmiş..

Bizim temenni ve hediye beklentimiz. 

Evet, diş çıkarmak olduğundan daha salyalı ve zahmetli bir süreçmiş. Tek beklentimiz var. Pandemi bittiği zaman (ki o zaman bizim diş çıkarma serüvenimiz de rahatlar diye ümit ediyoruz ? 

  • Madem mevzu buğday; (ki ritüelin içinde bir kısımda kuş beslemek de var. ) o buğdayları kuşlara ikram edelim. Kuş besleyelim. Kuşlara ikram edelim buğdayları. Siz de bizim “diş buğdayı törenimiz” için pencerenizden biraz ekmek, biraz buğdayla kuşlarınızı beslerseniz, oldu bu iş. 
  • Hediye filan da istemiyoruz. Hep bir arada olalım, birlikte eski günlerde ki gibi yan yana olalım; zaten eğlenmemize yeter. Yeter ki bitsin bu salgın. 


Önerilen yazı Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Mor Kalp

Mor kalp emojisi üzerine kaleme alındı bu yazı. Anlamını bilmeden sevilerek kullanılan. Mor cepken hikayesi ile bilerek sevmeye ne dersiniz?

YKS ve Sonuçları…

YKS Sonuçları açıklandı. Şimdi yepyeni bir maraton başlıyor. Mezuna kalanlar, kayıt hakkı kazananlar ve yeni başlayan sınavlarla...

On Sekiz Yaşıma Mektup

On sekiz yaşınızı hatırlıyor musunuz? Bitmiş çocukluk ve erken gençlik yıllarınızı... Şimdi tam da bu yaşınızdan sizi duysaydı?