Salı, Ekim 4, 2022
Ana Sayfaİş'liYorumMesleki Dayanışma
Önceki İçerikŞubat Takvimi : En kısa ay
Sonraki İçerikTurkuaz

Mesleki Dayanışma

Mesleki dayanışma , iş arkadaşları ya da meslektaşlar ile iş birliği. Destek, yardımlaşma. Ama iş bitene ya da yollar ayrılana kadar değil.


5 dakika


Bence Mesleki & Sektörel Dayanışma?

Lafı uzatmaya hiç gerek yok aslında. Aynı sebeplerle ekmek yediğiniz insanlarla aynı sektördesinizdir. Mesleğiniz aynıysa meslektaş, aynı fayda için çalışıyorsanız da işi arkadaşı olarak bilinmiştir bunca zaman. 

Özellikle sağlık ve hukuk alanında “meslektaş dayanışması” diye bir kavram var. Mesleki sorunların çözülmesi, daha iyi yürütülmesi amaçları esas alınıyor ama işin özü birbirine yardımcı olmak diye özetleyebiliriz. “Birbirini kollamak” belki en yalın hali. 

Bilgiyi, tecrübeyi, yetenekleri paylaşmak. Birbirini koruyup kollamak, gözetmek  

Gözetmek

  1. Özen göstererek koruyup kollamak, bakmak.
  2. Göz önünde bulundurmak, önem vermek, ayrı tutmak.

İş Arkadaşınızı Gözetin

Ne kadar incelikli bir kelimeymiş meğer gözetmek. Bende yazdıkça farkına vardığım için biraz üzgünüm. Önem vererek, koruyarak, özenli bir şekilde değer vermek.

Neden?

(Daha önce Plaza Hicivleri yazımda ki kendimi de kattığım “Dinazor” olanlar zaten biliyordur, Onları hariç tutuyorum. )

Çünkü bilirsin ki, iş arkadaşın da seninle aynı gemidedir. Kimi zaman sırtına yük olur, ama her zaman senin başarına ortak. Hatta iyi bir satışçıysa “yapmamışlığını nasıl da yapmış gibi sattığına” şaşar da kalırsın. Edebin el vermez küstahlığa küstahlıkla cevap vermeye. İnsanlık kadar, profesyonel iş arkadaşlığının edebine de aykırıdır bu.

Evet kimse kimseyi sevmek zorunda değildir ama saymak ZO-RUN-DA.


Kalite Meselesi

Aslında üzülmenize, sıkılmanıza ya da kalmayan tahammülünüzle küçük oyunlara gelmenize hiç gerek yok.

Eğer başarıya ulaşmış bir yönetici, hatta daha da önemlisi “iyi bir lider olarak hatırlanmak” gibi bir hayaliniz varsa. Bir tek unutmamanız gereken şey var.

Herkes kendi kalitesi ile iş yapar. Her yapılan eylem de kişinin kalitesini gösterir.

“işini gördürene kadar” kalitesizliğini sakladığını düşünen o kişiler var ya; işte onlar “gözetmek” zorunda olmadığınız kişilerdir. Saygısızlık, bencillik, yüksek perdeden konuşma ve abartılı halleriyle bir şekilde “olmamışlıklarını” belli edeceklerdir.

Boş verin. Yok hükmünde düşünün. Çok zor ama emin olun ki, yeri geldiğinde ailenizden bile daha fazla teşvik-i mesai yaptığınız Onlar, hırslarının esaretinde herkesi kendilerinden uzaklaştırırken siz kalitenizle doğru kalacaksınız.


Gelelim Mesleki Dayanışmaya

Kalitesinden son derece emin olduğum bir site tavsiye etmek istiyorum sizlere. Ama o tavsiyeden önce geçmişte kalan bir yazımız daha var. Dayanışma ve yardımlaşma üzerine kaleme gelmişti. Hatırlamak isterseniz.


 – Kırkından Sonra – sitesini GözetiYorum

Sevgili dostumuz Mehmet Ali Tekinsoy’un moderatörlüğünde ilerliyor site. Kendisi; canım dostum, kardeşim Dilek’in eşi olur. Son derece entelektüel bir adam. Bildiğimiz büyük holding ve bağlı firmaların önemli yöneticiliklerini yapmış uzun süre. Emekliliğin keyfini çıkarıyor şimdi bu site ile. Birikimlerini, yaşanmışlıklarını paylaşıyor.

Biraz mahcup olarak itiraf etmem gerekirse; ilk ve en tembel yazarı benim. Henüz orada yayınlanmış bir yazım çıkmasa da sözüm söz. Ayrıca pek çok özel ve önemli isim de yazıyor sitede. Bence mutlaka incelemesiniz.

Adında ve yapımda emeğimiz var diye söylemiyorum. “Kırkından Sonra” yapılacak her şey için bakmaya ve takip etmeye değer.

Sabahlara kadar özenle uğraşıldığını ve kalitesi için ne emekler verildiğini bizzat biliyorum.

? Kırkından Sonra ?

Sağlıcakla ?‍♀️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Emekli olmak

Emekli olmak; kimimize göre hayal, kimimize göre hayal bile değil. Emek verilerek yapılan bir eylemin karşılığı... Aygen Hıdıroğlu kalemiyle

Başarı ve Ötesi

Başarı ve ötesindeki her şeye dair öneriler var bugün. Nasıl azalır, nasıl çoğalır? Bahaneler ve dikkat edilmesi gerekenler neler?

Saygılarımla…

Saygılarımla... Arz yada ricayla bitirdiğimiz ne de efendi sözcük. Adet yerini bulsun, tamam. Zaten kim kime saygı duyuyor ki?

Mobbing Farkındalık Haftası

Mobbing Farkındalık Haftası Şubat ayının ilk haftası. Amacımız farkındalık yaratmaksa bu konuya değinmesek olmazdı. İşte detaylar...