Minyatür Sanatı ve Kültürel Miras

Minyatür Sanatı ve Kültürel Miras

Minyatür Sanatı ve Kültürel Miras

ilknur.tv

ilknur.tv

19/12/2020
Minyatür Sanatı, Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesine Alındı. Minyatür sanatı hakkında bilinmesi gerekenler. Unesco beyanı.

Geleneksel Sanatlarımızın kitap sanatları başlığı altında olan minyatür sanatı Unesco listelerinde yerini almayı başardı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Tarihi ve kültürel mirasımızı yansıtan klasik Türk süsleme sanatlarından minyatür bir dünya mirası olarak UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi. Nakkaşlarımız artık bir dünya mirasını icra edecekler” dedi. (17.12.2020)

Minyatür Hakkında

Minyatür terimi, genel anlamıyla çok ince işlenmiş küçük boyutlu resimler ve bu türdeki resim sanatları için kullanılmaktadır. Minyatür kelimesinin, Latince “kırmızı ile boyamak” anlamına gelen “miniare” kelimesinden türetilmiş olduğu ve daha sonra Fransızca ’ya “miniature” biçiminde geçtiği düşünülmektedir. Osmanlı dönemi kaynaklarına baktığımızda bu terimin yerine “tasvir” veya “nakış” sözcüklerinin tercih edildiği görülmektedir. 

 

İsimler, isimler..

Minyatür; öykü, olay ya da bilgilerin resim diliyle tasvir edilmesi sanatıdır. Osmanlı döneminde; kitap resmi, nakış resmi, nakış veya tasvir olarak anılan bu sanatı icra edenlere nakkaş, müsavvir, minyatür sanatçısı, tasvir sanatçısı veya şebihnüvis denilmektedir.

 

Ortak Kültür Ortak Dosya

Türkiye’nin moderatörlüğünde Azerbaycan, İran ve Özbekistan’ın ortak dosyası olarak 2019 yılının Mart ayında UNESCO’ya gönderilmiş ve Paris’te 16.12.2020 tarihinde çevrim içi olarak düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 15. Hükümetler arası Komite Toplantısı’nda oy birliğiyle listeye alınmış oldu. 

Türk Minyatürünün Ayırıcı Özellikleri

Türk minyatürlerinin kendine özgü belli başlı özellikleri ,

  • Renklerin çoğu kez soyutlama aracı olarak düz, parlak ve gölgelerden arındırılmış olarak kullanılmasıdır.
  • Sayfa kenarlarında İran minyatürlerindeki gibi ağır bir tezhibe yer verilmez.
  • Minyatür sanatında genel olarak tarihî, edebi ve ilmî konular işlenirken; Türkler, çoğunlukla tarihi yansıtmayı tercih etmişlerdir.
  • Osmanlı İmparatorluğu’nun savaşlarını, seferlerini ve şenliklerini anlatan resimli yazmalar, diğer İslam ülkelerindeki örneklerinden ayrı olarak gerçekçi bir üslupla ele alınmışlardır.

 

Unesco Resmi Sitesi

Unesco beyanına altta ki butondan ulaşabilirsiniz.

Unesco Somut Olmayan Kültür Miras Listesi / Minyatür Sanatı

 

 

Ufak Bir Hatırlatma

 

Minyatür 2.0

 

 

 

Hazırlayan | ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

İlgili

Facebook Yorumları

Yazar hakkında

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir



(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı


Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Temmuz 2021
Amadeus
Tem 29 2021 - Eyl 28 2021

Amadeus

Zorlu PSM - Zorlu Performans Sanatları Merkezi
Etkinlik bulunamadı!

Etkinlik bulunamadı!



Pin It on Pinterest

Share This