Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaAdab-ı MuaşeretSosyal MuaşeretSır Saklanan mı? Kaplanan mı? Parlatılan mı?

Sır Saklanan mı? Kaplanan mı? Parlatılan mı?

Sır nedir bizim hayatımızda? Aklımıza ilk gelen şey nedir? Düşündünüz mü? Belki bu sizi ele verecek bir tanım. Kelimelerle oynuyoruz bugün.


7 dakika


Sır nedir?

Bir baksak ya önce neymiş bu sır denen şey? Sözlüklerde böyle verilmiş anlamı.

  • Bazı nesnelere parlaklık verme, dış etkilerden koruma, sızmalarını önleme vb. amaçlarla sürülen, saydam veya donuk vernik
  • Aynaların arkasına ve kaplama metal eşyanın yüzüne sürülen ince tabaka.
  • Kimseye söylenmemesi, gizli tutulması gereken şey, giz. Varlığı veya bazı yönleri açığa vurulmak istenmeyen, gizli kalan, gizli tutulan şey.
  • İnsan aklının yeterince açıklık getiremediği şey. Aklın erişemediği, açıklanamayan veya çözülemeyen şey, giz, gizem.
  • Bir işin, bir şeyin dikkat, yetenek, deneyim ve sezgi yardımıyla kavranabilen en zor, en ince yanı. Bir amaca ulaşmak için kullanılan, başvurulan özel ve gizli yöntem.

Başka anlamları da var tabii ki. Mesela tasavvufta apayrı bir anlama bürünüyor.

TASAVVUFTAKİ ANLAMI:

Tasavvuf şair ve düşünürlerimizden Yunus Emre çok güzel anlatır hep. Sevtap Yazar Yunus Emre ve Tasavvuf makalesinde şöyle anlatmış:

“Sır, gönülde saklıdır. Allah’ın varlığı konusunda kullanılan bir kavramdır. Bu makamın anlaşılması, hal makamında mümkün olacaktır. Sır, zevk yoluyla elde edildiği için lisana gelmez. İlme, kitaba sığmaz ve hikmet ile elde edilmez. Sırrı duyan kişi akıldan geçer. Derviş olanlar gönülde sırrı taşır ve bilir. Ve evliyanın sırrını kimse anlayamaz. Yunus’a göre sırlar tasavvufîdir. Âşıklar, vecd halindeyken sırrı anlayabilirler. Âşık; sır haberini, dostun yüzünü görünce öğrenir. (362/1)

Ol Çalab’umun ışkı bağrumı baş eyledi

Aldı benüm gönlümi sırrumı faş eyledi

Allah dervişlerin gönlünü sır denizi kılmıştır. Dervişlerin gönüllerindeki sır arştan uludur. Bunu iyi korumak gerekir. Yoksa Hallac-ı Mansur gibi bu sırrı açıklarlarsa onun uğradığı sona uğrarlar. Mürşide bağlananlar bu gizli sırrı yavaş yavaş öğrenmeye başlarlar. Evliya, Allah’ın sırrıdır. Evliyanın sözü değersiz değildir. Aksine sır, kıymetini âriflerin bileceği değerli bir cevhere benzetilir.”

Sevtap Yazar (Yunus Emre ve Tasavvuf)

SİZE NE ANLATIYOR SIR?

Aklımıza ilk gelen manalar, aslında kendi sırlarımızı çıkarır gün yüzüne. Psikolojide var böyle bir şey, bazen bir fotoğraf gösterirler ya da çizim, sonra sorarlar “ne düşünüyorsunuz?” diye. İşte oradan hareketle soruyor ve anlamaya çalışıyorum aklımızdan geçenleri.

  • Benim ilk aklıma gelen; “bu işin bir sır olmalı ama ne?” oluyor. Yani ilgimi çeken bir konu olmuş, o konuyu çözmek için bir püf noktası var ve ben o her neyse öğrenmek için meraktan kıvranıyorum. İşte bendeki tesiri bu kelimenin. Ne kadar meraklı olduğumu çıkarabilirim bu cümleden.
  • Camı, arkasına ince bir tabaka sürülerek aynaya çeviren sırrı getiriyorsan aklına; acaba sen nasılsın? Aynalar neden önemli senin hayatında? Kendini onaylamak için aynada görmen mi gerekiyor? Kim bilir belki…
  • Seramiğin üzerinde ışıl ışıl durup, onu koruyan parlatan madde mi geliyor yoksa aklınıza? Belki siz yaptıklarınızı da bir seramik vazo gibi parlatmak istiyorsunuz ya da belki sadece bozulmasından korkup korumak.
  • Ya da kelimeyi duyduğunuz an kulaklarınızda “iki kişinin bildiği sır değildir” çınlıyor olabilir. Ah dedikodu sen ne tatlısın! Aklınıza ya size söylenenler geldi ya da sizin başkalarına söyledikleriniz. Ama ya o dedikodu kazanının içinde malzeme olursa içinizde sakladıklarınız?
  • Tabii bazılarının aklına yaşadığımız dünya, gelecek belki görmediğimiz paralel alemlerde yaşanan bilemediklerimiz de geliyor olabilir. Bizim dışımızdaki boyutlar, belki yaşadığımız dünyanın oluşumu, insanın yaradılışındaki gizemler. Öyle çok ki… O alemlerde fazla düşünmemek ve özellikle de çok konuşmamak öğütlenir hep. Yani benim annem bana öyle derdi en azından. Bu sorgulayıcı tutum başımıza iş açabilir maazallah!

AH KELİMELER NE GÜZELSİNİZ!

Kelimelerin manalarından dünyanın manasını kavramaya giden uzun bir ömür değil mi zaten hayat dediğimiz şey? Konumuz SIR‘dı bugün. Belki biraz sakladıklarımız, belki korumaya çalıştıklarımız belki de merak ettiklerimiz.

Her neyse de anlamı. Sırları öğrenmeye çalışın, işlerin, yemeklerin… Ama başkalarının sırlarını merak etmeyin. Korumaya çalışın sırlarla yaptıklarınızı ama arkasına gizlenmeye çalışmayın.

Her ne olursa olsun manasını bilerek yaşayın hayatı. Nefesi bile sırrını bilerek çekin içinize.

Mutlu haftalar…

 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Tenezzül ne demek?

Tenezzül ne demek? Etmek mi, etmemek mi marifet. Bir de lütuf gibi tenezzülde bulunmak var ki, hangi ucundan tutsan, elinde kalan boş değnek..

Her Şey Layığına Dönüşür

Her şey layığına dönüşür... Başta insana hakaret gibi gelse de, aslında ne kadar ders alınası bir söz. Yakışan mı! O moda için geçerli değil miydi?

Doğruluk Üzerine

Doğruluk bu yıl Ramazan ayının teması. Bütün dinlerin buyruğu... İnsan olmanın gereği... Zenginliğin temeli, dostluğun harcıdır...

Nedenler Sonuçlardan Şişmandır

Nedenler sonuçlardan şişmandır! Derya Cesur; kabul etmek, suçlamak, zeka ve öğrenme üzerine toplumsal sorunlarımızın tespitlerini, muhteşem yorumuyla kaleme getiriyor.