Sır nedir bizim hayatımızda? Aklımıza ilk gelen şey nedir? Düşündünüz mü? Belki bu sizi ele verecek bir tanım. Kelimelerle oynuyoruz bugün.

Figen DEMİRTAŞ

Tüm Yazıları

—–==0==—–

Sır nedir?

Bir baksak ya önce neymiş bu sır denen şey? Sözlüklerde böyle verilmiş anlamı.

  • Bazı nesnelere parlaklık verme, dış etkilerden koruma, sızmalarını önleme vb. amaçlarla sürülen, saydam veya donuk vernik
  • Aynaların arkasına ve kaplama metal eşyanın yüzüne sürülen ince tabaka.
  • Kimseye söylenmemesi, gizli tutulması gereken şey, giz. Varlığı veya bazı yönleri açığa vurulmak istenmeyen, gizli kalan, gizli tutulan şey.
  • İnsan aklının yeterince açıklık getiremediği şey. Aklın erişemediği, açıklanamayan veya çözülemeyen şey, giz, gizem
  • Bir işin, bir şeyin dikkat, yetenek, deneyim ve sezgi yardımıyla kavranabilen en zor, en ince yanı. Bir amaca ulaşmak için kullanılan, başvurulan özel ve gizli yöntem.

Başka anlamları da var tabii ki. Mesela tasavvufta apayrı bir anlama bürünüyor.

 

Tasavvuftaki anlamı:

Tasavvuf şair ve düşünürlerimizden Yunus Emre çok güzel anlatır hep. Sevtap Yazar Yunus Emre ve Tasavvuf makalesinde şöyle anlatmış:

“Sır, gönülde saklıdır. Allah’ın varlığı konusunda kullanılan bir kavramdır. Bu makamın anlaşılması, hal makamında mümkün olacaktır. Sır, zevk yoluyla elde edildiği için lisana gelmez. İlme, kitaba sığmaz ve hikmet ile elde edilmez. Sırrı duyan kişi akıldan geçer. Derviş olanlar gönülde sırrı taşır ve bilir. Ve evliyanın sırrını kimse anlayamaz. Yunus’a göre sırlar tasavvufîdir. Âşıklar, vecd halindeyken sırrı anlayabilirler. Âşık; sır haberini, dostun yüzünü görünce öğrenir. (362/1)

Ol Çalab’umun ışkı bağrumı baş eyledi

Aldı benüm gönlümi sırrumı faş eyledi

Allah dervişlerin gönlünü sır denizi kılmıştır. Dervişlerin gönüllerindeki sır arştan uludur. Bunu iyi korumak gerekir. Yoksa Hallac-ı Mansur gibi bu sırrı açıklarlarsa onun uğradığı sona uğrarlar. Mürşide bağlananlar bu gizli sırrı yavaş yavaş öğrenmeye başlarlar. Evliya, Allah’ın sırrıdır. Evliyanın sözü değersiz değildir. Aksine sır, kıymetini âriflerin bileceği değerli bir cevhere benzetilir.”

Sevtap Yazar

Yunus Emre ve Tasavvuf

Size ne anlatıyor sır?

Aklımıza ilk gelen manalar, aslında kendi sırlarımızı çıkarır gün yüzüne. Psikolojide var böyle bir şey, bazen bir fotoğraf gösterirler ya da çizim, sonra sorarlar “ne düşünüyorsunuz?” diye. İşte oradan hareketle soruyor ve anlamaya çalışıyorum aklımızdan geçenleri.

  • Benim ilk aklıma gelen; “bu işin bir sır olmalı ama ne?” oluyor. Yani ilgimi çeken bir konu olmuş, o konuyu çözmek için bir püf noktası var ve ben o her neyse öğrenmek için meraktan kıvranıyorum. İşte bendeki tesiri bu kelimenin. Ne kadar meraklı olduğumu çıkarabilirim bu cümleden.
  • Camı, arkasına ince bir tabaka sürülerek aynaya çeviren sırrı getiriyorsan aklına; acaba sen nasılsın? Aynalar neden önemli senin hayatında? Kendini onaylamak için aynada görmen mi gerekiyor? Kim bilir belki…
  • Seramiğin üzerinde ışıl ışıl durup, onu koruyan parlatan madde mi geliyor yoksa aklınıza? Belki siz yaptıklarınızı da bir seramik vazo gibi parlatmak istiyorsunuz ya da belki sadece bozulmasından korkup korumak.
  • Ya da kelimeyi duyduğunuz an kulaklarınızda “iki kişinin bildiği sır değildir” çınlıyor olabilir. Ah dedikodu sen ne tatlısın! Aklınıza ya size söylenenler geldi ya da sizin başkalarına söyledikleriniz. Ama ya o dedikodu kazanının içinde malzeme olursa içinizde sakladıklarınız?
  • Tabii bazılarının aklına yaşadığımız dünya, gelecek belki görmediğimiz paralel alemlerde yaşanan bilemediklerimiz de geliyor olabilir. Bizim dışımızdaki boyutlar, belki yaşadığımız dünyanın oluşumu, insanın yaradılışındaki gizemler. Öyle çok ki… O alemlerde fazla düşünmemek ve özellikle de çok konuşmamak öğütlenir hep. Yani benim annem bana öyle derdi en azından. Bu sorgulayıcı tutum başımıza iş açabilir maazallah!

 

Ah kelimeler ne güzelsiniz!

Kelimelerin manalarından dünyanın manasını kavramaya giden uzun bir ömür değil mi zaten hayat dediğimiz şey? Konumuz SIR‘dı bugün. Belki biraz sakladıklarımız, belki korumaya çalıştıklarımız belki de merak ettiklerimiz.

Her neyse de anlamı. Sırları öğrenmeye çalışın, işlerin, yemeklerin… Ama başkalarının sırlarını merak etmeyin. Korumaya çalışın sırlarla yaptıklarınızı ama arkasına gizlenmeye çalışmayın.

Her ne olursa olsun manasını bilerek yaşayın hayatı. Nefesi bile sırrını bilerek çekin içinize.

Mutlu haftalar…

 

#sırnedir #sırlardünyası #işinsırrı

Facebook Yorumları