Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaÖğreniYorumTufandan Kalan Lezzetli Miras, Aşure

Tufandan Kalan Lezzetli Miras, Aşure

Nuh Tufanından günümüze gelen efsane. Aşure tufandan kalan lezzetli miras. AnuşAbur, Koliva, Golifa.. Tüm kavimleri birleştiren güç


3 dakika


Aşure, Nuh Tufanından gelen lezzet.. 

Aşara” kelimesi  Sami Dillerde “on, onuncu” anlamına geliyormuş.

Sami ya da başka bir deyişle Semitik Diller; Arapçanında dahil olduğu Ortadoğu’da konuşulan tüm antik dillerin (Arapça, İbranice, Aramice, Süryanice vb) genel adıymış. Adını da Nuh peygamberin oğlu Sam’dan aldığı düşünülüyormuş.

Başlangıç Nuh Tufanı

      Tüm Kültürler Nuh Tufanını kabul ediyor. Aşure’nin de yokluktan sonra gelen bereketi temsil ettiği inancı hiç bir kavimde değişmiyor. Kimine göre Nuh Peygamber, gemisinde tüm erzakları birleştirerek yapıyor bu aş’ı, kimine göre karaya ayak bastıktan sonra elinde kalanlarla..

     Bolluk ve bereketin simgesi oluyor aşure, paylaştıkça çoğalıyor ve dayanışma ruhunun ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Aşure için Malzemeler

     Ana maddesi buğday ve su olan aşurenin özel bir tarifi yok, Yöreden yöreye ufak tefek farklılıklar gösterebiliyor. Bakliyatlardan, kuru yemişlere, baharatlara kadar imkan dahilinde ve damak tadına göre çeşitlendirmek mümkün..

     Geleneğin yaşatılması için en az 7 farklı madde ile pişmesi gerektiğini söyleyenler de var, aşure onuncu demek olduğu için 10 çeşit olsun diyenler de. Bir tek alevi kültüründe 12 çeşit olmasına dikkat ediliyor diye biliyorum.

     Ve bir diğer ayrıntı da içeriğinde hiç bir hayvansal ürün olmaması gerekiyor.

Aşure için hayvansal gıda dışında her türlü malzeme kullanılıyor

Büyükannelerin Aşure Gelenekleri 

 • Muharrem ayının 10’unda mümkünse 10 çeşit ve de mümkünse çok taneli (şeker gibi, bulgur gibi vb) yiyecek almak, evin bereketine fayda sağlar
 • Pişen aşure kaselere konulmadan önce, daha tenceredeyken duası yapılır. Sevabı ölmüşlerin ruhuna, bereketi tüm ihtiyaç sahiplerinin niyetine hediye edilir.
 • Kapağı açıldığında çıkan buharının ve kapaktaki suyun göze şifa olduğuna inanılır.
 • İlk tabak dağıtılmaz, Tabaklar özenle süslenerek, sıcakken hemen komşulara dağıtılır. Paylaşılır.
 • Komşu, tabaktaki aşureyi kendi tabağına döker boş tabağı “bereketi daim olsun diye” temizlemeden geri verir.

Anuşabur – Koliva – Aşure

Bildiğimiz aşurenin Ermeni Kültüründe ki adı Anuş Abur (Tatlı Çorba). Tek farkı ise 6 Ocak’ta yapılması.  Bakliyatdan ziyade kuru yemiş tercih ediliyor. Bereketin yıl boyunca sürmesi ve “tatlı yiyelim tatlı konuşalım” için komşuların birbirlerine ikram etmesi, süre gelen geleneklerden.

Rum Kültüründe adı Koliva hatta Kıbrıs da Golifa.

Buraya kadar olan kısım yüzyıllar öncesinden hepimize miras kalan o tatlı lezzet ile alakalıydı.


Buradan sonrası bu tatlıya da adını veren gün için, araştırdıkça öğrendiğim inançlar hakkında derlenmiş bilgilerden oluşmaktadır. Her hangi bir hak ya da ahkam içermemektedir.

Kişisel prensip gereği bu sitede hiç bir zaman siyasi, politik, dini, yanlı ya da taraflı her hangi bir konuda yazı paylaşılmayacaktır. Uzmanı olmadığım konularda da yaptığım araştırmaları kaynak belirterek yayınlamaktayım.

Aşure Gününün Önemi

 İslamiyette aşure gününün en önemli ve acı olayı; Hz. Muhammed’in torunu Hüseyin bin Ali ve beraberindeki kişilerin Kerbela’da katledilmesidir.

Aşure Gününde gerçekleştiğine inanılan bazı önemli rivayetler de aşağıdaki gibidir.

 • Hz. Adem’in tövbesinin kabul edilmesi,
 • Hz. İdris’in diri olarak göğe yükseltilmesi,
 • Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması,
 • Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması,
 • Hz Yakup’un oğlu Yusuf’a kavuşması,
 • Hz. Eyüb’ün hastalıklarının iyileşmesi,
 • Hz. Musa’nın Kızıldeniz’den geçmesi,
 • Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulması,
 • Hz. İsa’nın doğumu ve göğe yükseltilmesi

Aşure Oruçları

 • İslamiyet’te, öncesi ya da sonrasıyla birleştirerek 2 gün oruç tutulması tavsiye edilmiştir.
 • Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü (Yom Kippur) olarak geçer. Yılın en kutsal ve dini ağırlığa sahip günüdür. Gün oruç ibadeti ile geçirilir. [1]
 • Alevi inancında Muharrem Matemi sebebi ile oruç 12 gün sürer ve aşure günü biter. 
Matemler Hakkında

Şii İnancında; iki ay boyunca yas sebebi ile düğün ve eğlence yapılmaz. Matem günlerinde özel törenler yapılır

Alevi inancında; matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem boyunca hiçbir canlıya eziyet edilmez. Kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak Mâtem Orucu’nun temel ilkesidir.

Aşure gibi..

Hayatımız aşure gibi tatlı ve bereketli olsun. Paylaştıkça çoğalsın ve güzelleşsin.


Ayrıca; Somut Olmayan Kültürel Miras

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Aytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan bir lezzet ustası. Avrupa'da restoranları olan Türk şef. Kitabı, ödülleri ve gündemi üzerine "SöyleşiYorum" konuğumuz.

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Çabalamak Kavramı

Çabalamak kavramı her şeyde olduğu gibi Kendini Bilme çalışmasında da çok önemli bir kavram. Çabalamalı mı çabalamamalı mı? | Cüneyt Gültakın

Kendini Gözlemleme ile Başlar Yolculuk.

Kendini gözlemleme ile başlar yolculuk. Önce kendine iyi bak! Öylesine söylenmiş bir cümle değil. Ne kadar iyi bakarsan yol o kadar iyi olur.