Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaUncategorizedYaz Tatili ve Sezon Finali
Önceki İçerikAnka Atölye by Ayşın Aksu
Sonraki İçerikYalan ve Yalancılar

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey


7 dakika


Okulların kapanması ile birlikte resmi olarak yaz tatili başladı. E malum şu sıralar çok sık duyduğumuz “sezon finali” var bir de.

Dizilerin sezon finali her zaman gerilimli biter diye bir kural var sanırım. Bir şekilde gözünüz televizyona takılmıştır, olmaz ya bir diziyi de beğenmişsinizdir. 🙄 Her hafta takip edersiniz ve yaz tatili geldiği zamanda ters bir köşe ile sezon finaline girer.

Çünkü artık yaz gelmiştir. Bu sıcak havalarda izleyiciyi bulamaz, bulsanız da tutamazsınız! Artık yaz bitip, öğrenciler okula döndüğü zaman başlar raiting savaşları.

İzleme oranları düştüğü gibi, okunma oranları da düşer. Dolayısıyla biz tembelus umursamasuzlar, böylesi bir etkinlik yapmaktansa, hiç bir şey yapmamayı daha çok tercih eder. Çünkü sıcaktır işte, bunaltıcıdır. Hele bir de tatil planı yapılmışsa aman aman. Peki ya plan yoksa?

Sezon Finali Sadece Dizilerde Değil!

Sezon Finali ve yaz tatili

Sanki her an, herkes ama her an, sahil kenarında güneşlenecekmiş gibi. Üstelik başka da hiç bir şey yapılmasına müsaade edilmiyormuş gibi.

Tam olarak, ters köşe yapılmış bir sezon finali yani.

Yaz tatili bitene kadar tüm aktiviteler iptal.

İnsanlar kış soğuğunda, “hele bir yaz gelsin” diye hayallerini ötelemezler mi? Bahar da heyecan başlar. Sonra yaz gelir, tam hareket oluşacakken ise; “ah çok sıcak, ah yaz bunaltıcı, ah ah ah”

Şöyle dikkatlice bakın etrafınıza. Bir şekilde denk gelmez işte o planlanan buluşmalar. Araya türlü türlü “malum çocuklar” girer. Zaten güneş de tam tepededir. Hastalıklar artmıştır ve saire…


İşte tam da bu noktada çok ama çok kızıyorum. Anlamadığımız şöyle bir durum var. Yaz tatili demek bizim hayatlarımıza gelmiş sezon finali demek değil. O sadece diziler için geçerli.

Son zamanlarda kışlarımız alıştığımızdan da soğuk geçiyor. Savaş ya da kaç tepkisinde biz; savaşma ve kaçma yani az hareket et, öteleyebildiğin kadar ötele mantığını geliştiriyoruz. “Hele bir havalar ısınsın da, o zaman yaparız. Bu soğuk havalarda buluşulur mu? Aklını mı kaçırdın sen bu soğukta?”

Sonra bahar geliyor. İçimiz kıpır kıpır. (Gerçi bu sene pek göremedik kendisini ama) “Aman dur azıcık şu güzel havaların tadını çıkaralım. Karıştırma şimdi ortalığı. Oh hava mis, biraz iliğimiz kemiğimiz ısınsın”

Sonbahar zaten her daim melankoli, her daim hazırlık. O’na edilecek kelime bile yok.

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Tatil demek; yenilenmek demek. Dinlenmiş olmak için biraz mola, ara süre…

“Ama bütün bir yaz, hiç bir şey yapma” demek değil. Demezler mi ama?

Bacaklarını uzatıp öyle bir müddet kestirmek mesela bu mola. Kenarına gidebildiysen, o denizin sesini tuzunu içine çekebilmek belki. Ya da sadece durmak ve kendini dinlemek.

Ama bir müddet, yani mola; “ara”.

Yaz tatilini sezon finaline çevirmeyenlere

Yazsa hepimize yaz. Tatilse hepimize değil; çocuklarımıza…

Zaman akıyor, ihtiyaçlar da hiç azalmıyor. Para gibi, sosyal iletişim gibi, öğrenmek gibi sorumluluklara ihtiyacımız var. Ve bunun farkında değilmişiz gibi davranmak, sadece finalin entrikasını arttırıyor.

Adına tatil dediğin şey; içinde deniz olmuş dağ olmuş, kafa yerinde olmadıktan, vücut bahane ürettikten sonra ne işe yarar ki.

Kendim için; hem dinlenmek, hem yenilenmek ve bu sayede daha çok öğrenmek gibi bir tatil anlayışım var. Mesela şu sıralar farklı tarzlarda kitap okumaya vakit ayırıyorum. Elimden gelen gayreti göstermeye çalışıyorum ki; daha az stres yapabileyim. Kendimden ihmal ettiğim zamanları telafi etmek için yine kendimle ilgileniyorum. Sevdiklerimle daha çok ve daha kaliteli zaman geçirmeye çalışmak ise çok keyifli.

Ve siz.

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Planlarını ihmal etmeyen, keşfetmekten ve hareket etmekten vazgeçmeyen değerli yaz tatili insanları.

Gerilimli finallerle hayata ara veren, sezonluk diziler gibi olmadığınız için, iyi ki varsınız.

Hayat sizinle güzel. Haydi iyi tatiller.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Toksik İnsanlar Uzak Dursun Bizden

Toksik insanlar, ilişkiler çok dolandı dilimize son zamanlarda. Onlardan etkilenmemek için tavsiyeleri listeliyoruz.

Ebr-i Nisan ve Nisan Yağmurları…

Nisan yağmurları başladı. Bembeyaz karlı manzaralarımızın yerini damlacıklı, buğulu pencerelerimizden görünen minik pembe bahar çiçekleri aldı. İçimizin sıcacık kalması için dışımızın biraz ürperip canlanması gerekiyor. Haydi! Nisan bulutlarıyla dolu bu günlerde, nisan yağmurlarıyla ıslanmaya..

Yaşlanıyorum, Yaşlanıyoruz…

Yaşlanıyorum, yaşlanıyoruz. Ve her geçen gün değişen zamana ayak uydurmak biraz zorlaşıyor. Ama bu bilgi birikim de biraz daha saygı istiyor.