Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaGeziYorumDijital GeziBritish Museum, Müzede Av Oyunu
Önceki İçerikTarafını Seç!
Sonraki İçerikCemal Süreya Şiirleri

British Museum, Müzede Av Oyunu

British Museum da tarihi eser bulmaca oynayalım mı? Müzede av oyununu oynarken eserleri dijital olarak gezmek de cabası. Üstelik iki milyon yıllık bir sürpriz ile


3 dakika


British Museum

Bir Taşla İki Kuş için, The British Museum ?

Haftanın stresinden az da olsa uzaklaşmak istediğiniz olmuyor mu? Biraz nefes alayım, kafamı boşaltayım, rahatlayayım.

Kendi kendimizle kaliteli zaman geçirmek ne kadar da önemli. Böylesine kaliteli zaman özlemleri için geçenlerde, boyadığımız resmin müziğini dinlemiştik. (Resim ve Müzik; Boyadığın Resmin Müziği) Bu hoş vakit yazısı da British Museum’dan gelsin.

Evet mümkün mertebe online sergi, dijital gezi, sanal müze bilgilerini paylaşıyoruz. Üstelik hepsi birbirinden kıymetli ve özel. Tarihten, sanata, doğadan, kültüre her şey parmaklarımızın ucunda. Canımız isterse okyanusların altını keşfedip, sonrasında Ihlara Vadisinde dolaşabiliyoruz. Ya da dünyanın eski ve yeni yedi harikaları ve adayları arasında.

Müze; iki milyon yıllık insanlık tarihini ve kültürünü keşfedin sloganı ile sanatseverleri karşılıyor. Aslına bakarsanız da haklılar. Yaklaşık 8 milyon nesneden oluşan kalıcı koleksiyonu, var olan en büyük ve en kapsamlı koleksiyonlardan biri olarak tanımlanıyor.

İpuçlarını takip edin ve İngiltere’nin en çok ziyaret edilen müzesinin hazinelerini keşfedin

British Museum ve Google özel bir çalışma yapmış. Müzenin salonlarında dolaşıyoruz. Ancak bizden bulmamızı istediği dört adet sanat eserini de arıyoruz.

  • Sutton Hoo Miğferi
  • Rosetta Taşı
  • Hoa Hakananai
  • Parthenon Mermerlerinden Savaşan Centaur ve Lapith
Sutton Hoo Miğferi (1)
Sutton Hoo Miğferi
Rosetta Kayası
Hoa Hakananai
Parthenon Mermerlerinden Savaşan Centaur ve Lapith

Oyun bağlantısını paylaşmadan önce, güzel bir haber daha vereyim British Museum ile ilgili. Hani iki milyon yıllık tarih ve kültür diye yola çıkmışlardı ya. İşte tam da onunla ilgili. Aslına bakarsanız başlı başına, ayrı bir yazının baş konusu olabilir. Ancak hazır bu müzedeyken paylaşmazsam sonra çok üzüleceğim.

British Museum Dijital Kataloğu

Dünya Müzesi demek ne kadar da manidar olmuş

Ayrılmış olan beş sütunlu yol; kıtalar. Sol tarafta yılları seçebileceğiniz gibi, ileri geri hareket ettikçe zaman çizelgesinde ilerliyorsunuz. Sağ tarafta isterseniz kategorileri daraltabilirsiniz. (Ticaret, din, Sanat…) Her nokta bir eseri temsil ediyor. Hangi kıtanın, hangi zaman diliminde bulunduysa tam olarak orada üstelik.

Eser için noktaya tıkladığınızda, resimleri, haritası, sesli ve yazılı açıklamaları var. Üstelik ilgili görseller konusunda da son derece faydalı.

Boş değil hoş vakit zamanını, İngiltere British Museum’a ayırdık bugün. Bolca tarih, kültür ve sanat ile bizlere eşlik ettikleri ve bu dijital fırsatı verdikleri için, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizle ?


Adres

  • Great Russell St, London WC1B 3DG, Birleşik Krallık İngiltere
  • Harita Bilgisi
  • ☎️: +44 (0)20 7323 8000

Ziyaret Saatleri

10:00 – 17:00 (Son Giriş:16:00)

British Museum
British Museum
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olarak geçiyor. Üstelik Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde. Şimdi dijital ziyaret ile Bitlis'te GeziYorum Zamanı.

Puzzle ya da Yapboz ama dijital

Evrensel adıyla puzzle ya da bizim dilimizce yapboz. Uğraşıp da kendini kaybetmemiş olan var mı? Şimdi dijital haliyle yepyeni bir alternatif

İstanbul’u Seyret

İstanbul'u seyret... İster canlı kameralarla, ister 360º panoramik görüntüler ya da geçmişten günümüze fotoğraflarla, şimdi İstanbul'u gezmek zamanı...

Çanak Çömlek Oyunu

Çanak Çömlek yapmayı hiç denediniz mi? Henüz denemediyseniz, tarihi çanaklara 3 boyutlu olarak, yorumunuzu katmak nasıl hissettirirdi?