-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Önceki İçerikDatça Olsun Benim de Mekanım
Sonraki İçerikKadın Elbiseleri

Kapadokya

Kapadokya Dijital Gezi, Sanal Müze…

Kapadokya; Nam-ı diğer Güzel Atlar Ülkesi’ne gezi rotası. Üstelik Göreme Açık Hava Müzesi ve Ihlara Vadisi’ de parmaklarınızın ucunda.. Haydi


6 dakika


Kapadokya; Güzel Atlar Ülkesi.. Ne güzel yersin sen. Daha önce 1-2 defa gittiğim, bugün olsa yine koşa koşa gideceğim. Seyrine doyum olmaz güzel yer.. 

Uzun yürüyüşler sonrasında bile terlemediğiniz, yorgun olsanız bile gündüz erkenden ve dinlenmiş kalktığınız nadir yerlerden.. Yeraltı mağaralarında nefessiz kalmadığınız; ancak balonla keyif yaparken güzellikten nefesinizin kesileceği, tarih fışkıran miras.. 

Biliyorum Türkiye’deki Unesco Dünya Mirası Alanları ‘nda hızlıca bahsetmiştik 1985 yılından beri Dünya’nın göz bebeği diye.. Ve sevgili Figen keyifli bir rota hazırlamıştı size (Kapadokya, Güzel Atlar Ülkesi)

Benim haberim dijital gezi üzerine olsun. Sanal müze kapsamında bugün parmaklarınızın ucunda Ihlara Vadisi ve Göreme Açık Hava Müzesi olacak. Ayrıca henüz dijital gezi aşamasına gelmese de, yazı sonunda bir gezi haritası da mevcut. Fotoğraf ve videolarıyla harita üzerinden sanal gezi turunuza eklemeler yapabilirsiniz. 

Gidiyoruz.. 


Önce Kapadokya Sınırları ile ilgili Ufak Bir Hatırlatma

Öncesi
Anadolu'da Kapadokya Bölgesinin Konumu
Anadolu’da Kapadokya Bölgesinin Konumu. Kaynak | Hedda Gable
Kapadokya Hangi İle Bağlı?
Kapadokya; Nevşehir, Kayseri, Niğde, Aksaray ve Kırşehir içinde yer alır
Kapadokya; Nevşehir, Kayseri, Niğde, Aksaray ve Kırşehir içinde yer alır

Coğrafyacı Strabo, Roma İmparatoru Agustus döneminde yazılan ”Geographika” (Coğrafya-Anadolu XII. XIII, XIV) adlı kitabında Kapadokya’nın sınırlarından da bahseder. Bu tarife göre Kapadokya, güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Karadeniz’ e kadar uzanmaktaydı.

Günümüzde ise, Kapadokya olarak adlandırılan bölge, coğrafi oluşumlarının 250 km²’ lik bir alanda yoğunlaşmış, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir.

En çok ziyaret edilen bölgeler ise; Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara’ dır. ¹

Güzel Atlar Ülkesi

Persçe bir kelime olan “Katpa Tuka” ‘nın Yüksel ihtimalle “Güzel Atlar Ülkesi” manasına geldiği düşünülmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı Pers Dönemi ve Kapadokya Krallığı yazısında Kappadoks Nehri ve  Luviler ile ilgisi üzerine de değinmiştir.


İlk Olarak Göreme Vadisi

Göreme Örenyeri dinsel tarih/sanat tarihi açısından çok farklı ve önemli bir yer. Manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul görüyor. 4.yy-13. yy arası eğitim ve öğretim sisteminin merkezi olmayı başarmış. Asırlardır hizmet etmiş 11 yemekhane ve gezilebilen kiliseler dışında, her an çökme tehlikesi olmasından dolayı ziyarete kapatılmış 18 kilise daha bulunuyor.

İşte parmaklarınızın ucunda Kapadokya Göreme Açık Hava Müzesi..


Ihlara vadisi sanal müze

İkinci Olarak Ihlara Vadisi ‘ne Gidelim

Geçmiş dönemlerde içerisinde insanların yaşadığı ve içinde binlerce yaşam alanı olan; dünyanın en büyük kanyonu olması, dünya üzerindeki diğer kanyonlardan onu ayıran en büyük özelliğidir. (Uzunluk 18km. Derinlik 150m Genişlik 200m)

Ve karşınızda canım Ihlara Vadisi


Son Olarak, Kapadokya Rotası

Haritanın Sol üst köşesinde bulunan ok işaretini sağa doğru çekin.

İlk sırada; Unesco Mirasları, sonra da illere göre gezilecek yerleri (bildiğimiz kadarıyla) işaretledik. Tıkladığınız her nokta sizi Google Rehberliğinde fikir ve görsel şölene davet ediyor.

İstediğiniz kadar yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. ❤ 🗺

*Eklemeyi unuttuğumuz yerler varsa, bize iletmeyi unutmayın. Rotamızı birlikte büyütelim.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

ispanya turu; dijital gezi

ispanya turu yapmaya hazır mısınız? Üstelik dijital gezi rahatlığında. İspanyol kültürü açısından 9 önemli noktayı GeziYorum

British Museum, Müzede Av Oyunu

British Museum da tarihi eser bulmaca oynayalım mı? Müzede av oyununu oynarken eserleri dijital olarak gezmek de cabası. Üstelik iki milyon yıllık bir sürpriz ile

Oyuncak Müzesi Gezi’Yorum

Oyuncak Müzesini Gezi'Yorum. Yaşımız kaç olursa olsun, o oyuncakları görmek ne kadar iyi gelecek. Teknolojinin nimetleriyle, bu sefer uzaktan.

Zerzevan Kalesi! Gökyüzü Şenliği, Mithras Tapınağı, ABD Arması

Zerzevan Kalesi son günlerde son derece önemli gelişmelerle karşımıza çıkıyor. Mihtras Tapınağı, Gökyüzü Şenliği ve kazılarda bulunan 500 yıllık ABD arması ile Birikiyorum