Pahalı; Paha para ile ölçülmez.. Ne paha biçilemez bir çalışma oldu. Değerli hissetmenin amacını, ederini bedelini nasıl belirlediğimiz 💎

ilknur.tv

Tüm Yazıları

—–==0==—–

İş’liYorum köşesi uzun zamandır sessiz kalmıştı, aslında çok konuşması gereken pahalı bir köşe orası. Yıllarca iş okulu olarak isim verebileceğimiz özel bir birikimin demlenmesi diyerek içine biraz sanat fırçasını dokundurabiliriz 😊 🖌🎨

Paha; eder, değer, fiyat. (Kaynak)

Paha Biçilemez

Hayatımızın paha üzerine kurulu olduğunu hiç düşündünüz mü?

Ve bunu genelde “para” ile karıştırdığımızı…

“Pazar ateş pahası” der anneler fiyatı fazla bulduğunda; ya da “canı pahasına savaştı” denilir kahramanlar için. İnandığı dava o kadar kuvvetlidir ki; canının değerinin bile önüne geçmiştir önem sırasında.. Ya aşık olduğumuzda “o paha biçilmez dakikalar” ne kadar kıymetli..

 

Paha Biçmek?

Zaman ver’de zamanımıza paha biçtiğimizden; zamanımızı sattığımızdan bahsetmiştik kısa kısa.. İş’te İnsan’da ise işe saygının öğrenilmesi gerekliliğinin; ilk geçer ders olduğundan.. diye savunmuş da durmuştuk. Neden sürekli hatırlatma; hepsi bir şekilde birbirine bağlı değil mi? 

 

Siz anne babanızın göz bebeği, ne zorluklarla büyütülmüş, ne sevimli bir çocuktunuz. Çok akıllı, belki biraz hareketli ama çok kıymetli.. Herkes gözünüzün içine baktı büyürken; büyük büyük olasın diye “güzelledi” sizi, oynarken bile. 

 

Sonra zaman geçti, hayat çocukluktan yetişkinliğe evirildi birdenbire. Ne olacak şimdi. Pahalı ücretler için mi savaşacaksınız, hayallerinizin parasına mı paha biçeceksiniz.. Hangisi, hangileri?

Pahalı=Değerli ? 

Parası yüksek olması pahasının kıymetli olduğu algısı ne kadar da eksik, hatalı.. Bu yüzden değil mi bu para düzenin içinde; en iyi ev/araba, en fiyatlı tatil, dudak uçuklatan ücrette kıyafet, paralı, çok paralı, en paralı gösteriş hayatları.

 

Değerli hissetmek insanın doğduğu andan itibaren çalışan ilk kodu. Değerli hissetmek için aslında bunca çaba. Hani başta da sözlük anlamında dediği gibi; değerli hissetmek; pahasının ederi aslında. 

 

İnsanların size kendinizi değerli hissettirmesi ya da hissettirmemesi sizi yolunuzdan alıkoymasın. 

Siz kendinizi “pahalı” “değerli” yapmak için; 

  • iyi insan olmaktan, 
  • kendiniz; yakın çevreniz ve bütün için faydalı çaba sarf etmekten
  • Saygıdan ve kaliteden
  • öğrenmekten, çabalamak ve gayret etmekten 

vazgeçmeyin.. 

—–==0==—–

İş’liYorum Kıssasının Hissesinde;

Sözün Sonu

Başkalarının sizin “paha” hareketinizi kirletmesine razı olmayın. İzin vermeyin. 

 

Zaman çok kıymetli ve ne zaman sonsuz olacağımızın haberi belli değil. Yok pahasına harcamayın zamanınızı. Hepimiz “en değerli” şekilde büyütülüp, gözetilerek; emek verilerek, oya gibi işlenerek büyütüldük.

Para/parasızlık değil; umut/güzellik büyüttü hepimizi. 

 

Pahanızı paranın yönetmesine müsaade etmeyin. İçinizdeki kötünün pahanızı düşürmesine izin vermeden; yeteneklerinize, kalbinize, ruhunuza güvenerek iş’leyin.

Işıldayacaksınız..

Facebook Yorumları