Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana Sayfaİş'liYorumPahalı; Paha para ile ölçülmez..

Pahalı; Paha para ile ölçülmez..

Pahalı; Paha para ile ölçülmez.. Ne paha biçilemez bir çalışma oldu. Değerli hissetmenin amacını, ederini bedelini nasıl belirlediğimiz ?


8 dakika


İş’liYorum köşesi uzun zamandır sessiz kalmıştı, aslında çok konuşması gereken pahalı bir köşe orası. Yıllarca iş okulu olarak isim verebileceğimiz özel bir birikimin demlenmesi diyerek içine biraz sanat fırçasını dokundurabiliriz ? ??

Paha; eder, değer, fiyat. (Kaynak)

Paha Biçilemez

Hayatımızın paha üzerine kurulu olduğunu hiç düşündünüz mü?

Ve bunu genelde “para” ile karıştırdığımızı…

“Pazar ateş pahası” der anneler fiyatı fazla bulduğunda; ya da “canı pahasına savaştı” denilir kahramanlar için. İnandığı dava o kadar kuvvetlidir ki; canının değerinin bile önüne geçmiştir önem sırasında.. Ya aşık olduğumuzda “o paha biçilmez dakikalar” ne kadar kıymetli..

Paha Biçmek?

Zaman ver’de zamanımıza paha biçtiğimizden; zamanımızı sattığımızdan bahsetmiştik kısa kısa.. İş’te İnsan’da ise işe saygının öğrenilmesi gerekliliğinin; ilk geçer ders olduğundan.. diye savunmuş da durmuştuk. Neden sürekli hatırlatma; hepsi bir şekilde birbirine bağlı değil mi? 

Siz anne babanızın göz bebeği, ne zorluklarla büyütülmüş, ne sevimli bir çocuktunuz. Çok akıllı, belki biraz hareketli ama çok kıymetli.. Herkes gözünüzün içine baktı büyürken; büyük büyük olasın diye “güzelledi” sizi, oynarken bile. 

Sonra zaman geçti, hayat çocukluktan yetişkinliğe evirildi birdenbire. Ne olacak şimdi. Pahalı ücretler için mi savaşacaksınız, hayallerinizin parasına mı paha biçeceksiniz.. Hangisi, hangileri?

Pahalı=Değerli ? 

Parası yüksek olması pahasının kıymetli olduğu algısı ne kadar da eksik, hatalı.. Bu yüzden değil mi bu para düzenin içinde; en iyi ev/araba, en fiyatlı tatil, dudak uçuklatan ücrette kıyafet, paralı, çok paralı, en paralı gösteriş hayatları.

Değerli hissetmek insanın doğduğu andan itibaren çalışan ilk kodu. Değerli hissetmek için aslında bunca çaba. Hani başta da sözlük anlamında dediği gibi; değerli hissetmek; pahasının ederi aslında. 

İnsanların size kendinizi değerli hissettirmesi ya da hissettirmemesi sizi yolunuzdan alıkoymasın. 

Siz kendinizi “pahalı” “değerli” yapmak için; 

  • iyi insan olmaktan, 
  • kendiniz; yakın çevreniz ve bütün için faydalı çaba sarf etmekten
  • Saygıdan ve kaliteden
  • öğrenmekten, çabalamak ve gayret etmekten 

vazgeçmeyin.. 


İş’liYorum Kıssasının Hissesinde;

Sözün Sonu

Başkalarının sizin “paha” hareketinizi kirletmesine razı olmayın. İzin vermeyin. 

Zaman çok kıymetli ve ne zaman sonsuz olacağımızın haberi belli değil. Yok pahasına harcamayın zamanınızı. Hepimiz “en değerli” şekilde büyütülüp, gözetilerek; emek verilerek, oya gibi işlenerek büyütüldük.

Para/parasızlık değil; umut/güzellik büyüttü hepimizi. 

Pahanızı paranın yönetmesine müsaade etmeyin. İçinizdeki kötünün pahanızı düşürmesine izin vermeden; yeteneklerinize, kalbinize, ruhunuza güvenerek iş’leyin.

Işıldayacaksınız..

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Başarı ve Ötesi

Başarı ve ötesindeki her şeye dair öneriler var bugün. Nasıl azalır, nasıl çoğalır? Bahaneler ve dikkat edilmesi gerekenler neler?

Saygılarımla…

Saygılarımla... Arz yada ricayla bitirdiğimiz ne de efendi sözcük. Adet yerini bulsun, tamam. Zaten kim kime saygı duyuyor ki?

Mobbing Farkındalık Haftası

Mobbing Farkındalık Haftası Şubat ayının ilk haftası. Amacımız farkındalık yaratmaksa bu konuya değinmesek olmazdı. İşte detaylar...

Vermek Almak | Tarafını Seç 2

Vermek ve Almak. Hüdai Tandoğan, Alıcılar Vericiler ve Dengeleyiciler konusunda ki Tarafını Seç yazısının devamı ile karşımızda.