Yıl devri ne zahmetli bir haftadır. Hesap kitap ince meseleler. Tüm departmanların raporlarının toplanması; hesaplar, hedefler..


5 dakika


Geçmiş hesabımı, gelecek planı mı? Yok yok sorunsuz geçiş.

Ne zor bir haftadır bu hafta. Senin dışında herkes bir şekilde işlerini hızlıca toparlayıp yeni yıl planı yapmaya başlamıştır bile. Ama sen öyle mi? Yıl devri denilen mühim bir mesele var.

  • Geride bıraktığın yılın hesapları sorunsuz, hatasız ve “mutabık” olmalı.
  • Gelecek olan yılın hedefleri tüm “a b c” alternatifleri ile hazır olup,
    • bütçe planı yapılmalı.
  • Geçmiş geleceğe kusursuz bir şekilde hızlıca devrolmalı.

Evet yöneticilerin en zor haftası bu hafta. Yeni yıl izni başlamadan;

  • tüm departman geçişleri sorunsuz halledilip,
    • yeni yıla gülümseyen temennilerle girilerek, o izne çıkılmalı.

Siz kendi hayatınızın yöneticisi olarak departman devirlerinizi yaptınız mı? Beraber gözden geçirelim mi.

Finans ve Muhasebe Departmanı en dertli olan departman mesela.

Eksik hesap var mı? Kasa tutuyor mu? Müşteriler ve satıcılar ile hesaplar arası mutabakat sağlandı mı? Herkesin onayı var mı? Kasa, banka, ortaklar, alıcılar, satıcılar hepsi mali müşavir ile denkleştirildi mi? Ya kar ve zarar. Gelecek yıl için devrolan bütçe. Evet bunlar hesap kitabın kurumsal çabaları.

Yıl devri yaparken siz bütçenizi gözden geçirdiniz mi? Bankalara kişilere ne kadar borcum var. Alacağım var mı. Bu salgın sürecinde yatırım yapmak şöyle dursun, hayatta kalabildiğimize şükrederken yeni yıl için a b c planları hazırladım mı? Yıl, yıl devri için hazır mı?

Peki ya duygusal muhasebem. Yılı kapatmaya hazır mıyım. Duygusal borçlarım var mı, alacaklarımın üzerine kalem çekebiliyor muyum?

Hesabınızın tutması için, alternatifleri ile plan yapmalı

Satın Alma ve Lojistik

O eldeki stokların sayılıp raporlanması ne sorumluluk isteyen bir iştir. Marka, model, renk, adet. Ne kadar çeşit o kadar dert. Yanlış olan ufacık bir harf ya da sayı hatası telafisi son derece sıkıntı verecek durumlar yaratır. O yüzden sayımlar, kontrol listeleri; sil baştan bir daha, bir daha. Elde ki mevcut stok sayıldıktan sonra yeni yıl beklentileri de var tabi verilecek raporların arasında. 

Maddi ve manevi stoklarınız ile ilgili devri düşündünüz mü. Hayatınıza fazla gelen tüm stoklarınızı elden çıkarıp sadeleşmek, satın alma kararlarınızı belki biraz daha basitleştirip ertelemek. Gerçekten ihtiyacınızın kalmadığını bildiğiniz; size yük olan “şeyleri” başkalarının ihtiyacını giderecek şekilde onlara gönülden verebilmek ne güzel bir yıl devri. 

Başkalarının derdine derman olacak olan, size yük gibi hayatınızın bir köşesini tutuyor olabilir. 

İnsan Kaynakları

Aslında insan kaynakları daha da eğlenceli bir mevzu. Devrolan izinler, maaş zamları, kıdemler, yeni personel istihdamı, mevcut personellerin performans raporları. Motivasyon, eğitim, verimlilik. 

Kendi hayatımızın insan kaynakları departmanı için yıl devri yapalım. Salgını bahane edip “kendimizi eğitemedik” diyebiliriz. Ama yeni yıl için ayda en az bir kitap okuyacağım, belki hiç bilmediğim bir dilin a1 seviyesini ücretsiz uygulamalarla tamamlayacağım gibi sözler verebiliriz kendimize. Ya da salgına rağmen umudumu ve motivasyonumu kaybetmemek için en az 10 dakika yürüyeceğim şeklinde kendimizi şartlandırabiliriz. 

Bu yıl hayatımızdan çıkacak insanlar var mı? Ne kadar önem verdik sevdiklerimize, yeni yılda dostlarımıza nasıl daha güzel vakit ayırabiliriz şeklinde yüzümüzü güldürebiliriz. 

Biz aslında kocaman “bir” dir

Kalite Yönetimi, Halkla İlişkiler, Satış ve Pazarlama (Kurumsal Marka Yönetimi)

Bu yıl nasıldı. Kendimizi doğru ifade edip istediğimiz geri bildirimleri alabildik mi? Yeni yıl için davranış ve iletişim becerilerimizi nasıl geliştireceğiz. Kalitemizi daha da nasıl arttırabiliriz? Daha fazla insana nasıl ulaşabiliriz. 

Doğru yaptık mı?

Doğru yaptık mı?

Yıl Devri için Hesap Kitap Meselesi

Evet para kazanılan kurumsal dünya da yıl devri için hesap kitap meselesi ile dolu bu hafta. Önemli mi? Evet. 

Her şeyin bizimle başladığı, öznenin biz olduğu daha farkındalıklı bir yıla giriyoruz resmi hesaplara göre. Eksilmeden artarak, güzelleşerek, umudumuzu kaybetmeyerek yıl devrimizi tamamlayabilmemiz dileğiyle. 


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments