Temizlik işi

Temizlik işi. Kışa hazırlıklar başladı. Bahar bitmeden temizlikler resmen bitti mi? Yok yok biriktirdiklerinizden bahsediyorum. Özellikle geçmişinizden..

ilknur.tv

Tüm Yazıları

—–==0==—–

 Temizlik Zamanları..

Çalışkan yurdumun marifetli kadınları, karlı soğuk günler sırtını bize dönmüşken hemen başladı temizliğe. Bahar temizliği koyduk adını. Kışın rehavetini, kirini, pasını yorgunluğunu atmak üzere hemen havalandırıldı evler. Kışlıklar pür neşe kaldırıldı. kapılar, bacalar, camlar.. Çiçeklerin toprakları, minik minik tadilatlar.. Bahar neşeyle gelsindi. Doğru ya aslan yattığı yerden di..

Zaten Ramazandan çıkmış yorgun bedenler öncesinde bayram temizliği yapmıştı. Ama bizler “titz insanlarız ” vesselam. Temiz olunca başka bir keyifli oluyor yaşaması..

Sonra bütçe ve zamana göre; düğünler, gezmeler, belki tatiller…

Şimdilerde aşure ve kışlık yiyecek hazırlıkları gündemde.. Bezelyeler çoktan derin dondurucuda yerlerini aldı. Salçalar, domates suları, közlenmiş biberler.. İnsanın yazarken iştahı açılıyor.

Yurdum kadını, durmadan dinlenmeden temizliyor. Kiler dolapları bitmeden yenileri ile dolduruluyor..

Domates Sosu Marifeti

Tamirat İşleri de Var

Kendimden biliyorum, bizim kadınımız mutfak ve temizlikte olduğu kadar, tamirat ve tadilat işlerinde de yeteneklidir. Yıllarca yan keski, havya vb kullanan benim için, darbeli matkap ve çelik raf yapımı ayrı keyiftir mesela. 🙂 👷‍♀️ Tamam kabul, ben çok uç bir örnek oldum. 

Son zamanların en gözde tamirat işi belki tüm kadınlarımızın elinden geçti. Benim gibi henüz eline geçmemiş olanlarında zihinlerinin her bir köşesinden geçmeye devam ediyor. Beyler haberiniz olsun. Yeni seviye marifet adı; “her şeyi boya” Mutfak dolabı, tezgah, banyo fayansı, kırık lavabo hepsini boya; pırıl pırıl. Üstüne bir de sıvı cam uygulaması; ohh! Rutubet ve su sızdırması da önlenmiş oldu. Tamam.. 

Boyamak yenilenmektir

Boyamak yenilenmektir.

Temizlik ve Biriktirdiklerim

Temizlik maratonumun “biriktirdiklerim” kısmındayım ben bu günlerde. Doğum izni, doğum, pandemi, bebek derken uzun zamandır ilgilenemediğim kolilerimle uğraşıyorum.

Sevgili eşimle kararlaştırdık. Biz ki, son derece dikkatli ve özenli olmamıza rağmen; ne kadar çok eşyamız olduğuna çok şaşırdık. Hazır henüz kış da gelmemişken ayıklayıp sadeleşme kararı aldık Muhteşem tarih koridoru manzaralı arka balkonumuzla uğraşıyorum bir kaç gündür. Raflar, kutular, ayırılacaklar, verilecekler, atılacaklar.. 

Zihinsel bir temizlik aslında. Elimi bir koliye atıyorum. Yazı notlarım. Tamam; İş rafında yerini alabilir. Minicik bir de “kıyamadığım hatıra” kutusu yaptım. Efdal’in bebekliğinden kalan bir kaç kıyafet mesela. Vermeye de kıyamamışım. Ayakkabılar verildi, cd ve disketler imha ediliyor. Daha bir kaç günlük hummalı bir çalışma var sözün kısası. 

 

Simetri, Düzen, Takıntı. Düzen Nizam İntizam 🙂

Biraz zorlanıyorum. Başınıza geldi mi bilmiyorum ama “simetri” denilen bir deli humma ile yaşıyorum.  Bu OKB denilen bir psikolojik bozukluğun çeşidi sayılıyor.  Benim için olmasa da çevremdekiler için son derece eğlenceli bir durum. 

Mesela kütüphanemin, konularına göre ayrıldıktan sonra. Yazar, yayınevi, isim sırası alfabetik düzene girmesi en basit örneği. Ya da açık raf sistemlerinde her şeyin inci gibi sıralı durması ve üzerinde bilgilendirici notcuklar. (Aydınlatma mlz., Kırtasiye mlz. vb). Yada tüm kıyafetlerin gökkuşağı gibi renk sırasında olması ve şablonlarla katlanması bence ne kadar güzel.

 

Evet o tozlu kolileri açtıkça alerjiden durmadan hapşırıyorum. İlker ben hapşırdıkça gülerek benim taklidimi yapıyor, Efdal, İlker’in papağan haliyle daha çok eğleniyor.

Ben artık sadeleşip vedalaşmam gereken tüm bekleyenleri “teşekkür edip” ayıklıyorum. Ailem, evim, zihnim, kafam sadeleşiyor. İyi geliyor.  

koli

Bana hizmet zamanını doldurmuş, hayatıma anlam katmış, elle tutulabilir tüm biriktirdiklerim. Yaşattığınız değer için teşekkür ederim. Bana kattıklarınız beni büyüttü. Güzel şeyler biriktirmeme sebep oldu. Varlığınıza değer bulacağınız yeni yerleriniz için kısa bir veda vakti.. 

—–==0==—–

Güzel yurdumun marifetli kadınları.. Kış gelmeden yapacaklarınız bitti mi? Temizlikler mesela?  Yok yok biriktirdiklerinizden bahsediyorum. Özellikle geçmişinizden..

Hadi kolay gelsin 🙋‍♀️

Facebook Yorumları