Bandırma Vapuru

Parmak Uçlarımızda

Bandırma Gemi-Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi; Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla dijital olarak gezilebiliyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hediyesi olarak yaptığı bu özel çalışmayla, yine gönüllerimizde birincilik tahtına oturuyor. İyi ki varsın Sabancı Vakfı ❤

Sizin de öyle mi bilmiyorum ama; “Sabancı” dediğimiz zaman; rahmetli Sakıp Sabancı geliyor ilk önce benim gönlüme… Sakıp Sabancı. Türkiye’nin En Sevilen Ağa’sı diye anmıştık Nisan ayında doğumu, ve sonsuzluğu üstüne..

Nasıl olmasın; holding ne demek, istihdam, ama aynı zamanda güler yüz ve mütevazi olmak.. Tüm ailenin vitrini olmak. Ne güzel şeyler öğretti bize.. Keşke O’nun gibi vicdanlı ve adaletli iş yönetimi yapabilse herkes..

Ağa’nın nezdinde tüm Sabancı Ailesi’ni saygıyla anıyoruz.

 

—==0==—

 

Ya Sabancı Vakfı?

Onlar kadar kültürüne, geçmişine, tarihine değer veren kurumu bu sayfalarda sizlerle paylaşmak ne büyük mutluluk bizler için. Bir bakıyorsunuz Dünyanın En Büyük Kadın Festivali projesi içindeler.. Bir bakıyorsunuz müzelerinin kapılarını sonuna kadar dijitale açmışlar. Mardin‘deler mesela.. . Ya da İstanbul’un 8000 yıllık tarihinin içinde..

Okumadıysanız Fark Yaratanlar yazısını mutlaka okumanızı öneririm.

 

Osman Hamdi Bey tablolarının içi dışına çıktığında da yanımızdalar.. Hat sanatları ile de..

 

Bu topraklardan kazandıklarımızı, bu toprakların insanları ile paylaşmak” sözü ile ne güzel demiş Hacı Sabancı ve ne güzel devam ettirmiş bu sözün hakkını Sabancı Vakfı. İncelemek ve ziyaret etmek isterseniz buradan erişim sağlayabilirsiniz..

Bandırma Vapuru
17.05.1919 İstiklal Savaşı Gazetesi

Bandırma Gemi-Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

16 Mayıs tarihinde anmıştık Bandırma Vapuru’nu; yola çıktığında..  Samsun’a gitmek, görmek şimdiye kadar mümkün olmadı..

Ama Sabancı Vakfı sayesinde dijital olarak parmak uçlarımıza kadar geldi..

Bu yazıyı hazırlamadan önce; otomatik tura katıldım yetmedi, sonra her bir işaretli noktayı tek tek tıklayarak gezdim yine yetmedi.. Sonra bir de hazır oda oda halini tekrar gezdim ve nasıl iyi hissettim tarifi mümkün değil..

🚢⚓🛳

Pandemi, ama müze gezisi; hem de en ince ayrıntısına kadar. Belki yerinde görsen kurdeleyle ayırılmış olan yatak kısmına gidemeyeceksin ama baş ucuna kadar gidebilme özgürlüğü.. Bir de özel bir haftada, öylesine özel bir müze..

🚢

Beni bu kadar mutlu ettiğiniz için,  Bandırma’yı parmak uçlarımda evime getirdiğiniz ve o ruhu bana yaşattığınız için çok teşekkür ederim.

 

Mutlaka. Tavsiyemdir!

Meşaleyi taşıyan her Türk Genci’nin, gezip görmesi dileğiyle.. 

Ziyaret İçin (Tıklayınız)

Tarihi Bandırma Vapuru

Sanal Gerçeklik Turu

Sabancı Vakfı Davet Videosu

Facebook Yorumları